Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.03.2017

22 mar 2017 15:24|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta pozostawała dzisiaj osłabiona - EUR/USD cały czas przy granicy 1,08. Z kolei złoty pozostawał w stosunkowo dobrej kondycji, za sprawą głównie nadal względnie dobrego sentymentu do walut krajów wschodzących.

Dolar praktycznie bez zmian, nadal blisko wielomiesięcznych minimów

W kontekście braku istotnych wydarzeń makroekonomicznych, dolar nie miał zbyt wielu impulsów do wzrostu. Jedyną zaplanowaną publikacją makroekonomiczną, która mogła mieć wpływ na notowania, były dane Europejskiego Banku Centralnego na temat poziomu rachunku bieżącego w styczniu. Okazał się on o 5 mld euro poniżej oczekiwań i spadł do poziomu 24,1 mld euro. Był to zarazem najgorszy wynik na rachunku bieżącym od ponad roku.

Dane te mogły się przyczynić do nieco słabszej kondycji euro oraz pozostanie EUR/USD przy granicy 1,08. Z nieco gorszej kondycji dolara skorzystał jen. Relacja obu tych walut (USD/JPY) spadła w okolice 111, najniższego poziomu od 23 listopada minionego roku. Silna jen nie jest obecnie preferencyjny dla Japonii, której gospodarka nastawiona jest w dużej mierze na eksport.

Japoński bank centralny prowadzi obecnie bardzo łagodną politykę monetarną, która ma wspierać ożywienie gospodarcze.Haruhiko Kuroda, przewodniczący japońskiego banku centralnego, zapewniał dzisiaj w parlamencie, że bank jest zdeterminowany by utrzymywać łagodną politykę monetarną dopóki nie zostanie osiągnięty pożądany poziom ścieżki inflacyjnej.

Negatywny sentyment panował też na rynku ropy. API przedstawiło wczoraj dane o zmianie poziomu zapasów ropy w USA, które wzrosły o 4,5 mln baryłek dziennie. Ceny ropy WTI crude znajdują się poniżej granicy 50 dol. za baryłkę, natomiast ceny ropy Brent dzisiaj ją testowały. Na 15.30 zaplanowana jest publikacja cotygodniowego raportu z rynku paliw, w którym poznamy m.in. dane o zmianie stanu zapasów ropy czy produkcji w USA.

Kolejny wzrost zapasów powyżej oczekiwań (konsensus: +2,8 mln b/d) mógłby pogłębić przecenę na rynku ropy. Niższe ceny ropy oznaczałyby niższą presję inflacyjną, co z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na wycenę dolara, gdyż mogłoby obniżyć prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA w 2017 r.

Notowania złotego stosunkowo stabilne

Polska waluta poruszała się dzisiaj w relatywnie wąskim przedziale wahań, choć za sprawą globalnie gorszego sentymentu pozostawała nieco słabsza. Przed głębszą przeceną chronił złotego cały czas dobry sentyment do walut krajów wschodzących. Relacja złotego do węgierskiego forinta (PLN/HUF) oscylowała w okolicach wczorajszego zamknięcia, ok. poziomu 72,1. W związku z globalnie negatywnym sentymentem, zyskiwała na wartości szwajcarska waluta. Frank uznawany jest za jedną z “bezpiecznych przystani” (obok np. jena czy złota) w czasie gorszego nastroju rynkowego. Stąd dzisiaj zyskiwał w relacji do złotego ok. 0,5% przed godziną 15 - para CHF/PLN przekroczyła dzisiaj z powrotem poziom 4,00.

Wspomniana wcześniej przecena na rynku ropy może być potencjalnie negatywnym sygnałem dla złotego w kontekście gołębich sygnałów dochodzących z Rady Polityki Pieniężnej. Podczas ostatniej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący Rady, zasugerował możliwość braku podwyżek stóp procentowych nawet w 2018 r. W połączeniu z niższą presją inflacyjną wywołaną potencjalnie jeszcze niższymi cenami ropy, mogłoby wzrosnąć prawdopodobieństwa scenariusza zasugerowanego przez Glapińskiego, co mogłoby negatywnie wpłynąć na wycenę złotego.

Jutro na rynku

Biuro Statystyki Narodowej (ONS) opublikuje jutro o 10.30 dane o sprzedaży detalicznej w lutym w gospodarce brytyjskiej. Po osiągnięciu wzrostu na poziomie 7,2% r/r w październiku minionego roku, tempo wzrostu sprzedaży detalicznej stopniowo spadało. W styczniu br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się zaledwie o 1,5% r/r, co było najniższym tempem wzrostu od 3,5 lat. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost na poziomie 2,6% r/r w lutym.

Mając na względzie, iż sprzedaż detaliczna jest dobrym wskaźnikiem konsumpcji, a ta stanowi w istotnej części o poziomie wzrostu gospodarczego, jutrzejsza publikacja ONS może w znacznym stopniu zwiększyć wahania na funcie. Brytyjska waluta w ostatnim czasie poddawana jest stosunkowo sporym wahaniom, ze względu na proces Brexitu czy ostatni jastrzębi sygnał ze strony brytyjskiego komitetu monetarnego (głos za podwyżką stóp procentowych pierwszy raz od ponad roku).

O 13.30 Departament Pracy USA opublikuje dane o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w zakończonym tygodniu. Trzy tygodnie temu ich liczba spadła do 44-letniego minimum, kiedy wyniosła 223 tys. Choć w kolejnych dwóch tygodniach wzrosła ona do odpowiednio 243 tys. oraz 241 tys., to cały czas odczyty blisko ostatniego rekordu. Konsensus rynkowy wskazuje na odczyt w wysokości 240 tys., nieco powyżej 4-tygodniowej średniej ruchomej wynoszącej obecnie 237,25 tys.

Biorąc pod uwagę ostatnie osłabienie dolara oraz zwiększony poziom wahań na rynkach (globalna wyprzedaż na rynkach akcji czy ropy), jutrzejsze dane Departamentu Pracy mogą zwiększyć wahania notowań amerykańskiej waluty. Potencjał do spadku wartości wydaje się ograniczony (biorąc pod uwagę cały czas stosunkowo niskie poziomy wniosków o zasiłek dla bezrobotnych), jednakże w przypadku lepszego od konsensusu odczytu, osłabiony ostatnio dolar mógłby zyskiwać na wartości.

Piętnaście minut po raporcie Departamentu Pracy, Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej, przemawiała będzie podczas konferencji w Waszyngtonie. Choć nie spodziewamy się oby Janet Yellen mogła swoimi komentarzami zmienić rozkład prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w 2017 r., to w okolicach jej wypowiedzi możemy spodziewać się wzmożonej aktywności na dolarze. Obecnie konsensus rynkowy zakłada trzy podwyżki w 2017 r. (czyli jeszcze dwie w dalszej części roku), co jest wspierane medianę oczekiwań samych członków FOMC.

 

22 mar 2017 15:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 mar 2017 12:28

Komentarz walutowy z 22.03.2017

21 mar 2017 15:27

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.03.2017

21 mar 2017 12:30

Komentarz walutowy z 21.03.2017

20 mar 2017 15:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut