Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 24.01.2018

24 sty 2018 13:12|Bartosz Grejner

Komentarze sekretarza stanu USA osłabiają w dalszym stopniu dolara. Funt dostaje wsparcia w postaci danych z brytyjskiego rynku pracy. Złoty korzysta na globalnym osłabieniu dolara i komentarzach premiera Polski - nowe trzyletnie minima na USD/PLN.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Wskaźnik PMI sektora przemysłowego w USA (szacunki: 55,2 pkt; poprzednio: 55,1 pkt),
  • Wskaźnik PMI sektora usług w USA (szacunki: 54,5 pkt; poprzednio: 53,7 pkt).

Nowe rekordy słabości dolara

Już podczas wczorajszej popołudniowej sesji obserwowaliśmy osłabienie się dolara. Notowania EUR/USD wzrosły na wczorajszym zamknięciu do blisko 1,23. Dzisiaj rano nastąpiła kolejna fala osłabienia dolara, prawdopodobnie spowodowana tym co podczas briefingu powiedział sekretarz skarbu USA.

Cytowany przez Bloomberga, Steve Mnuchin zaznaczył, że słaby dolar jest dobry dla handlu USA (czyniąc eksport bardziej konkurencyjnym). W efekcie, kurs EUR/USD już po godz. 10:00 wyznaczył nowe, ponad 3-letnie, rekordy wzrastając do ok. 1,236. Cena za jednego dolara spadła także poniżej 110 jenów pierwszy raz od września minionego roku.

Dane, które pojawiły się do południa miały ograniczony wpływ na notowania walut. IHS Markit przedstawił wstępne styczniowe dane wskaźników PMI sektorów przemysłowego oraz usług dla Francji, Niemiec i strefy euro. Dla wszystkich trzech gospodarek wzrosła aktywność w sektorze usług (w Niemczech najszybsze tempo wzrostu od blisko 7 lat). Nieco spadły natomiast wskaźniki dla sektorów przemysłowych. W rezultacie, zbiorcze wskaźniki dla strefy euro i Francji wzrosły (odpowiednio o 0,5 i 0,1 pkt), podczas gdy dla Niemiec nieznacznie spadł (o 0,1 pkt).

Lepsze dane z Wielkiej Brytanii

Pozytywnie zaskoczyły dane o wynagrodzeniach w Wielkiej Brytanii w listopadzie. Przeciętne wynagrodzenie Brytyjczyków wzrosło o 2,4% w skali roku i wzrosło w najszybszym tempie od stycznia 2017 r., a także 0,1 pkt proc. powyżej oczekiwań. Wyższa od oczekiwań presja płacowa może zwiększać prawdopodobieństwo wcześniejszego zacieśniania monetarnego przez Bank Anglii.

Publikacja ta dodała tylko argumentów do i tak umacniającego się funta. GBP/USD wyznaczyło nowe szczyty od momentu referendum w połowie 2016 r. przekraczając poziom 1,41 (przed referendum ok. 1,48), choć w części wzrost ten jest również zasługą słabego globalnie dolara. Funt jednak umacniał się także wyraźnie do euro - cena za jednego funta spadła do ok. 0,8750 euro, czyli najmniej od 8 grudnia.

Złoty silniejszy

Po wypowiedzi sekretarza skarbu USA obserwowaliśmy również umocnienie się całego koszyka złotego, potwierdzając często występującą ostatnio zależność (słabszy dolar to ostatnio również silniejszy złoty). Pomóc złotemu jeszcze przed południem mógł polski premier. Mateusz Morawiecki, w wywiadzie dla Bloomberga w Davos, powiedział, że silniejszy złoty nie szkodzi polskiej gospodarce, a zacząłby się dopiero o to martwić, gdyby umacniał się w szybkim tempie.

W efekcie jeszcze przed południem, za dolara płaciliśmy nawet poniżej 3,37 zł, najmniej od połowy grudnia 2014 r. Słabsze globalnie euro i silniejszy złoty również zepchnął notowania EUR/PLN poniżej 4,16, najniżej od nieco ponad dwóch tygodni. Presja na dolarze może w krótkim okresie pomagać utrzymywać wysoką wycenę złotego w relacji do głównych walut.

Należy mieć jednak na uwadze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Jutro poznamy komunikat po posiedzeniu EBC; odbędzie się również konferencja prasowa Mario Draghiego, prezesa EBC. Biorąc pod uwagę wyrażane w ostatnim czasie przez niektórych członków EBC obawy o zbyt wysoki kurs wymiany euro, łagodny przekaz ze strony EBC mógłby osłabić wspólną walutę. Jeżeli obserwowalibyśmy jednoczesne umocnienie się dolara i znaczny spadek na EUR/USD, złoty może być poddawany znacznej presji, w kontekście istotnej aprecjacji w ostatnim czasie.

24 sty 2018 13:12|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 sty 2018 15:51

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.01.2018

23 sty 2018 12:20

Komentarz walutowy z 23.01.2018

22 sty 2018 15:55

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.01.2018

22 sty 2018 12:30

Komentarz walutowy z 22.01.2018

Atrakcyjne kursy 27 walut