Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 08.12.2016

8 gru 2016 12:51|Marcin Lipka

Euro nieco silniejsze, a dolar słabszy przed posiedzeniem EBC. Redukcja wydobycia przez kraje spoza OPEC może być znacznie mniejsza, niż oczekiwano. Złoty utrzymywał rano większość wzrostów, ale w okolicach południa nastąpiło jego wyraźniejsze osłabienie.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 13.45: Ogłoszenie decyzji o stopach procentowych EBC oraz skali skupu aktywów.
  • 14.30: Konferencja prasowa po posiedzeniu EBC.
  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA (szacunki: 257 tys.).

Brak wiary w scenariusz bazowy?

Z ostatnich posiedzeń EBC, czy wypowiedzi czołowych przedstawicieli europejskich władz monetarnych, wynikało, że przedłużenie luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu jest bardzo prawdopodobne. Podobne wnioski można było wysnuć, jeżeli chodzi o modyfikację warunków skupu aktywów, czyli kwestii minimalnej rentowności, czy ekspozycji EBC na konkretną transzę obligacji danego państwa strefy euro oraz całkowite zaangażowanie banku w instrumenty skarbowe poszczególnych krajów. Rynek jednak przed samą decyzją coraz bardziej wątpi w rozwiązanie zgodne z konsensusem.

Oczywiście polityka monetarna czasami jest przeprowadzana w taki sposób, by wywołać zaskoczenie. Ta niespodzianka ma zarówno dotyczyć rynku finansowego, jak i realnej gospodarki. Wtedy taka decyzja ma większą szansę być odebrana zgodnie z kierunkiem banku centralnego. Jednak w przypadku dzisiejszego komunikatu zaskoczenie odniosłoby raczej negatywne skutki.

Inflacja bazowa w strefie euro cały czas jest bardzo niska (0.8% r/r). Brakuje działań wspomagających gospodarkę ze strony polityki fiskalnej. Sytuacja zewnętrzna także jest daleka od idealnej i pojawia się coraz więcej obaw o bardziej protekcjonistyczne podejście do wymiany handlowej niektórych państw, co zdecydowanie byłoby negatywne dla otwartej gospodarki UE. Kreowanie w tym momencie zaskoczenia ze strony EBC i niespodziewane wygaszanie QE byłoby naprawdę zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę gołębie nastawienie Mario Draghiego.

W rezultacie nadal oczekujemy, że EBC przedłuży QE o wartości 80 mld euro, przynajmniej do końca 3 kwartału br. Również pozostałe kluczowe elementy, które zapewnią sprawne zakupy obligacji skarbowych, zostaną prawdopodobnie zmodyfikowane. Logiczną reakcją na taką decyzję powinno więc być obniżenie wartości euro i spadki rentowności obligacji skarbowych państw dzielących wspólną walutę.

Nie oczekujemy również, by podczas sesji pytań&odpowiedzi pojawiły się jakiekolwiek sugestie ze strony Draghiego odnośnie wygaszania łagodzenia monetarnego. Takie wypowiedzi mogłyby jedynie osłabić przekaz ze strony władz monetarnych. Ten argument również przemawia za tym, żeby euro jednak dzisiaj się osłabiło, niż wzrosło na wartości.

Będzie mniejsze cięcie produkcji spoza OPEC?

Zaczynają się potwierdzać wcześniejsze spekulacje, że będzie bardzo trudno osiągnąć porozumienie dotyczące obniżenia wydobycia ropy naftowej przez producentów spoza OPEC. Wczoraj Bloomberg donosił, powołując się na trzy osoby zaznajomione ze sprawą, że część z 300 tys. baryłek redukcji wydobycia, która miała przypadać na 13 krajów (spoza kartelu i bez Rosji), będzie wynikać z ich naturalnego obniżenia produkcji w roku 2017.

Na razie cały czas aktualne jest zobowiązanie ograniczenia wydobycia przez Rosję o 300 tys. baryłek. To oznacza, że wraz z OPEC redukcja wyniesie 1.5 miliona baryłek. Tak znaczne obniżenie produkcji powinno jednak podtrzymać notowania ropy naftowej blisko obecnych poziomów mimo braku kooperacji z innych państw. Dopiero, gdyby okazało się, że Rosja nie dołączy do porozumienia, wtedy bardziej znaczące spadki są możliwe.

Złoty jednak nieco słabszy

Przed południem złoty był względnie stabilny do większości walut. Również PLN w relacji do HUF utrzymywał ostatnie wzrosty. Jednak tuż po południu wraz ze wzrostem niepewności co do decyzji EBC oraz wyższymi rentownościami obligacji skarbowych strefy euro, krajowa waluta zaczęła tracić na wartości i za euro trzeba było płacić nieco powyżej granicy 4.45 zł.

Jeżeli sprawdzi się scenariusz bazowy dla EBC (szczegóły w poprzednich akapitach), wtedy krajowa waluta powinna odrobić dzisiejsze straty do euro czy franka. EUR/PLN powinien wtedy powrócić do przedziału 4.40-4.45, a CHF/PLN spaść poniżej granicy 4.10 zł. Gdyby jednak EBC zaczął sugerować wygaszanie QE lub sama operacja skupu aktywów nie zostałaby dziś przedłużona (mało prawdopodobne), wtedy podstawowe waluty mogą być nawet o 2-3 grosze droższe niż obecnie.

 

8 gru 2016 12:51|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

7 gru 2016 16:13

Popołudniowy komentarz walutowy z 07.12.2016

7 gru 2016 13:02

Komentarz walutowy z 07.12.2016

6 gru 2016 16:37

Popołudniowy komentarz walutowy z 06.12.2016

6 gru 2016 13:09

Komentarz walutowy z 06.12.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut