Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jakie mogą być konsekwencje weta Polski i Węgier? (komentarz walutowy z 9.12.2020)

9 gru 2020 8:32|Cinkciarz.pl

W Stanach Zjednoczonych wykonano kolejny krok do uzgodnienia pakietu fiskalnego o wartości ponad 900 mld dolarów – propozycja Sekretarza Skarbu Mnuchina jest analizowana przez obóz Demokratów. Apetyt na ryzyko nie przygasa, co sprzyja walutom gospodarek wschodzących i szkodzi dolarowi. EUR/PLN jest w okolicy 4,45, USD/PLN spada do 3,66, a funt wyceniany jest na 4,90 zł.

Kluczowe rozstrzygnięcia tego tygodnia dopiero przed nami i dotychczasowe przetasowania mogą szybko zostać wymazane. Funt czeka na pozytywne wiadomości w sprawie brexitu. Premier Wielkiej Brytanii udaje się dziś do Brukseli, by na spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej ratować negocjacje dotyczące umowy handlowej, która musi zostać zatwierdzona do końca roku.

Złoty czeka na przełom dotyczący blokowania przez Polskę i Węgry budżetu i Funduszu Odbudowy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE. Wspólna waluta wypatruje posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który także jutro ogłosi, w jaki sposób dodatkowo wesprze koniunkturę.

Rynki ryzykownych walut i aktywów liczą, że tego samego dnia amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdzi szczepionkę na COVID-19 uzyskaną przez konsorcjum Pfizer i BioNTech.

Węgry i Polska nadal grożą wetem

Strona unijna oczekiwała, że Węgry i Polska do wtorku przedstawią konstruktywny pomysł na wyjście z impasu dotyczącego ratyfikacji budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 oraz powołania Funduszu Odbudowy. Nadzwyczajna wizyta premiera Viktora Orbana, który spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, nie wnosi wiele nowego. Potwierdzono dotychczasowe, twarde stanowisko, które zostało już przecież jednoznacznie odrzucone. Mimo to Viktor Orban podkreślał, że przełom jest blisko, a ratyfikacja budżetu przesądzona po spotkaniu Rady Europejskiej, które rozpoczyna się jutro.

Oba kraje oponują przed powiązaniem dostępu do funduszy od przestrzegania praworządności. Konflikt grozi koniecznością sięgnięcia po prowizorium budżetowe w 2021 roku. Oznaczałoby to ograniczenie finansowania dla istniejących projektów i zamrożenie nowych i cios dla borykających się z pandemią gospodarek.

Drugą, równie poważną konsekwencją byłoby stworzenie Funduszu Odbudowy wyłącznie dla pozostałych 25 krajów Unii Europejskiej. Jego powołanie byłoby możliwe nawet w kilka tygodni.

Przypomnijmy, że pula funduszy to aż 750 mld euro. Polska i Węgry miały być jednymi z głównych beneficjentów programu NextGenereationEU, a dostępne finansowanie w kolejnych trzech latach miało mieć równowartość kilku procent PKB. Polska mogłaby liczyć na ok. 60 mld euro grantów i tanich pożyczek. Waga tego wsparcia dla postpandemicznego odbicia wzrostu sprawia, że rynek wierzy w porozumienie i uważa, że strony sporu prężą polityczne muskuły, ale będą dążyć do zakończenia sporu. Jeśli nie w tym tygodniu, to na dodatkowym szczycie na początku 2021 r.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

9 gru 2020 8:32|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 gru 2020 8:16

Funt na brexitowej karuzeli (komentarz walutowy z 8.12.2020)

7 gru 2020 9:20

Złoty stabilny, dolar tani, funt rozedrgany (komentarz walutowy z 7.12.2020)

4 gru 2020 13:07

Dolar w spirali wyprzedaży (Komentarz walutowy z 4.12.2020)

3 gru 2020 8:56

Funt traci w oczekiwaniu na porozumienie (komentarz walutowy z 3.12.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut