Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro blisko 4,35, inflacja i Fed zagrożeniem dla USD (komentarz z 12.06.2024)

12 cze 2024 8:00|Bartosz Sawicki

Złoty w czerwcu wyraźnie słabnie. Kurs euro od początku miesiąca podniósł się o około 1,5 proc. EUR/PLN po sforsowaniu 4,32 zbliżył się do kolejnej ważnej bariery 4,35 osiągając najwyższy poziom od kwietnia, gdy rynki drżały o rozwój konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jeszcze wyraźniej podrożały frank i dolar. CHF/PLN od wieloletnich dołków z końcówki maja oddalił się już na 5 proc. i naruszył pułap 4,50. USD/PLN podniósł się do 4,05. Wyprzedaż złotego nie powinna być jednak trwała. Awersja do ryzyka może zacząć wygasać już po dzisiejszych, kluczowych wydarzeniach. O 14:30 zostanie opublikowana dynamika inflacji z USA za maj, o 20:00 zapadnie decyzja Fed. Stopy zostaną utrzymane w przedziale 5,25-5,50 proc. Dla notowań dolara kluczowe będzie jak ostro zostanie zaostrzony ton i jak mocno zrewidowane będą projekcje FOMC.

Kurs euro blisko 4,35, inflacja i Fed zagrożeniem dla USD; Źródło: Cinkciarz.pl

Początkowo polskiej walucie czkawką odbił się wzrost ryzyka politycznego w koszyku rynków wschodzących. Kolejnym ciosem był skok dolara po świetnych danych z rynku pracy USA, które poddają pod wątpliwość możliwość szybkiego rozpoczęcia obniżek stóp procentowych przez Fed. W tym tygodniu głównym źródłem presji jest z kolei sytuacja po wyborach do Europarlamentu, przede wszystkim we Francji. Rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory po zwycięstwie Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen oraz plotki o możliwej rezygnacji prezydenta Emmanuela Macrona rezonują z niedawnym obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej przez agencję ratingową S&P. Rezultat to silna wyprzedaż francuskich obligacji, które w relacji do niemieckich papierów skarbowych są obecnie najtańsze od pandemicznego marca 2020 r. Psuje to nastroje na giełdach akcji, ciąży euro oraz walutom z nim powiązanymi, a do tego grona zaliczany jest PLN.

Złoty, kurs EUR/PLN, CHF/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Nastroje na rynkach pozostają minorowe. Inwestorzy nie kwapią się do kupowania przecenionych walut i aktywów przed jutrzejszymi kluczowymi wydarzeniami: decyzją Fed i odczytem amerykańskiej inflacji za maj. Jeśli amerykańskie władze monetarne nie zaostrzą komunikacji mocniej niż wynika to z wypowiedzi poszczególnych członków FOMC, a ceny z wyłączeniem energii i żywności podniosą się nie więcej niż oczekiwane przez rynek 0,3 proc. m/m może powstanie przestrzeń do odreagowania ostatniej przeceny. W minionych miesiącach posiedzenia FOMC zazwyczaj nie dodawały USD wiatru w żagle i tym razem może być podobnie. Na drugie półrocze rynek wycenia niespełna 40 pb obniżek. Rynkowe oczekiwania odnośnie luzowania nie są obecnie przesadnie rozbudzone, a rewizja dotychczasowych prognoz mówiących o trzech obniżkach w 2024 r. nie będzie najmniejszym zaskoczeniem.

Jednocześnie fundamenty złotego pozostają solidne. Wiodącym atutem, o którym przypomniały ubiegłotygodniowe posiedzenie RPP i konferencja prezesa NBP, jest jastrzębie nastawienie i niechęć władz monetarnych do obniżek stóp procentowych. Listę mocnych stron uzupełnia korzystna sytuacja w bilansie płatniczym, szeroki strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz odbudowa konsumpcji napędzająca dynamikę PKB. Powolne odbicie inflacji przekładać się będzie na utrzymanie dodatnich realnych stóp procentowych. W rezultacie, gdy kurz ostatnich przetasowań zacznie opadać kurs euro powinien stopniowo osunąć się w kierunku 4,25 zł. Perspektywy franka i dolara postrzegamy negatywnie i uważamy, że ostatnie ostre skoki CHF/PLN i USD/PLN okażą się zapewne niemożliwe do utrzymania.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
12 cze 2024 8:00|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 cze 2024 8:30

Złoty w opałach. Kurs dolara powyżej 4,0 zł, kurs franka dotknął 4,50 zł (komentarz z 11.06.2024)

10 cze 2024 8:00

Kurs dolara eksplodował po kosmicznych danych, kurs euro z nowym maksimum (komentarz z 10.06.2024)

7 cze 2024 7:55

Kurs euro cofa się pod 4,30 po posiedzeniach RPP i EBC, dolar przed danymi z rynku pracy (komentarz z 7.06.2024)

6 cze 2024 8:38

Kursy walut wypchnięte przez zamieszanie na rynkach wschodzących, obniżka EBC nie uderzy w euro (komentarz z 6.06.2024)