Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Jakie mogą być konsekwencje weta Polski i Węgier? (komentarz walutowy z 9.12.2020)

9 gru 2020 8:32|Cinkciarz.pl

W Stanach Zjednoczonych wykonano kolejny krok do uzgodnienia pakietu fiskalnego o wartości ponad 900 mld dolarów – propozycja Sekretarza Skarbu Mnuchina jest analizowana przez obóz Demokratów. Apetyt na ryzyko nie przygasa, co sprzyja walutom gospodarek wschodzących i szkodzi dolarowi. EUR/PLN jest w okolicy 4,45, USD/PLN spada do 3,66, a funt wyceniany jest na 4,90 zł.

Kluczowe rozstrzygnięcia tego tygodnia dopiero przed nami i dotychczasowe przetasowania mogą szybko zostać wymazane. Funt czeka na pozytywne wiadomości w sprawie brexitu. Premier Wielkiej Brytanii udaje się dziś do Brukseli, by na spotkaniu z przewodniczącą Komisji Europejskiej ratować negocjacje dotyczące umowy handlowej, która musi zostać zatwierdzona do końca roku.

Złoty czeka na przełom dotyczący blokowania przez Polskę i Węgry budżetu i Funduszu Odbudowy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE. Wspólna waluta wypatruje posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, który także jutro ogłosi, w jaki sposób dodatkowo wesprze koniunkturę.

Rynki ryzykownych walut i aktywów liczą, że tego samego dnia amerykańska Agencja Żywności i Leków zatwierdzi szczepionkę na COVID-19 uzyskaną przez konsorcjum Pfizer i BioNTech.

Węgry i Polska nadal grożą wetem

Strona unijna oczekiwała, że Węgry i Polska do wtorku przedstawią konstruktywny pomysł na wyjście z impasu dotyczącego ratyfikacji budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 oraz powołania Funduszu Odbudowy. Nadzwyczajna wizyta premiera Viktora Orbana, który spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, nie wnosi wiele nowego. Potwierdzono dotychczasowe, twarde stanowisko, które zostało już przecież jednoznacznie odrzucone. Mimo to Viktor Orban podkreślał, że przełom jest blisko, a ratyfikacja budżetu przesądzona po spotkaniu Rady Europejskiej, które rozpoczyna się jutro.

Oba kraje oponują przed powiązaniem dostępu do funduszy od przestrzegania praworządności. Konflikt grozi koniecznością sięgnięcia po prowizorium budżetowe w 2021 roku. Oznaczałoby to ograniczenie finansowania dla istniejących projektów i zamrożenie nowych i cios dla borykających się z pandemią gospodarek.

Drugą, równie poważną konsekwencją byłoby stworzenie Funduszu Odbudowy wyłącznie dla pozostałych 25 krajów Unii Europejskiej. Jego powołanie byłoby możliwe nawet w kilka tygodni.

Przypomnijmy, że pula funduszy to aż 750 mld euro. Polska i Węgry miały być jednymi z głównych beneficjentów programu NextGenereationEU, a dostępne finansowanie w kolejnych trzech latach miało mieć równowartość kilku procent PKB. Polska mogłaby liczyć na ok. 60 mld euro grantów i tanich pożyczek. Waga tego wsparcia dla postpandemicznego odbicia wzrostu sprawia, że rynek wierzy w porozumienie i uważa, że strony sporu prężą polityczne muskuły, ale będą dążyć do zakończenia sporu. Jeśli nie w tym tygodniu, to na dodatkowym szczycie na początku 2021 r.

Zespół analityków Cinkciarz.pl

9 gru 2020 8:32|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 gru 2020 8:16

Funt na brexitowej karuzeli (komentarz walutowy z 8.12.2020)

7 gru 2020 9:20

Złoty stabilny, dolar tani, funt rozedrgany (komentarz walutowy z 7.12.2020)

4 gru 2020 13:07

Dolar w spirali wyprzedaży (Komentarz walutowy z 4.12.2020)

3 gru 2020 8:56

Funt traci w oczekiwaniu na porozumienie (komentarz walutowy z 3.12.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację