Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Funt niesiony optymizmem brytyjskiej gospodarki łamie barierę 5 zł (komentarz walutowy z 22.01.2020)

22 sty 2020 13:19|Bartosz Grejner

Funt dalej zyskuje – notowania GBP/USD zbliżają się do 1,31 po wyższych od oczekiwań odczytach z brytyjskiej gospodarki. Kurs GBP/PLN przekracza 5,00 zł pierwszy raz od 10 stycznia, ale koszyk złotego pozostaje stabilny.

Wirus z Wuhan nie dotknął walut

Sentyment na szerokim rynku pozostaje pozytywny. Jeszcze przed południem indeks 30 największych spółek notowanych na niemieckiej giełdzie DAX wspiął się na historyczne szczyty – nieco powyżej 13,6 tys. pkt. Jednym z czynników napędzających ten wzrost były wczorajsze odczyty wskaźnika ZEW, który wskazał, że oczekiwania ekonomistów wobec niemieckiej gospodarki są na najwyższym poziomie od połowy 2015 r.

Napływające doniesienia medialne o rozprzestrzenianiu się nowego wirusa prawdopodobnie mającego początki w Wuhan w Chinach mają obecnie ograniczony wpływ na rynek. Wczorajsze spadki na giełdach azjatyckich oraz początkowo także na parkietach w Europie zostały wykorzystane przez uczestników rynku jako okazja do zakupów. Niewielki też wpływ informacji o niebezpiecznej chorobie obserwujemy na rynku walutowym. Jen czy frank szwajcarski, tradycyjnie postrzegane jako tzw. bezpieczne przystanie, nie notują wyraźnych wzrostów wartości.

Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara (EUR/USD), pozostają w ograniczonym przedziale wahań. Wczoraj na fali optymizmu po publikacji wskaźnika ZEW wzrosły one powyżej poziomu 1,11, dzisiaj natomiast z powrotem spadły poniżej tej granicy – do ok. 1,1075, czyli dolnej granicy notowań z od 26 grudnia. Choć lepsze od oczekiwań dane z niemieckiej gospodarką wspierają dobry sentyment, prawdopodobnie dopiero piątkowe odczyty PMI będą mogły wywołać silniejszy efekt na euro, jeżeli również przekroczą oczekiwania.

Optymizm firm na Wyspach najwyższy od 2014 r.

Polska waluta z kolei pozostaje w ograniczonym przedziale wahań. Złotego wspiera utrzymujący się pozytywny sentyment na rynku i niewielkie wahania głównych par walutowych. Notowania EUR/PLN w dalszym ciągu porusza się w przedziale ok. 4,23-4,24, a USD/PLN ok. 3,81-3,83. Nieco większą reakcję mogliśmy dzisiaj zaobserwować w przypadku pary GBP/PLN, której kurs przekroczył granicę 5,00 zł pierwszy raz od 10 stycznia br. To jednak wynik globalnego umocnienia się funta w reakcji na lepsze od oczekiwań dane z brytyjskiej gospodarki, które nieco zmniejszyły oczekiwania na redukcję stóp procentowych pod koniec stycznia przez Bank Anglii.

Po wczorajszych, przekraczających konsensus, danych z brytyjskiego rynku pracy dzisiaj pozytywnie zaskoczyły dane ankietowe CBI dotyczące brytyjskich przedsiębiorstw. Trend nowych zamówień okazał się nieco wyższy od oczekiwań (minus 22 wobec konsensusu na poziomie minus 25), ale szczególnie silnie w styczniu wzrósł optymizm firm. Zwiększył się on do najwyższego poziomu od 2014 r., istotnie przekraczając oczekiwania (23 pkt wobec konsensusu minus 20). Chwilę po południu kurs GBP/USD wzrósł o ok. 0,4 proc. do granicy 1,31. W tym samym czasie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych o 25 punktów bazowych pod koniec stycznia (na podstawie indeksów swap) spadło do ok. 50 proc., czyli o ok. 23 pkt proc. poniżej poziomu z końcówki ubiegłego tygodnia, co wywołało zwiększenie presji na brytyjską walutę.

22 sty 2020 13:19|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 sty 2020 15:57

Euro dostaje wsparcia (popołudniowy komentarz walutowy z 21.01.2020)

21 sty 2020 13:02

Silniejszy funt, większa wiara w Niemcy (komentarz walutowy z 21.01.2020)

20 sty 2020 18:03

Dziś spokój, jutro istotne dane (popołudniowy komentarz walutowy z 20.01.2020)

20 sty 2020 14:11

Dolar najsilniejszy od ponad trzech tygodni (komentarz walutowy z 20.01.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut