Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 22.06.2017

22 cze 2017 12:30|Marcin Lipka

Prawdopodobna pauza w cokwartalnych podwyżkach stóp procentowych Fedu nie pozwala wzmacniać się dolarowi. Nierównomierny wpływ zmian ceny ropy naftowej na waluty krajów rozwijających się. Złoty jest dość słaby i silnie uzależniony od zmian globalnego sentymentu.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 14.00: Zapis dyskusji z czerwcowego posiedzenia RPP,
  • 14.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA (szacunki: 240 tys.).

Płaska ścieżka stóp w USA

Po względnie jastrzębim posiedzeniu Rezerwy Federalnej w zeszłym tygodniu i mieszanych komentarzach ze strony Dudelya i Evansa w ostatnich dniach ogólna wycena amerykańskiej waluty pozostaje stosunkowo niska. Indeks dolara (DXY) jest jedynie około 1 proc. powyżej 8-miesięcznych minimów zanotowanych na początku czerwca.

Głównym powodem utrzymywania się na globalnym rynku względnie niskich notowań USD są spadające wartości inflacji (zarówno PCE, jak i CPI) oraz niespełniające konsensusu odczyty sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej. Wpływa to również na oczekiwania dotyczące przyszłych stóp procentowych w USA. Prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pkt we wrześniu wynosi zaledwie 25 proc, a do końca roku 43 proc. W pełni zacieśnienie monetarne o 25 pkt bazowych jest dopiero wycenianie na wrzesień 2018 roku. Z kolei mediana oczekiwań dotyczących przyszłych stóp procentowych w czerwcowych projekcjach FOMC sugeruje ruch w górę o 75 pkt bazowych przez najbliższe 5 kwartałów.

Rynek także zaczyna się bardzo wyraźnie wsłuchiwać w sugestie o możliwości pauzy w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Wczorajszy wywiad dla Financial Times z Patrickiem Harkerem z filadelfijskiego oddziału Fedu (prawo głosu w tym roku, lekko bardziej jastrzębi od konsensusu) został odebrany gołębio (znaki zapytania o inflację), choć Harker również wspominał, że według jego informacji jest „wyraźna presja” żądań o podwyżki wynagrodzeń. Przedstawiciel FOMC również zwracał uwagę, że historycznie inflacja (związana z płacami) może szybko przyspieszać.

Ogólnie jednak dopóki rynek nie uwierzy, że faktyczna ścieżka zacieśniania monetarnego może być bardziej stroma niż jedna podwyżka o 25 pkt bazowych w ciągu najbliższych 5 kwartałów, dopóty wycena USD na rynku globalnym pozostanie stosunkowo nisko.

Ropa i waluty rynków wschodzących

Wczoraj uwagę inwestorów przykuła medialna informacja, że ropa naftowa wkroczyła w rynek niedźwiedzia, gdyż od ostatnich szczytów (23 lutego) spadła o ponad 20 proc. Warto jednak zauważyć, że niskie notowania tego surowca mają wybiórczy wpływ na poszczególne waluty krajów eksportujących ropę.

Wyraźnie na wartości traci rubel, który w tym miesiącu spadł w relacji do dolara prawie 6 proc. Na przeciwnym biegunie jest natomiast meksykańskie peso (wzrost o 2.5 proc.), gdzie waluta jest wspierana przez mniejsze obawy o przyszłe kontakty handlowe z USA i względnie jastrzębią postawę banku centralnego.

Dość słabo zachowuje się natomiast koreański won i polski złoty (spadek o około 2 proc w czerwcu), chociaż akurat niższe ceny ropy naftowej dla Korei Południowej czy Polski powinny być fundamentalnie korzystne, gdyż oba państwa są importerami netto tego surowca. Ogólnie jednak w tym momencie dużo większe znaczenie mają globalne nastroje i fakt, że spadające ceny ropy naftowej mogą dla niektórych inwestorów sygnalizować możliwość pogorszenia się globalnej koniunktury. Dodatkowo obie waluty od początku roku silnie zwyżkowały (won – o 6 proc; złoty o 10 proc.) w relacji do dolara. Teraz więc część z tych wzrostów jest korygowania i to niezależnie od wewnętrznej sytuacji gospodarczej tych krajów.

Złoty nadal dość słaby

Dziś rano EUR/PLN przetestował okolicę 4.26. Był to najwyższy poziom od dwóch miesięcy. Polska waluta była również słaba w relacji do węgierskiej. PLN/HUF spadał do granicy 72.60, co było najniższą wartością od 10 tygodni. W porównaniu z początkiem miesiąca złoty również zajmuje czwarte od końca miejsce wśród 31 waluta krajów rozwiniętych oraz rozwijających się.

Stosunkowo niska wycena PLN jest głównie spowodowana przez globalny wzrost awersji do ryzyka w stosunku do niektórych walut rynków wschodzących (więcej w poprzednich akapitach). Potwierdza się również przytaczana przez nas wielokrotnie opinia, że za siłę złotego w pierwszej połowie roku odpowiadała głównie sytuacja zewnętrzna (dobry sentyment na globalnych giełdach, redukcja oczekiwań podwyżek stóp procentowych w USA), a nie pozytywne doniesienia z krajowej gospodarki. Najbliższe godziny dla złotego jednak powinny być stosunkowo spokojne i raczej EUR/PLN utrzyma się bliżej bieżących poziomów (4.24), niż przetestuje poranne maksima w graniach 4.26.

 

22 cze 2017 12:30|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 cze 2017 15:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.06.2017

21 cze 2017 12:09

Komentarz walutowy z 21.06.2017

20 cze 2017 15:51

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.06.2017

20 cze 2017 9:43

Komentarz walutowy z 20.06.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut