Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 23.03.2017

23 mar 2017 12:29|Marcin Lipka

Liczenie głosów w oczekiwaniu na dzisiejsze głosowanie w amerykańskiej Izbie Reprezentantów. Lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii pomagają funtowi. Złoty nadal pozostaje względnie silny do większości walut. EUR/PLN blisko granicy okolic 4.27-4.28.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • 13.30: Cotygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych w USA (szacunki: 240 tys.).
  • 13.45: Wystąpienie Janet Yellen, szefowej Rezerwy Federalnej. Tematem wystąpienia będą zagadnienia związane z edukacją.
  • 14.00: Zapis dyskusji z ostatniego posiedzenia RPP.
  • 15.00: Sprzedaż nowych domów w USA (szacunki: 564 tys.).
  • Głosowanie nad ustawą o opiece zdrowotnej w USA. Prawdopodobnie w nocy czasu polskiego.

Liczenie głosów

Przez ostatnie godziny amerykańskie media praktycznie tylko i wyłącznie zajmują się dzisiejszym głosowaniem nad nową ustawą o opiece zdrowotnej. Tak jak pisaliśmy wczoraj, jest to ważne, gdyż od przyjęcia tej ustawy przez Izbę Reprezentantów będzie zależeć, czy projekty dotyczące zmian gospodarczych będą przygotowywane przez Kongres.

Minione godziny charakteryzowały się także rozmowami wewnątrz partii republikańskiej, jak i pomiędzy bardziej konserwatywnymi członkami GOP i przedstawicielami Białego Domu. Również dziś ma dojść do spotkania pomiędzy prezydentem Trumpem a kongresmanami, którzy uważają, że zmiany zaproponowane przez rządzącą większość nie są wystarczające, w porównaniu do obecnie obowiązującej Obamacare.

Teoretycznie, według wyliczeń agencji Bloomberg, Republikanie mogą sobie na utratę 21 głosów. Jednak według szacunków CNBC, 29 konserwatystów może zagłosować przeciwko zaproponowanemu przez prezydenta i spikera Izby Reprezentantów projekcie. Z kolei Alyssa Farah, reprezentują sceptyczne skrzydło republikanów, stwierdziła na Twitterze, że 25 członków jej partii pozostaje w opozycji do planów większości.

Trudno oczywiście oszacować, które wypowiedzi i komentarze ze strony Republikanów są jedynie polityczną grą, a ilu członków GOP rzeczywiście może opowiedzieć się przeciwko bieżącemu projektowi. Tak jak jednak wczoraj pisaliśmy, jeżeli ustawa nie będzie wycofana, to z każdą godziną rośnie prawdopodobieństwo jej przyjęcia. Tym samym również rośnie szansa, że słabość dolara (zwłaszcza do jena) zostanie zahamowana.

Dobre odczyty z Wielkiej Brytanii

W okolicach południa para GBP/USD jest notowana powyżej granicy 1.2500. Silniejszy funt to częściowo efekt względnie dobrej sprzedaży detalicznej na Wyspach. Ostatnie trendy w wydatkach konsumentów pokazywały wyraźne spowolnienie tempa wzrostu. Odczyty za luty jednak przerywają ten negatywny trend.

Sprzedaż detaliczna z wyłączeniem paliw w lutym wzrosła o 4.1% r/r, przy oczekiwanym odczycie na poziomie 3.2% r/r i 2.1% r/r w poprzednich miesiącach. Ogólny wzrost popytu konsumpcyjnego był także powyżej konsensusu i wyniósł 3.7% r/r (szacunki 2.6% r/r, poprzednio 1.0% r/r).

 

 

Ponieważ wcześniej istniały poważne obawy, że w związku z rosnącą inflacją i brakiem wzrostu realnych wynagrodzeń, Brytyjczycy mogą ograniczyć popyt na dobra konsumpcyjne, dzisiejsze dane mogą oddalać ryzyko spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, mimo napiętej sytuacji politycznej i wzrostu niepewności przedsiębiorstw w związku z materializacją Brexitu. Jest to więc pozytywna informacja dla funta, która może na tę chwilę zapobiegać jego dalszemu spadkowi.

 

„Minutes” z RPP

Złoty pozostaje silny i odporny na wzrost awersji do ryzyka. Globalna aprecjacja franka czy jena nie przekłada się również na wyprzedaż innych walut rynków wschodzących. Częściowo jest to efekt spadających rentowności amerykańskiego długu w USA, a częściowo może wynikać z faktu, że inwestorzy nie wierzą w długotrwałe pogorszenie się sentymentu i nie zamykają pozycji na walutach krajów rozwijających się.

W kontekście wydarzeń krajowych dość interesująca może być dzisiejsza publikacja „minutes” z ostatniego posiedzenia RPP. Ostatnia konferencja prasowa Rady sprawiała wrażanie, że polskie władze monetarne mogą również utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie przez kolejny rok. Jeżeli jednak „minutes” pokażą, że część członków rozważa wcześniejsze zacieśnienie monetarne, wtedy PLN może nawet zyskać nieco na wartości.

 

23 mar 2017 12:29|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 mar 2017 15:24

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.03.2017

22 mar 2017 12:28

Komentarz walutowy z 22.03.2017

21 mar 2017 15:27

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.03.2017

21 mar 2017 12:30

Komentarz walutowy z 21.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut