Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Euro zrzuca balast (komentarz walutowy z 11.12.2020)

11 gru 2020 10:06|Cinkciarz.pl

Dolar zmierza ku kolejnemu tygodniowemu osłabieniu. Czynniki ryzyka, które powstrzymywały przez kilka dni wzrosty EUR/USD, wyparowały. Złoty jest mocny po porozumieniu z UE w sprawie mechanizmu praworządności, a pod presją tkwi funt.

W piątek kurs EUR/PLN znajduje się przy 4,43. Dolar wyceniany jest na 3,65 zł, a funt kosztuje 4,85 zł. Oznacza to, że złoty względem wspólnej waluty i umocnił się w tym tygodniu niemal o 1 proc., USD/PLN osunął się nieco mocniej, a GBP/PLN runął o ponad 2 proc.

Pertraktacje nad umową handlową nadal trwają, a przyszłość negocjacji wyjaśni się w weekend. Umocnienie złotego było najmniej pokaźne względem franka (wyceniany jest na 4,12 zł) oraz korony norweskiej.

Pozytywne rozstrzygnięcia dla euro

Popyt na dolara w otoczeniu pozytywnych informacji o szczepionce oraz pakiecie fiskalnym w USA jest bardzo słaby. Wczoraj amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała pozytywną opinię o szczepionce konsorcjum Pfizer i BioNTech. Jest to ostatni krok przed jej oficjalnym zatwierdzeniem do użytku.

Negocjacje nad fiskalnym wsparciem gospodarki pozostają niezamknięte, ale liderzy obu stronnictw zapewniali w czwartek, że pakiet stymulacyjny o wartości nieznacznie przekraczającej 900 mld dolarów zostanie zaakceptowany w przyszłym tygodniu, przed przerwą w pracach Kongresu.

Rozstrzygnięcia w kwestiach, które wyhamowały zwyżkę EUR/USD, czyli obawa o stanowisko Europejskiego Banku Centralnego oraz niepewność wokół budżetu UE i Funduszu Odbudowy, zapadły na korzyść wspólnej waluty.

Europejski Bank Centralny mocno (zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami) dostosował parametry polityki do nowych warunków, czyli drugiej fali pandemii. Rozszerzono (o 500 mld euro, do łącznie 1850 mld euro) oraz wydłużono (na razie o 9 miesięcy, do marca 2022) ratunkowy pandemiczny skup aktywów.

Co istotne, tempo skupu będzie dyktowane warunkami finansowymi, co sprawia, że pula środków może nie zostać w pełni wykorzystana. Dokonano również modyfikacji programu tanich pożyczek dla sektora bankowego oraz polityki reinwestycji zapadających instrumentów.

Nie odwołano się do potrzeby cięcia stóp ani realnej możliwości takiego kroku w najbliższych miesiącach. Władze monetarne nie zaakcentowały także zaniepokojenia siłą euro, na co rynki były bardzo mocno wyczulone. Podsumowując: EBC rozbudził oczekiwania, że w sposób kompleksowy i zdecydowany wesprze koniunkturę, a poprzestał na odwołaniu się do środków, które były spodziewane jeszcze przed szumnymi deklaracjami.

Złoty i forint gonią stawkę

Przełamanie impasu wokół kwestii praworządności i zatwierdzenie porozumienia na unijnym szczycie są pozytywne dla euro, ale tak naprawdę nigdy nie były poważnie rozpatrywane przez rynek. Co innego w przypadku złotego i forinta, które nie w pełni korzystały w obliczu groźby odcięcia polskiej i węgierskiej gospodarki od środków z Funduszu Odbudowy. Obie waluty otrzymały pozytywny impuls jeszcze przed szczytem, po wypracowaniu konsensusu z niemiecką prezydencją. W rezultacie w całym tygodniu należały do najsilniejszych przedstawicieli koszyka emerging markets.

Warto zwrócić uwagę, że prym ponownie wiodą rubel i real brazylijski, które w pierwszych trzech kwartałach zostały potężnie przecenione, a dopiero w końcówce roku, dzięki naukowemu przełomowi w sprawie szczepionki na COVID-19 (i pozytywnym trendom na rynkach surowców) ostro odrabiają pandemiczne załamanie. W ostatnim miesiącu to jedyne z głównych walut emerging markets, którym złoty ustępuje siłą.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

11 gru 2020 10:06|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 gru 2020 10:12

Czwartkowa kumulacja: spotkanie Rady Europejskiej i decyzja EBC (komentarz walutowy z 10.12.2020)

9 gru 2020 8:32

Jakie mogą być konsekwencje weta Polski i Węgier? (komentarz walutowy z 9.12.2020)

8 gru 2020 8:16

Funt na brexitowej karuzeli (komentarz walutowy z 8.12.2020)

7 gru 2020 9:20

Złoty stabilny, dolar tani, funt rozedrgany (komentarz walutowy z 7.12.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut