Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

13 cze 2024 9:00|Bartosz Sawicki

Amerykańska inflacja w maju po raz pierwszy w tym roku wypadła poniżej rynkowych prognoz. W rezultacie po zaledwie kilku dniach od świetnego raportu z rynku pracy odżyły nadzieje na wrześniową obniżkę stóp przez Fed. Rynkowym optymizmem nie zachwiało posiedzenie FOMC. S&P500 ustanawiał szczyt wszech czasów, obligacje skarbowe USA drożały najmocniej w tym roku, a kurs dolara runął. EUR/USD wydźwignięty został ponownie powyżej 1,08, a USD/PLN przejściowo naruszył barierę 4,0. W tym samym czasie EUR/PLN wciąż pozostaje na podwyższonych pułapach i bezpośredniej bliskości 4,35. Przebicie tego pułapu mogłoby otworzyć przestrzeń do zwyżki do 4,38, ale nie jest to nasz scenariusz bazowy. Zniżka kursu euro powinna z kolei przyspieszyć po potencjalnym cofnięciu się notowań pod 4,32 zł.

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć; Źródło: Cinkciarz.pl

  1. Dolar: inflacja przyćmiła posiedzenie Fed
  2. Dolar: kondycja gospodarki zdeterminuje kroki Fed i los dolara

Dolar: inflacja przyćmiła posiedzenie Fed

Inflacja CPI w USA wyhamowała w maju z 3,4% do 3,3 r/r. Ceny konsumenckie w porównaniu z poprzednim miesiącem nie wzrosły. To pierwszy taki przypadek od niemal dwóch lat. Kluczowy z punktu widzenia terminu pierwszej obniżki stóp przez Fed i perspektyw kursu dolara wskaźnik bazowy przybrał dynamikę 0,2 proc. m/m. Utrzymanie takiej wartości w średnim terminie wystarcza do zrealizowania celu inflacyjnego. Roczna dynamika inflacji bazowej spadła z 3,6 proc. r/r do najniższego od września 2021 r. poziomu 3,4 proc. r/r.

Inflacja bazowa w USA; źródło: Bloomberg

Rezerwa Federalna utrzymała koszt pieniądza w przedziale 5,25-5,50 proc. Stopy procentowe w USA ostatni raz zmieniono w lipcu ub.r. podnosząc je po raz jedenasty w cyklu i do najwyższego od przeszło dwóch dekad poziomu. Kolejnym ruchem amerykańskich bankierów centralnych będzie obniżka. Na starcie roku inwestorzy zakładali, że luzowanie polityki pieniężnej rozpocznie się już w marcu, a Fed da sygnał do redukcji pozostałym władzom monetarnym gospodarek rozwiniętych. Uporczywa inflacja bazowa i dobra koniunktura stanęły na drodze takiemu scenariuszowi.

Projekcje FOMC dot. optymalnego poziomu stóp procentowych (dot plot); źródło: Bloomberg

Pierwszy możliwy termin obniżki w USA przesunął się na drugie półrocze. Członkowie FOMC tej wiosny jasno zakomunikowali, że po serii przykrych inflacyjnych niespodzianek potrzebują więcej czasu do odzyskania przekonania o trwałym wygasaniu presji cenowej. Dane kolejno wykluczały cięcia w maju, czerwcu i lipcu, ale wciąż nie można przekreślać redukcji na posiedzeniu 18 września. Nowe projekcje optymalnego poziomu stóp procentowych w oczach członków FOMC na 2024 r. zakładają już tylko jedną obniżkę, podczas gdy w marcu sugerowały aż trzy cięcia. Skala rewizji prognoz nie jest jednak szokiem. Jedno cięcie zostało przesunięte na 2025 r. przez co mediana wskazań decydentów przesunęła się zaledwie z 3,875 do 4,125 proc.

Dolar: kondycja gospodarki zdeterminuje kroki Fed i los dolara

Najbliższe kroki Fed pozostaną w pełni uwarunkowane przez informacje napływające z gospodarki. Oczekiwania rynku są przy tym bardzo rozchwiane i niestabilne. Odczyt po odczycie inwestorzy tracą i odzyskują nadzieję na powakacyjne poluzowanie. Po piątkowym, świetnym raporcie z rynku pracy za maj wycena prawdopodobieństwa wrześniowego cięcia stopniała z przeszło 60 do niecałych 45 proc. Po niskim odczycie inflacji i posiedzeniu FOMC powróciła powyżej 50 proc. Trwa przeciąganie liny rodzące chaos w notowaniach walut i obligacji. Podobne warunki mogą utrzymywać się aż do wykrystalizowania się pewności odnośnie do najbliższych perspektyw polityki Fed.

Dolar, kurs EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Oznacza to, że notowania dolara w kolejnych tygodniach krążyć mogą wokół bariery 4 zł. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają, że złoty odrobi czerwcową przecenę, a kurs euro stopniowo osunie się w kierunku 4,25 zł. Jednocześnie w szerszym horyzoncie pozostajemy negatywnie nastawieni do dolara. Wygasanie inflacji i słabnięcie rynku pracy uchylą furtkę do obniżek stóp procentowych, a obecną wycenę cyklu – w przeciwieństwie do zamierzeń EBC - trudno postrzegać jako wyśrubowaną. W rezultacie na koniec roku kurs USD/PLN powinien spadać w okolice 3,85 wraz ze stopniowym wzrostem EUR/USD powyżej 1,10.

13 cze 2024 9:00|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 cze 2024 8:00

Kurs euro blisko 4,35, inflacja i Fed zagrożeniem dla USD (komentarz z 12.06.2024)

11 cze 2024 8:30

Złoty w opałach. Kurs dolara powyżej 4,0 zł, kurs franka dotknął 4,50 zł (komentarz z 11.06.2024)

10 cze 2024 8:00

Kurs dolara eksplodował po kosmicznych danych, kurs euro z nowym maksimum (komentarz z 10.06.2024)

7 cze 2024 7:55

Kurs euro cofa się pod 4,30 po posiedzeniach RPP i EBC, dolar przed danymi z rynku pracy (komentarz z 7.06.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut