Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Wieczór może być decydujący dla funta (komentarz walutowy z 22.10.2019)

22 paź 2019 13:50|Marcin Lipka

Z dnia na dzień przekładane jest kluczowe głosowanie na temat ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie odbędzie się ono dziś wieczorem. Wydarzenia na Wyspach są ważne nie tylko dla funta, ale również dla globalnego sentymentu. Złoty pozostaje stabilny w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN blisko poziomu 4,28.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Ok. godz. 20:00: Głosowanie Izby Gmin na temat umowy dotyczącej opuszczenia Unii Europejskiej.

Dziś powinno dojść do głosowania

Przełożone z soboty, a potem z poniedziałku głosowanie Izby Gmin w sprawie umowy wyjściowej z Unii Europejskiej prawdopodobnie odbędzie się dziś ok. godz. 20:00 czasu polskiego. Jakie są szanse na przyjęcie planu premiera Borisa Johnsona? Jakie są możliwe alternatywne scenariusze i jak prawdopodobnie zachowa się funt?

Przed weekendem brytyjskie media publikowały szacunki, z których wynikało, że deal premiera Johnsona zostanie odrzucony. Konserwatyści robią jednak, co mogą i starają się zebrać na pokład wystarczającą liczbę głosów, głównie byłych buntowników partii. Rośnie więc szansa, że projekt ustawy zostanie przyjęty dziś w drugim czytaniu. W tym momencie wydaje się ona minimalnie większa niż prawdopodobieństwo odrzucenia. Czy będzie to już koniec parlamentarnej batalii? Niekoniecznie.

Parlament musi się także zgodzić, by ustawa była procedowana w przyspieszonym tempie. Nad umowami międzynarodowymi zwykle debatuje się tygodniami, jeśli nie miesiącami. Tym razem umowa z Unią ma zostać przepchnięta przez kilka dni. To drugie głosowanie jest zatem ważne, gdyż jego przegranie przekreślałoby brexit przed 31 października i kolejne elementy niepewności na horyzoncie.

Innymi kwestiami, które mogą opóźnić wprowadzenie porozumienia w życie, są proponowane przez opozycję poprawki. One mogą dotyczyć np. uniknięcia chaotycznego opuszczenia UE po grudniu 2020 r., gdy umowa przejściowa (ta obecnie głosowana) wygaśnie, a nie będzie nowych kompleksowych relacji handlowych z UE. Są planowane również poprawki mające na celu zatrzymanie porozumienia i dotyczą one konieczności pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej czy kolejnego referendum. Jeżeli opozycja rzeczywiście wprowadziłaby takie zmiany, to rząd może w ogóle wycofać się z umowy i wrócimy do punktu wyjścia.

Wygrana Johnsona w trakcie dzisiejszego pierwszego czy drugiego głosowania wcale nie musi być ekstremalnie korzystna dla funta. Może ona podnosić wycenę brytyjskiej waluty, ale te wzrosty mogą być rozłożone również na kolejne dni, w zależności od tego, jak na wydarzenia będzie reagować opozycja.

Odrzucenie umowy w pierwszym głosowaniu może natomiast oznaczać bardzo szybkie i gwałtowne spadki wartości brytyjskiej waluty. Wtedy porozumienia już nie uda się uratować i przedterminowe wybory staną się scenariuszem bazowym, a chaotyczne opuszczenie UE pod koniec stycznia 2020 r. będzie ponownie straszyć uczestników rynku.

Złoty bez większych zmian

Sytuacja polskiej waluty w niewielkim stopniu ulega zmianie. Sentyment na walutach krajów rozwijających się jest raczej spokojny (pomijając niektóre kraje Ameryki Łacińskiej), złoty nie dostawał szczególnie silnych sygnałów z zewnątrz w ostatnich godzinach. Dla PLN, podobnie zresztą jak dla całego rynku globalnego, ważne będą decyzje podjęte przez Izbę Gmin wieczorem. Przyjęcie umowy wyjściowej z UE przez brytyjski parlament powinno sprzyjać wycenie złotego do większości walut (euro, dolara lub franka). Funt natomiast powinien łatwo przekroczyć wartość 5,00 zł, jeżeli głosowania będą przebiegać zgodnie z oczekiwaniami premiera Johnsona. Z kolei w przypadku odrzucenia umowy brytyjskiego premiera, kurs EUR/PLN może wrócić w okolicę granicy 4,30 zł, a funt spaść nawet o więcej niż 10 gr.

22 paź 2019 13:50|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 paź 2019 17:23

Głosowanie prawdopodobnie we wtorek (popołudniowy komentarz walutowy z 21.10.2019)

21 paź 2019 13:49

Brexit – cały czas bez rozstrzygnięć (komentarz walutowy z 21.10.2019)

18 paź 2019 15:31

Spokojny piątek (komentarz walutowy z 18.10.2019)

17 paź 2019 17:12

Duże wahania funta, silniejszy złoty (popołudniowy komentarz walutowy z 17.10.2019)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację