Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Frank na nowych minimach (popołudniowy komentarz walutowy z 12.04.2018)

12 kwi 2018 16:01|Marcin Lipka

Europejska waluta traci na wartości po publikacji „minutes” z marcowego posiedzenia Banku Centralnego. Złoty zyskuje na wartości zarówno do euro jak i do węgierskiego forinta.

Zapis posiedzenia negatywny dla euro

Inwestorzy w ostatnich dniach wyraźnie zaczęli się nastawiać na scenariusz szybszego od oczekiwań wychodzenia z luzowania ilościowego przez EBC. Wczorajsze komentarze ze strony Ewalda Nowotnego także upewniały ich w tym przeświadczeniu. Dzisiejsze „minutes” z marcowego posiedzenia banku centralnego są kubłem zimnej wody na zbyt szybkie wybieganie w przyszłość.

Agencje informacyjne w swoich nagłówkowych depeszach zwracają uwagę, że EBC nadal uważa, że ryzyka w globalnej gospodarce są skierowane w stronę negatywnych zaskoczeń. EBC również zwracał uwagę, na zmiany euro oraz obawy związane z handlem zagranicznym.

Według Banku Centralnego cały czas nie ma wystarczających dowodów, że inflacja jest na stabilnej ścieżce dochodzenia do celu. Warto oczywiście zauważyć, że już półtora miesiąca temu większość z tych obaw była wyrażana w poprzednich minutes (prócz handlu), ale wtedy rynek wyraźnie był bardziej optymistycznie nastawiony. Teraz po słabszych danych makro ze strefy euro i jednak rozszerzeniu sporu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami ten przekaz jest bardziej dosadny.

Trudno w tym momencie powiedzieć czy jest to wystarczający powód by zatrzymać wzrostowy trend na EUR/USD. Wydaje się, że ochłodzenie nastroju do europejskiej waluty musi współgrać z bardziej optymistycznym podejściem do dolara. Dopóki ten drugi element nie zadziała na poważniejsze spadki EUR/USD trudno będzie liczyć.

Złoty dalej zyskuje na wartości

Kondycja krajowej waluty cały czas pozostaje bardzo dobra niezależnie od tego, co się dzieje z jej europejskim odpowiednikiem. EUR/PLN spada poniżej granicy 4,18. Złoty także coraz lepiej radzie sobie w relacji do forinta. Para PLN/HUF wspina się powyżej poziomu 74,50 osiągając przy tym najwyższe wartości od ponad miesiąca.

Dobry sentyment do złotego przekłada się również na coraz niższe wyceny pary CHF/PLN. Za franka trzeba płacić 3,52 zł, czyli testowane są najniższe poziomy od ponad trzech lat. Negatywny nastawienie do szwajcarskiej waluty i pozytywne do polskiej powoduje, że niedługo CHF/PLN może znaleźć się w przedziale 3,40-3,50.

12 kwi 2018 16:01|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 kwi 2018 13:20

Lekko mocniejszy dolar (komentarz walutowy z 12.04.2018)

11 kwi 2018 16:12

Roczne maksima inflacji (popołudniowy komentarz walutowy z 11.04.2018)

11 kwi 2018 12:52

Dane zagrają? (komentarz walutowy z 11.04.2018)

10 kwi 2018 15:51

Wsparcie dla euro (popołudniowy komentarz walutowy z 10.04.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut