Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w USA zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 13.02.2019)

13 lut 2019 16:21|Bartosz Grejner

Po raz kolejne fatalne dane z Europy stoją w kontraście z lepszymi od oczekiwań odczytami z USA. Wyższa o 0,1 pkt proc. od konsensusu inflacja w styczniu wzmacnia dolara. Dysproporcja gospodarcza pomiędzy USA a strefą euro osłabia złotego, a skala deprecjacji może się jeszcze zwiększyć.

Euro pod ścianą

Wydawało się, że euro złapie oddech w związku z pozytywnym sentymentem na szerokim rynku. Notowania euro do dolara wzrosły wczoraj wieczorem do ok. 1,1340 z 1,1260. Dzisiaj jednak już przed południem napłynęły słabe dane ze strefy euro. Po odczytach z największych gospodarek Europy nie należało się spodziewać wybitnego rezultatu dla strefy euro. Skala spadku jednak przekroczyła szacunki – produkcja w regionie wspólnej waluty spadła o 4,2 proc. w skali roku. To najgorszy wynik od dziewięciu lat.

Od jakiegoś już czasu, co uwypukliło się od połowy ub.r., obserwujemy rosnącą różnicę pomiędzy gospodarką USA a największymi gospodarkami Europy. Liderów Starego Kontynentu dotyka spowolnienie gospodarcze, które okazuje się coraz dotkliwsze praktycznie z każdą publikacją makroekonomiczną. Po południu Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało dane o inflacji konsumenckiej (CPI) w USA w styczniu. Zarówno główny wskaźnik CPI, jak i odczyt bazowy (z wył. cen energii i żywności) przekroczyły oczekiwania rynkowe i wyniosły odpowiednio 1,6 proc. i 2,2 proc. Biorąc pod uwagę wcześniej opublikowane dane ze strefy euro, presja podażowa na euro może zostać zwiększona.

Dysproporcja ta jest istotna w kontekście wyceny euro w kolejnych tygodniach. Szczególne ważne w tym kontekście będą dane z europejskich gospodarek za styczeń. Jeżeli pokażą one, że silne spowolnienie gospodarcze przeniosło się także na br., wartość euro może spaść w jeszcze większym stopniu. Osłabienie euro najprawdopodobniej wywołałoby zwiększenie presji podażowej, którą obecnie obserwujemy na złotym. Koszyk złotego pozostaje słaby. Kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,33 zł, a kurs USD/PLN porusza się przy górnej granicy notowań z ostatniego 1,5 roku. Wyraźne osłabienie polskiej waluty postępuje przy relatywnie dobrych (w porównaniu do innych krajów europejskich) odczytów makroekonomicznych. Ich pogorszenie w najbliższych miesiącach przy jednocześnie słabej sytuacji w strefie euro może presję podażową na złotym istotnie zwiększyć.

Jutro na rynku

Czwartek będzie istotny pod względem wstępnych odczytów wzrostów PKB w Europie za IV kwartał. O godz. 8:00 poznamy dane z Niemiec, dwie godziny później z Polski, a o godz. 11:00 ze strefy euro. W kontekście bardzo słabych danych z końcówki 2018 r. o produkcji przemysłowej w Europie oraz dzisiejszego odczytu inflacji z USA presja na euro może potencjalnie ulec zwiększeniu, jeżeli jutrzejsze dane o PKB okażą się poniżej oczekiwań. To byłaby potencjalnie także zła informacja dla złotego, którego osłabiają już dwa istotne czynniki zewnętrzne – obawy o kondycję gospodarczą europejskich gospodarek oraz silnie zyskujący dolar.

13 lut 2019 16:21|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 lut 2019 13:05

Najgorsze dane o produkcji od wielkiej recesji (komentarz walutowy z 13.02.2019)

12 lut 2019 16:13

Złoty i euro odrabiają straty (popołudniowy komentarz walutowy z 12.02.2019)

12 lut 2019 13:29

Dolar najdroższy od prawie dwóch lat (komentarz walutowy z 12.02.2019)

11 lut 2019 17:24

Złoty coraz słabszy (popołudniowy komentarz walutowy z 11.02.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut