Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Znowu słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 15.11.2019)

15 lis 2019 18:10|Bartosz Grejner

Sprzedaż detaliczna w USA z wyłączeniem pojazdów i paliw zawodzi oczekiwania, podobnie zresztą jak i produkcja przemysłowa. W efekcie dolar słabnie. Notowania EUR/USD najwyżej od ośmiu dni, przekraczają 1,1050. Dobre nastroje na rynku akcji i osłabiony dolar wzmacniają złotego. Kurs EUR/PLN z powrotem w przedziale 4,27-4,28.

Na aprecjację dolara jeszcze poczekamy

Już początek dnia sugerował, że będziemy obserwować lekką presję podażową dolara. Wczoraj nieco zawiódł cotygodniowy odczyt o liczbie złożonych zasiłków dla bezrobotnych (odczyt 225 tys. był najwyższą wartością od pięciu miesięcy), a z drugiej strony pozytywnie zaskoczyły dane PKB ze strefy euro i Niemiec. Notowania EUR/USD poruszały się powyżej granicy 1,1000. Uczestnicy rynku wyczekiwali dzisiaj kolejnej porcji informacji z amerykańskiej gospodarki, które mogłyby im wskazać poziom kondycji gospodarki USA.

Te jednak tych oczekiwań nie spełniły. Sprzedaż detaliczna wzrosła co prawda o 0,3 proc. w skali miesiąca (i powyżej konsensusu o 0,1 pkt proc.), ale istotniejsze odczyty bazowe już takie pozytywne nie były. Sprzedaż z wyłączeniem pojazdów wzrosła o 0,2 proc. (oczekiwano 0,4 proc.), a z wyłączeniem paliwa wzrosła o 0,1 proc. (oczekiwania na poziomie 0,3 proc.). Wrześniowe dane sprzedaży z wyłączeniem paliw drugiej zrewidowano także w dół do spadku o 0,1 proc.

Jakby tego było mało, dane o produkcji przemysłowej w USA w październiku także nie malowały najlepszego obrazu. Produkcja spadł o 0,8 proc. w skali miesiąca, choć spodziewano się spadku dwa razy mniejszego. To może wzniecać obawy, że stosunkowa słabość w sektorze przemysłowym w USA również jeszcze nie jest za nami. Dlatego presja na dolara uległa zwiększeniu. Notowania EUR/USD wzrosły powyżej 1,1050, czyli do najwyższego poziomu od ośmiu dni.

Dzisiejsze słabsze dane o sprzedaży i produkcji, a także stosunkowo wysoka liczba złożonych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych zmniejszają prawdopodobieństwo zacieśniania monetarnego w USA. Rezerwa Federalna zasygnalizowała na ostatnim posiedzeniu pauzę w obniżce stóp i seria lepszych od oczekiwań danych mogłaby sugerować, że podwyżka stóp nie jest taka odległa w czasie. Obecnie jednak ten scenariusz się nie realizuje.

Złoty ze wsparciem i ochroną

To najprawdopodobniej, poza informacji w sprawie handlu międzynarodowego i porozumienia Chin z USA, będzie wspierać rynek akcji (niskie stopy procentowe przez dłuższy czas). Pozytywny sentyment na globalnym rynku, jaki obserwowaliśmy dzisiaj w połączeniu z osłabieniem dolara to najczęściej dobra wiadomość dla polskiej waluty. Koszyk złotego od rana zyskiwał na wartości, a po południu trend się utrzymał. Ledwie wczoraj mogły pojawić się obawy o przekroczenie 4,30 w przypadku EUR/PLN (kurs osiągnął ok. 4,2975), a dzisiaj obserwowaliśmy już spadek w okolice 4,27. Obecne nastroje na rynku powinny wspierać stabilizację złotego, a dobre dane gospodarcze z Polski i projekcje dla niej, chronić będą polską walutę przed głębszą przeceną w przypadku pogorszenia sentymentu na szerokim rynku.

15 lis 2019 18:10|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 lis 2019 13:32

Porozumienie „jest blisko”. Dolar nieco słabszy (komentarz walutowy z 15.11.2019)

14 lis 2019 17:44

Złoty odrabia część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 14.11.2019)

14 lis 2019 15:00

Nastroje słabsze, ale nie z powodu danych (komentarz walutowy z 14.11.2019)

13 lis 2019 16:48

Jerome Powell też nie zaskoczy? (popołudniowy komentarz walutowy z 13.11.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut