Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Euro zwycięzcą (komentarz walutowy z 14.07.2020)

14 lip 2020 14:24|Bartosz Grejner

Euro notuje miesięczne szczyty wartości w relacji do m.in. dolara i jena, podkreślając pozytywne nastawienie inwestorów do regionu wspólnej waluty. Wynika ono z dość skutecznej walki z pandemią. Ponowne nałożenia restrykcji w Kalifornii rodzi kolejne problemy dla wzrostu gospodarczego w USA. Złoty korzysta z dobrej kondycji euro i słabości dolara.

Wtorek na rynku rozpoczął się w nieco słabszych nastrojach. Odzwierciedlały się one przede wszystkim w spadkach głównych indeksów giełdowych w Europie. To pokłosie spadków zapoczątkowanych w końcówce sesji w USA, ale także reakcja na negatywne informacje, które napłynęły dzisiaj.

USA: z jednej strony uderza wirus, z drugiej chińskie sankcje

Stosunkowo dobre nastroje od kilku tygodni opierają się przede wszystkim na ścieżce wzrostu aktywności z zamknięcia gospodarek. Dlatego informacje o potencjalnych zagrożeniach dla tej ścieżki mogą niepokoić uczestników rynku, wywołując wzrost awersji do ryzyka.

Wczoraj wieczorem negatywnym bodźcem były wieści z Kalifornii, gdzie na nowo wracają restrykcje. Zamykane są m.in. bary, puby, kina, co rzuca cień na i tak już pełną przeszkód ścieżkę wychodzenia z zamknięcia gospodarki USA. Dzisiaj z kolei dostaliśmy kolejny dowód pogarszających się relacji USA z Chinami. Agencja Bloomberg podała, że rząd chiński nałoży sankcję na amerykańską firmę Lockheed Martin.

Napięcie geopolityczne wzrasta, a proces ten może się wzmagać wraz ze zbliżaniem się wyborów prezydenckich w USA w listopadzie. Rynek walutowy reaguje jednak spokojnie na te niepokojące doniesienia. Nie obserwujemy wzrostu wartości dolara. Dzieje się wręcz przeciwnie, amerykańska waluta nieznacznie traci na wartości.

W świecie walut chwile chwały euro

Zdecydowanym zwycięzcą jest w ostatnich dniach euro. Wspólna waluta korzysta z tego, że Europa dobrze radzi sobie z pandemią. Notowania m.in. EUR/USD i EUR/JPY wzrosły dzisiaj do najwyższego poziomu od miesiąca, a kurs EUR/CHF zbliżył się do górnej granicy od miesiąca. Dobra kondycja euro to także dobra wiadomość dla polskiej waluty. Złoty zyskiwał ok. południa w relacji do głównych walut.

Notowania EUR/PLN co prawda drugi dzień z rzędu zbliżyły się do granicy 4,50 (ok. 4,4960), ale cofnęły się w okolicę 4,48 chwilę po południu. To dalej dość wysoki poziom i mimo sprzyjającej złotemu słabości dolara niechęć do ryzyka na szerszym rynku może wywoływać presję wzrostową na tę parę.

W dalszej części dni poznamy dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA. Chociaż w porze publikacji może nieco wzrosnąć zmienność, szczególnie dolara, dane te w dobie pandemii mają ograniczone znaczenie.

14 lip 2020 14:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lip 2020 17:56

Dobre nastroje, dobra kondycja euro (popołudniowy komentarz walutowy z 13.07.2020)

13 lip 2020 14:03

Jak wynik wyborów wpłynął na polską walutę? (komentarz walutowy z 13.07.2020)

10 lip 2020 17:26

Złoty pozostaje w dobrej kondycji przed wyborami (popołudniowy komentarz walutowy z 10.07.2020)

10 lip 2020 13:33

Silny wzrost w przemyśle (komentarz walutowy z 10.07.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut