Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Groźby brytyjskiego rządu (popołudniowy komentarz walutowy z 22.10.2019)

22 paź 2019 17:28|Marcin Lipka

Brytyjski premier grozi wycofaniem planu brexitu, jeżeli Izba Gmin będzie przeciągać proces jego akceptacji. Stabilizacja na chilijskim peso po silnej deprecjacji. Złoty podobnie jak rynek globalny czeka na doniesienia z Londynu.

Niepewność

Ciągle nie wiadomo, jaki przebieg będzie miał dzisiejszy wieczór w brytyjskiej Izbie Gmin. Na podstawie bieżącej debaty oraz szacunków prasy niezwykle trudno określić, czy porozumienie wynegocjowane przez premiera Boris Johnsona faktycznie będzie podane pod głosowanie, a jeżeli tak, to czy zostanie przyjęte.

Powoduje to zwiększenie się zmienności na funcie jeszcze przed godz. 20:00, czyli terminem głosowania. Chociaż ta godzina jest nadal aktualna, to brytyjski premier już zdążył zagrozić, że wycofa umowę spod obrad, jeżeli opozycja będzie chciała ją torpedować poprawkami. W wystąpieniu premiera pojawiły się także odniesienia do przedterminowych wyborów. Wcześniejsza elekcja, bez przegłosowania umowy dotyczącej brexitu, to wyraźna presja spadkowa na brytyjską walutą, a już samo rosnące ryzyko takiego scenariusza osłabia funta o ok. 0,5 proc.

Zostawiając na chwilę wydarzenia na Wyspach, warto przenieść się do Chile. Tamtejsze peso (CLP) jest najsłabsze wśród 31 walut w koszyku rynków rozwiniętych oraz rozwijających się wg agencji Bloomberg. Od ostatniego wtorku CLP straciło do dolara prawie półtora procenta. Nie jest to następstwo wydarzeń na kontynencie latynoamerykańskim, gdyż w tym samym czasie brazylijski real najbardziej zyskał do dolara i wzmocnił się do niego o ponad dwa proc.

Oczywiście, jak możemy przeczytać w doniesieniach wielu mediów, CLP jest pod presją niezwykle gwałtownych demonstracji, które pochłonęły także wiele ofiar. Chociaż demonstracje rozpoczęły się od protestu studentów po podwyżkach cen biletów metra (zaledwie o ok. 15 groszy przy podobnym standardzie życia jak w Polsce), to jednak przyczyny tego ruchu są znacznie szersze. Mimo że Chile to najbardziej stabilna i najbogatsza gospodarka Ameryki Łacińskiej, to niestety trapią ją duże dysproporcje w standardzie życia poszczególnych obywateli oraz olbrzymie różnice w dochodach. Dobrym wskaźnikiem tego jest fakt, że według OECD 20 proc. najlepiej zarabiających Chilijczyków ma dochody 10-krotnie wyższe niż 20 proc. zarabiających najmniej. W Europie i w Polsce ten stosunek kształtuje się na poziomie 4-5 krotności. Edukacja ponadpodstawowa w Chile jest droga i często niedostępna dla gorzej sytuowanych, co redukuje szanse na zmniejszenie nierówności. Patrząc jednak na konsekwencje globalne, raczej nie należy oczekiwać, że będą one szerokie. Chile najprawdopodobniej poradzi sobie z bieżącym kryzysem, a listopadowy szczyt APEC, na którym ma dojść do przełomu w relacjach pomiędzy USA i Chinami, prawdopodobnie odbędzie się właśnie Chile i obecna sytuacja nie powinna go zaburzyć.

Złoty lekko się umacnia

Dobre nastroje globalne i solidna kondycja wielu walut krajów rozwijających nadal wspierają złotego. Kurs EUR/PLN po rozpoczęciu się sesji w USA nawet testował okolicę 4,27 zł. Wydaje się jednak, że potencjał wzrostowy PLN raczej się wyczerpuje, a biorąc pod uwagę wieczorne głosowanie w Izbie Gmin, inwestorzy będą czekać z poważniejszymi decyzjami na rozwój sytuacji w brytyjskim parlamencie.

22 paź 2019 17:28|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 paź 2019 13:50

Wieczór może być decydujący dla funta (komentarz walutowy z 22.10.2019)

21 paź 2019 17:23

Głosowanie prawdopodobnie we wtorek (popołudniowy komentarz walutowy z 21.10.2019)

21 paź 2019 13:49

Brexit – cały czas bez rozstrzygnięć (komentarz walutowy z 21.10.2019)

18 paź 2019 15:31

Spokojny piątek (komentarz walutowy z 18.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut