Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.01.2018

22 sty 2018 15:55|Bartosz Grejner

Względnie spokojna sesja po południu - EUR/USD nadal w okolicy 1,2250. W kontekście braku istotnych publikacji makroekonomicznych, najważniejsze dzisiaj mogą okazać się doniesienia z USA. Złoty bez większych zmian, ale potencjalna aprecjacja dolara może go osłabić.

Poniedziałek pod znakiem niewielkich zmian

Pomimo istotnych wydarzeń, jakie wydarzyły się w ciągu weekendu, notowania rynku walut podczas poniedziałkowej sesji przebiegały stosunkowo spokojnie. W USA nastąpił tzw. “government shutdown”, czyli przerwa w finansowaniu części instytucji federalnych. Choć w teorii nie jest to dobra wiadomość dla dolara, już dzisiaj możliwe jest przegłosowanie tymczasowego finansowania.

Również przez delegatów SPD przegłosowanie w Bonn w niedzielę poparcia dla rozmów koalicyjnych w sprawie GroKo (wielkiej koalicji z CDU/CSU) było scenariuszem bazowym. W efekcie, zmiany na głównej parze walutowej nie były duże. Tuż po północy notowania EUR/USD wzrosły do ok. 1,2270, by w kolejnych godzinach powrócić do piątkowego poziomu 1,2220. Od początku sesji europejskiej kurs wzrósł do ok. 1,2250, czyli poziomu wokół którego oscylował w ostatnich dniach.

Kalendarz zaplanowanych wydarzeń w kolejnych godzinach jest praktycznie pusty, stąd uwaga inwestorów może skupić się przede wszystkim na wydarzeniach w USA. Przegłosowanie tymczasowego finansowania mogłoby nieco wzmocnić dolara i obniżyć notowania EUR/USD. Odwrotna sytuacja może mieć miejsce w przypadku dalszego impasu w rozmowach pomiędzy Republikanami a Demokratami.

Stabilizacja złotego

Brak istotnych zmian w notowaniach głównych walut i pusty kalendarz publikacji makroekonomicznych sprawił, że zmiany wartości polskiej waluty były również ograniczone. EUR/PLN poruszało się nadal w okolicy 4,17, natomiast wzrost kursu EUR/USD w okolice 1,2250 zepchnął USD/PLN ponownie poniżej 3,41.

Funt natomiast zyskiwał do złotego ok. 0,3% o godz. 15:00, po tym, jak w weekend prezydent Francji w wywiadzie dla BBC nieco złagodził swoje stanowisko wobec Wielkiej Brytanii i potencjalnego porozumienia. Kurs GBP/PLN wzrósł do ok. 4,745, najwyższego poziomu od 12 dni.

W kontekście dzisiejszego dnia, największy wpływ na złotego mogą mieć wydarzenia w USA. Przegłosowanie tymczasowego finansowania dla instytucji federalnych mogłoby nieco wzmocnić dolara i przez to osłabić cały koszyk złotego. Potencjalne zmiany kursy wydają się być jednak ograniczone.

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu pozostaje czwartkowy komunikat i konferencja po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Łagodny przekaz płynący od EBC sam w sobie mógłby nie być negatywnego dla złotego, ale w połączeniu ze znacznym spadkiem kursu EUR/USD, polska waluta mogłaby być poddawana presji sprzedażowej.

Jutro na rynku

O godz. 11:00 ZEW opublikuje styczniowy poziom wskaźnika nastroju ekonomistów m.in. niemieckiej gospodarki oraz strefy euro. W ostatnich miesiącach indeksy dla obu regionów poruszają się w trendzie bocznym. W przeciwieństwie jednak do analogicznych wskaźników nastroju konsumentów (GfK) i przedsiębiorców (ifo), wskaźniki ZEW dla obu wspomnianych regionów są dalekie od historycznych szczytów.

Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrostu w obu przypadkach do 17,8 pkt i 30 pkt, odpowiednio dla Niemiec i strefy euro. Bieżące wydarzenia (“shutdown” w USA, poparcie SPD dla negocjacji z Angelą Merkel) powodują, że notowania głównej pary walutowej mogą być poddawane stosunkowo sporym wahaniom.

Odczyty wskaźnika ZEW dla strefy wspólnej waluty i największej jej gospodarki mogłyby nieco wzmocnić euro. W efekcie mogłoby to przełożyć się na nieco lepszą kondycję złotego, który w ostatnim czasie zwykł korzystać z objawów poprawy sytuacji w strefie euro. Zmiany w wycenie polskiej waluty prawdopodobnie nie będą jednak duże, gdyż uwaga rynku może być skupiona przede wszystkim na czwartkowym EBC.

22 sty 2018 15:55|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 sty 2018 12:30

Komentarz walutowy z 22.01.2018

19 sty 2018 16:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.01.2018

19 sty 2018 13:22

Komentarz walutowy z 19.01.2018

18 sty 2018 15:35

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.01.2018

Atrakcyjne kursy 27 walut