Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w Polsce najniższa od 2016 r. (komentarz walutowy z 15.02.2019)

15 lut 2019 11:51|Bartosz Grejner

Przedpołudniowy handel w piątek przynosi niewielkie zmiany dla euro czy złotego. Sytuacja jednak w dalszym ciągu nie jest najlepsza w przypadku obu walut. Niski poziom inflacji w Polsce w styczniu zmniejsza i tak już małe szanse na wyższym poziom stóp procentowych w ciągu najbliższych dwóch lat.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 15:15: Produkcja przemysłowa w USA w styczniu (szacunek: +0,1 proc. m/m).
  • Godz. 16:00: Wskaźnik nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan (szacunek: 93,5 pkt).

EUR/USD tuż pod 1,13

Tydzień na rynkach kończy się w mieszanych nastrojach. Udało się uniknąć drugiego częściowego zamknięcia instytucji federalnych w USA, czyli tzw. government shutdown, który mógł negatywnie wpływać na gospodarkę. Jednak prezydent Donald Trump zapowiedział równocześnie wykorzystanie swojej władzy i przesunięcie części środków z innych zaplanowanych wydatków (w sumie 8 mld dol. na budowę muru na granicy z Meksykiem). To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo dalszych potyczek w Kongresie i stawia część Republikanów w ciężkiej sytuacji – muszą oni zdecydować, czy mają popierać prezydenta, czy też swoje ideologiczne poglądy. Tak czy owak, dla dolara i gospodarki USA brak kolejnego shutdownu to pozytywna wiadomość.

Negatywnym z kolei czynnikiem były wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej w USA w styczniu. Zanotowały one największy miesięczny spadek od 2009 r., do czego w pewnym stopniu mógł przyczynić się shutdown. Jednak zwiększa to szanse na słaby wzrost PKB w I kw. w USA, kwartale, który i tak często jest nieco słabszy (ze względu na czynniki sezonowe). Nieoczekiwanie także wczorajszym popołudniem agencje prasowe zaczęły cytować amerykańskich oficjeli, którzy negocjują obecnie z chińskimi władzami w kwestii handlu międzynarodowego.

Według tych informacji cały czas pozostają istotne rozbieżności pomiędzy stronami, co umniejsza nieco wpływ wypowiedzi Donalda Trumpa, który dzień wcześniej powiedział, że byłby skłonny przesunąć termin wprowadzenia dodatkowych ceł na towary z Chin (1 marca), jeżeli porozumienie byłoby w zasięgu. Wczorajsze doniesienia to potencjalnie gorsza informacja dla euro niż dla dolara, gdyż dalsze utrudnienia w handlu międzynarodowym dotknęłyby w większym stopniu gospodarkę europejską niż USA. W globalnej sytuacji dla euro zmienia się obecnie niewiele. Notowania euro do dolara poruszają się w ograniczmy przedziale wahań, nieco poniżej poziomu 1,13. To w dalszym ciągu blisko dolnej granicy kursu z ostatniego 1,5 roku.

Nic dobrego dla złotego

Spowolnienie gospodarcze w strefie euro i utrzymujący się silny dolar to zła kombinacja dla złotego, który wyraźnie tracił na wartości od początku lutego. Dzisiejsze dane GUS na temat inflacji konsumenckiej (CPI) w Polsce złotemu pomocne nie będą. Inflacja w ujęciu rocznym spadła w styczniu do 0,9 proc. Był to pierwszy odczyt inflacji poniżej 1 proc. od grudnia 2016 r. Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w Polsce w tym roku spada więc praktycznie do zera, a szanse, że zobaczymy je w 2020 r., też stają się z każdym kolejnym miesiącem mocno ograniczone.

Dzisiaj koszyk złotego nieznacznie się umacniał, za co odpowiedzialne było w głównej mierze zatrzymanie aprecjacji dolara – wczorajsze słabe dane z USA przyszły złotemu z pomocą. Notowania EUR/PLN nieco oddaliły się od ostatniego szczytu w okolicy 4,34 i poruszały się dzisiaj w przedziale ok. 4,32-4,33. Scenariuszem bazowym pozostaje jednak stopniowe osłabianie się złotego w relacji do głównych walut.

15 lut 2019 11:51|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 lut 2019 15:33

Nieoczekiwane osłabienie dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 14.02.2019)

14 lut 2019 11:46

PKB Niemiec i Polski zawodzi (komentarz walutowy z 14.02.2019)

13 lut 2019 16:21

Inflacja w USA zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 13.02.2019)

13 lut 2019 13:05

Najgorsze dane o produkcji od wielkiej recesji (komentarz walutowy z 13.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut