Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Funt i dolar zyskują (popołudniowy komentarz walutowy z 21.06.2018)

21 cze 2018 15:27|Bartosz Grejner

Słabe nastroje na rynku sprowadzają notowania euro do dolara do 1,15. Bank Anglii zaskakuje jastrzębim komunikatem - brytyjska waluta zyskuje na wartości. Złoty w dalszym ciągu pod presją - funt zbliżył się do granicy 5 zł.

Zaskoczenie z Wysp

Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy kontynuację słabego sentymentu na rynku, który charakteryzuje się w ostatnim czasie wzrostem wartości dolara i przeceną na rynku akcji. Notowania EUR/USD spadły w okolicę granicy 1,15, a jej przekroczenie może oznaczać wyznaczenie nowych minimów od blisko roku, choć szanse podczas dzisiejszej sesji mogą być na to ograniczone (ok. godz. 15:00 odreagowanie doprowadziło kurs w okolice 1,16). Słabsze nastroje na rynku spowodowane były w dalszym ciągu przez kwestie ceł, Włoch (eurosceptycy zajęli kluczowe funkcje w parlamentarnych komisjach) oraz spadki głównych azjatyckich indeksów giełdowych jeszcze w nocy również nie pomogły.

Oprócz wspomnianych kwestii i aprecjacji dolara, istotnym wydarzeniem był także komunikat po posiedzeniu komitetu monetarnego Banku Anglii. Pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie zaskoczeniem nie było, ale rozkład głosów 6-3 (spodziewano się 7-2). Lekkim zaskoczeniem natomiast było wyłamanie się z konsensusu głównego ekonomisty Banku, Andy’ego Haldane, który zagłosował za podwyżką stóp. Brytyjski bank centralny ponadto dodał, że zamierza redukować swój bilans wcześniej niż poprzednio sądzono (gdy stopy dojdą do 1,5 proc., a nie przy 2 proc.).

Ten jastrzębi ton wystarczył aby wyraźnie wzmocnić funta. Pomimo silnego dolara, notowania GBP/USD wystrzeliły z poziomu 1,31 do nieco ponad 1,32. Nie są, póki co to imponujące wzrosty, biorąc pod uwagę jeszcze w połowie kwietnia notowania były na poziomie 1,43. Natomiast w relacji do słabszego złotego wzrosty mogą wydawać się już bardziej znaczące - cena za jednostkę brytyjskiej waluty zbliża się do granicy 5 zł (dzisiaj 4,96 zł) i wydaje się, że przy utrzymaniu bieżących warunków rynkowych - może tę granicę przetestować.

Brak jest zaplanowanych istotnych wydarzeń na kolejne godziny. Sentyment na rynku w dużej mierze będzie zatem zależał od tego, jak kształtowały się będą notowania głównych indeksów giełdowych w USA. Kontrakty futures wskazują na otwarcie poniżej zera, a pogłębienie przeceny mogłoby także wywierać dalszą presję na złotym. Odwrotna sytuacja byłaby wsparciem dla złotego, choć dla polskiej waluty scenariuszem bazowym pozostaje jego stopniowe osłabianie się.

Jutro na rynku

W piątek IHS Markit wstępne dane wskaźników PMI dla strefy euro za czerwiec. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na spadek indeksu zarówno dla sektora przemysłowego (o 0,5 pkt do 55 pkt) oraz usług (o 0,1 pkt do 53,7 pkt). Spadek konsensusu mógłby pogorszyć i tak już słaby sentyment na rynku. To byłaby także zła wiadomość dla złotego, który znajduje się pod presją wraz ze spadkiem wartości euro i zwiększeniem awersji do ryzyka.

21 cze 2018 15:27|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 cze 2018 13:09

Dolar na nowych szczytach (komentarz walutowy z 21.06.2018)

20 cze 2018 16:19

Stabilny dolar (popołudniowy komentarz walutowy z 20.06.2018)

20 cze 2018 12:55

Funt w centrum uwagi (komentarz walutowy z 20.06.2018)

19 cze 2018 16:23

Dolar zyskuje, złoty traci (popołudniowy komentarz walutowy z 19.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut