Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Euro zwycięzcą (komentarz walutowy z 14.07.2020)

14 lip 2020 14:24|Bartosz Grejner

Euro notuje miesięczne szczyty wartości w relacji do m.in. dolara i jena, podkreślając pozytywne nastawienie inwestorów do regionu wspólnej waluty. Wynika ono z dość skutecznej walki z pandemią. Ponowne nałożenia restrykcji w Kalifornii rodzi kolejne problemy dla wzrostu gospodarczego w USA. Złoty korzysta z dobrej kondycji euro i słabości dolara.

Wtorek na rynku rozpoczął się w nieco słabszych nastrojach. Odzwierciedlały się one przede wszystkim w spadkach głównych indeksów giełdowych w Europie. To pokłosie spadków zapoczątkowanych w końcówce sesji w USA, ale także reakcja na negatywne informacje, które napłynęły dzisiaj.

USA: z jednej strony uderza wirus, z drugiej chińskie sankcje

Stosunkowo dobre nastroje od kilku tygodni opierają się przede wszystkim na ścieżce wzrostu aktywności z zamknięcia gospodarek. Dlatego informacje o potencjalnych zagrożeniach dla tej ścieżki mogą niepokoić uczestników rynku, wywołując wzrost awersji do ryzyka.

Wczoraj wieczorem negatywnym bodźcem były wieści z Kalifornii, gdzie na nowo wracają restrykcje. Zamykane są m.in. bary, puby, kina, co rzuca cień na i tak już pełną przeszkód ścieżkę wychodzenia z zamknięcia gospodarki USA. Dzisiaj z kolei dostaliśmy kolejny dowód pogarszających się relacji USA z Chinami. Agencja Bloomberg podała, że rząd chiński nałoży sankcję na amerykańską firmę Lockheed Martin.

Napięcie geopolityczne wzrasta, a proces ten może się wzmagać wraz ze zbliżaniem się wyborów prezydenckich w USA w listopadzie. Rynek walutowy reaguje jednak spokojnie na te niepokojące doniesienia. Nie obserwujemy wzrostu wartości dolara. Dzieje się wręcz przeciwnie, amerykańska waluta nieznacznie traci na wartości.

W świecie walut chwile chwały euro

Zdecydowanym zwycięzcą jest w ostatnich dniach euro. Wspólna waluta korzysta z tego, że Europa dobrze radzi sobie z pandemią. Notowania m.in. EUR/USD i EUR/JPY wzrosły dzisiaj do najwyższego poziomu od miesiąca, a kurs EUR/CHF zbliżył się do górnej granicy od miesiąca. Dobra kondycja euro to także dobra wiadomość dla polskiej waluty. Złoty zyskiwał ok. południa w relacji do głównych walut.

Notowania EUR/PLN co prawda drugi dzień z rzędu zbliżyły się do granicy 4,50 (ok. 4,4960), ale cofnęły się w okolicę 4,48 chwilę po południu. To dalej dość wysoki poziom i mimo sprzyjającej złotemu słabości dolara niechęć do ryzyka na szerszym rynku może wywoływać presję wzrostową na tę parę.

W dalszej części dni poznamy dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA. Chociaż w porze publikacji może nieco wzrosnąć zmienność, szczególnie dolara, dane te w dobie pandemii mają ograniczone znaczenie.

14 lip 2020 14:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lip 2020 17:56

Dobre nastroje, dobra kondycja euro (popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2020)

13 lip 2020 14:03

Jak wynik wyborów wpłynął na polską walutę? (komentarz walutowy z 13.07.2020)

10 lip 2020 17:26

Złoty pozostaje w dobrej kondycji przed wyborami (popołudniowy komentarz walutowy z 10.07.2020)

10 lip 2020 13:33

Silny wzrost w przemyśle (komentarz walutowy z 10.07.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację