Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Jak europejskie giełdy odpowiadają na rekordy w USA? (popołudniowy komentarz walutowy z 19.11.2019)

19 lis 2019 16:58|Bartosz Grejner

Dobre nastroje z pierwszej połowy dnia wygasają już po południu, a rynek może czekać lekkie pogorszenie sentymentu. Amerykańska waluta notuje jednak tylko ograniczone wahania – indeks dolara (DXY) oscyluje wokół 97 pkt, a kurs EUR/USD w dalszym ciągu nieco poniżej 1,11. Stabilizacja złotego na razie niezagrożona, EUR/PLN nadal porusza się poniżej 4,30 zł.

Dobre wieści dla producentów aut

Pozytywny sentyment ponownie dominuje na rynku. Po wczorajszych historycznych rekordach głównych indeksów giełdowych w USA dzisiaj silnie zyskiwały także ich europejskie odpowiedniki. Historyczne rekordy co prawda nie zostały osiągnięte, ale jest do nich już stosunkowo niedaleko. DAX, czyli indeks 30 największych firm notowanych w Niemczech, wzrósł dzisiaj do ok. 13,375 pkt, czyli najwyższego poziomu od końcówki stycznia 2018 r.

Poza pozytywnymi globalnymi nastrojami napłynęły także dobre dane ze Starego Kontynentu. Rejestracja nowych aut wzrosła w UE w październiku o 8,7 proc. r/r (dla porównania rok temu zanotowano spadek o 7,3 proc.). To dobra wiadomość dla niemieckich producentów, którzy odpowiadali za dużą część poprawy dzisiejszych nastrojów, przynajmniej w pierwszej części dnia.

Wraz ze zbliżaniem się początku sesji na nowojorskiej giełdzie indeksy giełdowe zaczęły oddawać część zysków, a w pół godziny po początku notowań w USA część z nich znajdowała się poniżej wczorajszych poziomów zamknięcia. Należy zwrócić uwagę, że obserwowaliśmy sześć dni z rzędu pozytywnych sesji i rekordów w USA, stąd notowania mogą być poddawane coraz większej presji podażowej.

Nie ma to obecnie większego przełożenia na dolara, ale osłabienie nastrojów po południu nieco wzmacniało jena i franka, co może być kontynuowane, jeżeli będziemy obserwować głębszą korektę na rynku akcji. Kurs EUR/USD utrzymuje się powyżej 1,1050 (ok. 1,10730 w pół godziny po początku notowań w USA), czyli przy najwyższych poziomach od 12 dni.

Stosunkowa słabość dolara w ostatnich dniach pomaga walutom krajów wschodzących, w tym złotemu, którego notowania pozostają stabilne. Kurs EUR/PLN po południu wynosił ok. 4,29, USD/PLN – 3,87 zł, a CHF/PLN ok. 3,91. Zagrożeniem dla koszyka złotego mogłoby być znaczne pogorszenie nastrojów na amerykańskim parkiecie połączone z aprecjacją dolara. Prawdopodobieństwo tego jednak jest obecnie ograniczone i notowania złotego powinny oscylować wokół bieżących poziomów.

Jutro na rynku

Dwa wydarzenia mogą przykuć uwagę rynku w środę. Pierwszym będzie popołudniowe zeznanie Gordona Sondlanda, ambasadora USA do Unii Europejskiej, w Kongresie. Mogą one okazać się istotne w kontekście procesu impeachmentu prezydenta USA. Cieszy się on obecnie pełnym poparcie Republikanów i dopóki to się nie zmieni, dopóty wpływ tego procesu na rynek będzie niewielki.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie publikacja zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia FOMC. Komitet monetarny Rezerwy Federalnej po trzech cięciach stóp z rzędu zasygnalizował pauzę w ich zmianie. Nie należy oczekiwać fundamentalnych zmian po tzw. minutes, ale rynek obecnie szuka nowych bodźców do zmian. A notowania dolara z ostatnich kilku dni wskazują na presję podażową po serii nieco gorszych od oczekiwań danych makro i doniesieniach medialnych o ew. dalszych opóźnieniach w porozumieniu Chin i USA. Obniżki stóp procentowych w USA podyktowane były sytuacją międzynarodową, przede wszystkim handlem i cłami nałożonymi przez USA i Chiny, nie zaś sytuacją wewnętrzną amerykańskiej gospodarki. Nieco jastrzębi wydźwięk płynący z tej publikacji mógłby wzmocnić dolara, choć ostateczne wpływ powinien być ograniczony.

19 lis 2019 16:58|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 lis 2019 14:07

Rynki czekają na silniejsze impulsy (komentarz walutowy z 19.11.2019)

18 lis 2019 17:28

Zwrot w sprawie negocjacji handlowych? (popołudniowy komentarz walutowy z 18.11.2019)

18 lis 2019 14:19

Funt silnie zyskuje (komentarz walutowy z 18.11.2019)

15 lis 2019 18:10

Znowu słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 15.11.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut