Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Spokojny piątek (komentarz walutowy z 18.10.2019)

18 paź 2019 15:31|Bartosz Grejner

Mimo nieco słabszego od oczekiwań tempa wzrostu PKB Chin piątkowe notowania były relatywnie spokojne. W dalszym ciągu jednak stopniowo spada wartość dolara, co z kolei przyczynia się do wzrostu kursu EUR/USD w okolice 1,1150, czyli najwyższego poziomu blisko dwóch miesięcy.

Presja na dolara utrzymuje się

Biorąc pod uwagę wydarzenia z czwartku, notowania z piątku, przynajmniej do wczesnego popołudnia, miały niebywale spokojny przebieg. Główne indeksy giełdowe znajdowały się blisko wczorajszych poziomów, przy których się zamknęły. Dużych zmian nie notowały także waluty, choć w dalszym ciągu obserwujemy stopniowe osłabienia się dolara. Indeks dolara (DXY), mierzący jego siłę w relacji do sześciu głównych walut, po południu spadł do najniższego poziomu od połowy sierpnia (ok. 97,17 pkt). Z kolei kurs EUR/USD zbliżył się do 1,1150, również wyznaczając nowe szczyty od sierpnia br.

Na słabość dolara, poza pozytywnym sentymentem związanym z negocjacjami USA z Chinami, wpływają także nieco słabsze od oczekiwań dane makro, które napłynęły z amerykańskiej gospodarki w ostatnich dniach (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa). Z drugiej strony wspólna waluta dostała wsparcie w postaci lepszych od oczekiwań danych rachunku bieżącego strefy euro za sierpień. Nadwyżka (wyrównana sezonowo) wyniosła 25,7 mld euro, o 8 mld powyżej oczekiwań – o 1,6 mld w górę zrewidowano także dane za lipiec.

Wydarzeniem, na które zwrócone są oczy rynku, jest sobotnie głosowanie w brytyjskim parlamencie. Przewidzenie wyniku głosowania jest niezwykle trudne, praktycznie niemożliwe. Stąd też dzisiejsze stosunkowo spokojne notowania funta. Do początku sesji na nowojorskiej giełdzie kurs GBP/USD poruszały się w przedziale 1,2840-1,2920. To bardzo wąski zakres jak na brytyjską walutę. Możliwe jest jednak rozszerzenie w dalszej części dnia.

Rynek nieznacznie przejął się dziś nieco gorszym od oczekiwań odczytem tempa wzrostu PKB Chin w III kw. Było ono tylko o 0,1 pkt proc. wolniejsze od konsensusu, ale odczyt na poziomie 6,0 proc. r/r był najwolniejszy od ponad dwóch dekad. Brak pogorszenia nastrojów na rynku sprzyja wyraźnie złotemu, pozwalając utrzymać pary EUR/PLN i USD/PLN przy ponad dwumiesięcznych minimach, odpowiednio nieco powyżej 4,28 i 3,84. Para GBP/PLN poruszała się dzisiaj w przedziale 4,9450-4,9170 zł, ale zważywszy na dużą niepewność obarczoną sobotnim głosowaniem, w poniedziałek możemy spodziewać się wahań wartości funta sięgających 15-20 gr.

W przyszłym tygodniu na rynku

Poniedziałek będzie stał niewątpliwie pod znakiem brexitu. Spora niepewność towarzysząca wynikowi sobotniego głosowania w brytyjskim parlamencie powoduje, że inwestorzy mogą nerwowo reagować po wznowieniu handlu. Możemy zatem obserwować bardzo duże wahania funta.

Poza doniesieniami z frontu brexitowego i handlowego (negocjacje Chin i USA) prawdopodobnie najważniejsze dla rynku będą w przyszłym tygodniu wstępne dane wskaźników PMI strefy euro, które zostaną opublikowane w czwartek jeszcze przed południem. Ostatnie dane były bardzo słabe, szczególnie w sektorze przemysłowym. Indeks dla Niemiec spadł do najniższego poziomu od dekady. Przemysł był dotychczas głównym problemem – sektor usług utrzymywał się na stałym poziomie, choć i ten wskaźnik we wrześniu wyraźnie się osłabił. Publikacje te mogą więc przyczynić się do zwiększenia wahań na rynku i zmiany sentymentu, jeżeli będą wyraźnie odbiegały od konsensusu.

W piątek poznamy jeszcze wskaźniki sentymentu w niemieckiej gospodarce. GfK opublikuje indeks nastroju konsumentów, a Ifo – przedsiębiorców. Mogą one wywrzeć wpływ na rynek, jeżeli sygnały z nich płynące pokryją się z dzień wcześniej opublikowanymi PMI. W takim scenariuszu mogłyby to wzmocnić kierunek ruchu z dnia poprzedniego.

18 paź 2019 15:31|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 paź 2019 17:12

Duże wahania funta, silniejszy złoty (popołudniowy komentarz walutowy z 17.10.2019)

17 paź 2019 13:51

UE porozumiała się z Johnsonem (komentarz walutowy z 17.10.2019)

16 paź 2019 16:43

Funt najsilniejszy od maja (popołudniowy komentarz walutowy z 16.10.2019)

16 paź 2019 14:01

Chaotyczne ruchy funta (komentarz walutowy z 16.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut