Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara bez wsparcia Fed i konsumentów, EUR/PLN z kolejnym krokiem w kierunku 4,30

29 lis 2023 8:30|Bartosz Sawicki

USD/PLN spadając w okolice 3,92, minimalnie naruszył letnie minima. Kurs dolara znajduje się tym samym najniżej od napaści Rosji na Ukrainę. Kurs euro po kilku dniach stabilizacji w okolicy 4,35 wykonał kolejny kilkugroszowy ruch w kierunku 4,30. Kurs franka zanurkował pod 4,50 zł, a GBP/PLN ponownie testuje 5,0. Nowa odsłona tarapatów dolara i umocnienia złotego to pochodna łagodnych komentarzy płynących z Rezerwy Federalnej. Dolarowi nie pomogły również dane o nastrojach konsumenckich.

Członek Rady Gubernatorów Fed Christopher Waller dolał oliwy do ognia wyprzedaży USD i spadku rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, mówiąc, że obecny kształt polityki pieniężnej w USA jest wystarczająco restrykcyjny, by sprowadzić inflację do celu. Dodał, że kilka miesięcy dalszego hamowania dynamiki cen może wystarczyć, by FOMC mógł obniżać stopy procentowe z bieżącego przedziału 5,25-5,50 proc. Komentarze te są o tyle istotne i zaskakujące, że Waller dotychczas postrzegany był jako jeden z bardziej zadeklarowanych zwolenników utrzymywania ostrego kursu.

Amerykańska waluta nie znajduje ostatnio oparcia w danych makroekonomicznych. W listopadzie indeks nastrojów konsumentów Conference Board wprawdzie wzrósł, lecz wyłącznie dzięki ostrej rewizji w dół odczytu za październik (z 102,6 do 99,1 pkt, czyli najniższego poziomu od lipca 2022 r). W tym miesiącu wskaźnik przybrał drugą z najniższych w minionym roku wartości – 102 pkt. To zdecydowanie za mało, aby rozwiać obawy o słabnięcie konsumpcji i rosnące ryzyko recesji.

Dolar amerykański, kurs dolara (USD/PLN) na tle rynku długu USA; źródło: Bloomberg

W rezultacie dolar, głównie pod wpływem zaskakujących komentarzy z Fed, pogłębił listopadową przecenę. EUR/USD w ślad za spadkiem rentowności obligacji USA po raz pierwszy od sierpnia został wypchnięty do 1,10, ale nie sforsował trwale tej bariery. Rynek pogłębił wycenę skali cięć w 2024 r. o ok. 25 pb i zakłada, że w kilkanaście miesięcy koszt pieniądza zostanie zredukowany o przeszło punkt procentowy. Inwestorzy pozostają skrajnie negatywnie nastawieni do USD, lecz wysoko postawiona poprzeczka oczekiwań rodzi ryzyko, że dolar może zaliczyć krótkoterminowe odbicie. W szerszym horyzoncie spodziewamy się utrwalenia trendu spadkowego w notowaniach amerykańskiej waluty.

29 lis 2023 8:30|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 lis 2023 9:59

Kurs funta blisko 5,0, złoty obojętny na krajową politykę

27 lis 2023 9:40

Kursy walut blisko minimów na ostatniej prostej listopada, kurs dolara bez trwałego skoku

23 lis 2023 11:22

Kurs dolara ze świąteczną korektą, kurs euro stracił impet przy 4,35 zł

21 lis 2023 10:15

Kurs franka najniżej od sądnego czerwca 2022 r., kurs dolara coraz bliżej letniego dna