Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Inflacja w Polsce najwyższa od 2001 r. (komentarz walutowy z 17.08.2020)

17 sie 2020 15:08|Bartosz Grejner

Utrzymująca się słabość dolara i dość dobre nastroje na szerokim rynku to pozytywne sygnały dla złotego. Do nich można także zaliczyć, choć w nieco mniejszym stopniu, dane z polskiej gospodarki. Dziś dowiedzieliśmy się, że inflacja w Polsce wzrosła do najwyższego poziomu od niemal 19 lat.

Dolar tkwi w dołku

Poniedziałek na rynku walutowym stoi pod znakiem spokojnych notowań. Zmiany są niewielkie i zgodne z trendami obserwowanymi w piątek. Trwa słabość dolara. Amerykańska traciła wprawdzie minimalnie, bo ok. 0,1 proc. m.in. do euro, ale utrzymuje to nadal notowania EUR/USD blisko ponaddwuletnich szczytów.

Utrzymująca się słabość dolara w połączeniu z cały czas stosunkowo niskim poziomem awersji do ryzyka działają pozytywnie na złotego. W efekcie polska waluta pozostaje w dobrej kondycji. Pomagają jej także dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki, niemniej jednak ich wpływ jest już mniejszy.

Polska waluta ponownie wśród najsilniejszych

Złoty w południe należał do najsilniejszych walut w grupie krajów wschodzących. W związku z niewielkimi wahaniami na szerszym rynku także notowania złotego są mocno ograniczone, mieszcząc się w przedziale ok. 0,1-0,2 proc. w stosunku do głównych walut. Kurs USD/PLN na chwilę spadł poniżej granicy 3,70, a EUR/PLN do ok. 4,3830 jeszcze przed południem.

Do pozytywnych sygnałów dla złotego dołączył dziś kolejny. Wg danych Narodowego Banku Polskiego pozbawiona wpływu cen energii i żywności inflacja konsumencka (tzw. inflacja bazowa) w lipcu wyniosła 4,3 proc. w skali roku. To o 0,1 pkt proc. powyżej konsensusu rynkowego, a zarazem najwyższy jej poziom od grudnia 2001 r.

Wyższa inflacja to szansa na wyższe stopy procentowe

Rosnąca inflacja w Polsce to nic nowego. Jej wskaźnik bazowy zwyżkuje w szybkim tempie od początku 2019 r., a jeszcze w styczniu tamtego roku znajdował się na poziomie nawet poniżej 1 proc. Obecnie nie jest to głównie zmartwienie polityki monetarnej, a stosunkowo wysokie poziomy inflacji bazowej mogą mieć charakter przejściowy.

Jednak może stawać się to coraz istotniejszym czynnikiem na początku przyszłego roku, kiedy sytuacja z koronawirusem się ustabilizuje. Rosnąca inflacja może potencjalnie oznaczać wyższe stopy procentowe w przyszłości, niejako zmuszając NBP do ich podwyżki, być może jeszcze przed końcem 2021 r.

Coraz więcej sygnałów wskazuje, że złoty wyjdzie relatywnie silniejszy z pandemii. Dzisiaj natomiast popołudnie nie powinno przynieść istotnych zmian na rynku walutowym w związku z praktycznie pustym kalendarzem ważnych wydarzeń makro na dalszą część dnia.

17 sie 2020 15:08|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 sie 2020 18:24

Dane z USA nie zawodzą, dolar słabszy (popołudniowy komentarz walutowy z 14.08.2020)

14 sie 2020 14:41

Konsumpcja w Chinach nadal zawodzi (komentarz walutowy z 14.08.2020)

13 sie 2020 18:28

Bilans handlowy Polski najlepszy od lat (popołudniowy komentarz walutowy z 13.08.2020)

13 sie 2020 15:25

Złoty ponownie w czołówce (komentarz walutowy z 13.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut