Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara ze świąteczną korektą, kurs euro stracił impet przy 4,35 zł

23 lis 2023 11:22|Bartosz Sawicki

Złoty w pierwszej części tygodnia osiągnął długoterminowe maksima, a kursy walut kontynuowały zniżki. USD/PLN naruszył barierę 4,0, a dolar był najtańszy od połowy wakacji. EUR/PLN zadomowił się pod 4,40, czyli na najniższych do pandemicznego marca pułapach. Kurs franka zanurkował pod 4,50 zł, a notowania funta przebiły 5,0 zł. Następnie impet PLN przygasł, a w końcówce tygodnia, przede wszystkim ze względu na Święto Dziękczynienia w USA oczekujemy stabilizacji notowań na rynku walutowym.

 Kurs dolara ze świąteczną korektą, kurs euro stracił impet przy 4,35 zł, kursy walut wchodzą w świąteczny marazm; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: USD/PLN przyciągany przez 4,0
  2. Euro: indeks PMI dla Niemiec z kolejnym wzrostem

Dolar: USD/PLN przyciągany przez 4,0

Ostatnie przetasowania są też nacechowane odreagowaniem przeceny dolara i umocnienia polskiej waluty z minionych tygodni, któremu sprzyja ograniczanie ekspozycji przez inwestorów przed okresem świątecznym. USD cofnął się z kilkumiesięcznych minimów także dzięki informacjom z gospodarki.

Kursy walut, kurs euro (EUR/PLN) i kurs dolara (USD/PLN). źródło: Bloomberg

Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA powróciła w rejon 200 tys. Wskaźnik ten nie sugeruje, by popyt na pracę słabł. Przed odczytem zmiany zatrudnienia w listopadzie (8 grudnia) może pojawiać się niepewność. W rezultacie, choć uważamy, że Fed w przyszłym roku będzie obniżał stopy procentowe, a dolar będzie podlegał tendencji spadkowej, to dostrzegamy ryzyko, że rynek mógł zagalopować się w wycenie tempa i skali cięć. Obecne dyskonto zakładające redukcję o 70 pb może nie licować z nastawieniem Rezerwy Federalnej, która na grudniowym posiedzeniu przekonać się inwestorów, że nawet nie myśli o rozpoczęciu cyklu obniżek.

Euro: indeks PMI dla Niemiec z kolejnym wzrostem

Odwrót od dolara wystarczył, by wywindować EUR/USD w kierunku 1,10, a USD/PLN zepchnąć do 4,0. By trend spadkowy w notowaniach USD się rozwijał, potrzebna będzie zmiana postrzegania perspektyw gospodarki Eurolandu. Koniunktura na Starym Kontynencie dopiero zacznie wychodzić z dołka, czego pierwszym zwiastunem są dane z niemieckiego przemysłu. Nastroje w sektorze czwarty miesiąc z rzędu uległy poprawie. Indeks PMI w listopadzie wzrósł z 40,8 do 42,3 pkt, przebijając najwyższą z prognoz. Pozytywnie należy postrzegać zwłaszcza odbicie nowych zamówień (z 35,8 do 39 pkt).

Dobre dane dla strefy euro, indeks PMI powyżej prognoz. źródło: Bloomberg

Zagrożenia recesją wciąż są jednak żywotne. W miesiącach zimowych notowania euro i dolara mogą być szarpane i niestabilne. Prognozujemy, że EUR/USD rok zakończy w bieżących okolicach 1,09. Z szerszej perspektywy należy przy tym ocenić, że przyspieszenie dynamiki PKB utrwali inflację na nieakceptowanym przez EBC poziomie. W rezultacie w najbliższym roku EBC obniży stopy później i mniej drastycznie, niż zakłada to bieżąca wycena. Stanie się to paliwem spadku kursu franka i dolara, a polska gospodarka i złoty skorzystają na poprawie kondycji niemieckiego eksportu.

23 lis 2023 11:22|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 lis 2023 10:15

Kurs franka najniżej od sądnego czerwca 2022 r., kurs dolara coraz bliżej letniego dna

20 lis 2023 8:47

Kurs dolara blisko 4,0 zł, złoty wciąż deklasuje pozostałe waluty

17 lis 2023 8:16

Kursy walut pogłębiają zjazd, dolar od wyborów potaniał o 7 proc.

16 lis 2023 8:15

Kurs euro narusza letnie dołki, EUR/PLN najniżej od trzech lat