Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wieczór może być decydujący dla funta (komentarz walutowy z 22.10.2019)

22 paź 2019 13:50|Marcin Lipka

Z dnia na dzień przekładane jest kluczowe głosowanie na temat ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie odbędzie się ono dziś wieczorem. Wydarzenia na Wyspach są ważne nie tylko dla funta, ale również dla globalnego sentymentu. Złoty pozostaje stabilny w relacji do głównych walut. Kurs EUR/PLN blisko poziomu 4,28.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Ok. godz. 20:00: Głosowanie Izby Gmin na temat umowy dotyczącej opuszczenia Unii Europejskiej.

Dziś powinno dojść do głosowania

Przełożone z soboty, a potem z poniedziałku głosowanie Izby Gmin w sprawie umowy wyjściowej z Unii Europejskiej prawdopodobnie odbędzie się dziś ok. godz. 20:00 czasu polskiego. Jakie są szanse na przyjęcie planu premiera Borisa Johnsona? Jakie są możliwe alternatywne scenariusze i jak prawdopodobnie zachowa się funt?

Przed weekendem brytyjskie media publikowały szacunki, z których wynikało, że deal premiera Johnsona zostanie odrzucony. Konserwatyści robią jednak, co mogą i starają się zebrać na pokład wystarczającą liczbę głosów, głównie byłych buntowników partii. Rośnie więc szansa, że projekt ustawy zostanie przyjęty dziś w drugim czytaniu. W tym momencie wydaje się ona minimalnie większa niż prawdopodobieństwo odrzucenia. Czy będzie to już koniec parlamentarnej batalii? Niekoniecznie.

Parlament musi się także zgodzić, by ustawa była procedowana w przyspieszonym tempie. Nad umowami międzynarodowymi zwykle debatuje się tygodniami, jeśli nie miesiącami. Tym razem umowa z Unią ma zostać przepchnięta przez kilka dni. To drugie głosowanie jest zatem ważne, gdyż jego przegranie przekreślałoby brexit przed 31 października i kolejne elementy niepewności na horyzoncie.

Innymi kwestiami, które mogą opóźnić wprowadzenie porozumienia w życie, są proponowane przez opozycję poprawki. One mogą dotyczyć np. uniknięcia chaotycznego opuszczenia UE po grudniu 2020 r., gdy umowa przejściowa (ta obecnie głosowana) wygaśnie, a nie będzie nowych kompleksowych relacji handlowych z UE. Są planowane również poprawki mające na celu zatrzymanie porozumienia i dotyczą one konieczności pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej czy kolejnego referendum. Jeżeli opozycja rzeczywiście wprowadziłaby takie zmiany, to rząd może w ogóle wycofać się z umowy i wrócimy do punktu wyjścia.

Wygrana Johnsona w trakcie dzisiejszego pierwszego czy drugiego głosowania wcale nie musi być ekstremalnie korzystna dla funta. Może ona podnosić wycenę brytyjskiej waluty, ale te wzrosty mogą być rozłożone również na kolejne dni, w zależności od tego, jak na wydarzenia będzie reagować opozycja.

Odrzucenie umowy w pierwszym głosowaniu może natomiast oznaczać bardzo szybkie i gwałtowne spadki wartości brytyjskiej waluty. Wtedy porozumienia już nie uda się uratować i przedterminowe wybory staną się scenariuszem bazowym, a chaotyczne opuszczenie UE pod koniec stycznia 2020 r. będzie ponownie straszyć uczestników rynku.

Złoty bez większych zmian

Sytuacja polskiej waluty w niewielkim stopniu ulega zmianie. Sentyment na walutach krajów rozwijających się jest raczej spokojny (pomijając niektóre kraje Ameryki Łacińskiej), złoty nie dostawał szczególnie silnych sygnałów z zewnątrz w ostatnich godzinach. Dla PLN, podobnie zresztą jak dla całego rynku globalnego, ważne będą decyzje podjęte przez Izbę Gmin wieczorem. Przyjęcie umowy wyjściowej z UE przez brytyjski parlament powinno sprzyjać wycenie złotego do większości walut (euro, dolara lub franka). Funt natomiast powinien łatwo przekroczyć wartość 5,00 zł, jeżeli głosowania będą przebiegać zgodnie z oczekiwaniami premiera Johnsona. Z kolei w przypadku odrzucenia umowy brytyjskiego premiera, kurs EUR/PLN może wrócić w okolicę granicy 4,30 zł, a funt spaść nawet o więcej niż 10 gr.

22 paź 2019 13:50|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 paź 2019 17:23

Głosowanie prawdopodobnie we wtorek (popołudniowy komentarz walutowy z 21.10.2019)

21 paź 2019 13:49

Brexit – cały czas bez rozstrzygnięć (komentarz walutowy z 21.10.2019)

18 paź 2019 15:31

Spokojny piątek (komentarz walutowy z 18.10.2019)

17 paź 2019 17:12

Duże wahania funta, silniejszy złoty (popołudniowy komentarz walutowy z 17.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut