Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut blisko minimów na ostatniej prostej listopada, kurs dolara bez trwałego skoku

27 lis 2023 9:40|Bartosz Sawicki

W minionym tygodniu kursy walut osiągały nowe minima, a następnie podlegały ograniczonej zmienności ze względu na Święto Dziękczynienia w USA. Złoty zyskał w relacji do dolara, euro i franka, lecz skala spadków kursów głównych walut nie przekroczyła 0,5 proc. Szerokim echem odbił się przede wszystkim pierwszy od wakacji spadek USD/PLN poniżej 4,0. Kurs dolara nowy tydzień rozpoczyna poniżej tej bariery. EUR/PLN jest blisko 4,35, czyli najniżej od wybuchu pandemii koronawirusa. Frank szwajcarski kosztuje nieco więcej niż 4,50 zł. Funt, podobnie jak waluty antypodów i państw skandynawskich, radził sobie lepiej od PLN. Kurs GBP walczy o utrzymanie się powyżej bariery 5,0.

 Kursy walut blisko minimów na ostatniej prostej listopada, kurs dolara bez trwałego skoku, EURPLN blisko 4,35.;
źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: słabość USD i dobre nastroje na giełdach stabilizują kursy walut
  2. Dolar: ostatnie sygnały z Fed przed grudniowym posiedzeniem FOMC

Złoty: słabość USD i dobre nastroje na giełdach stabilizują kursy walut

Złoty nie jest przy tym wystawiany na próbę przez okoliczności zewnętrzne. Dolar jest w defensywie, a indeksy giełdowe mocno zwyżkują. Ubiegłotygodniowa krótka i płytka korekta w notowaniach EUR/USD miała znamiona przetasowań związanych z zamykaniem pozycji przed świątecznym weekendem w USA, nie przekroczyła swoim zasięgiem 1 proc. i wyhamowała w okolicy 1,0850. Nie ma zresztą śladu po niej i kurs euro w relacji do dolara nowy tydzień rozpoczyna praktycznie na najwyższych od połowy sierpnia pułapach.

Kursy walut, kurs euro (EUR/USD) i kurs dolara (USD/PLN). źródło: Bloomberg

Na Wall Street odnotowano czwarty kolejny tydzień wzrostów z rzędu. W rezultacie dwucyfrowego odbicia z minionego miesiąca indeks S&P 500 znalazł się w bezpośredniej bliskości szczytu wszech czasów z lipca tego roku. W najbliższych dniach możliwa jest stabilizacja notowań kursów walut. Inwestorzy mogą wyczekiwać już na dane z rynku pracy USA za listopad (8 grudnia) oraz przede wszystkim zaplanowane na 13 grudnia posiedzenie Fed.

Dolar: ostatnie sygnały z Fed przed grudniowym posiedzeniem FOMC

Najbliższe dni dostarczą członkom FOMC ostatnich okazji, by przed okresem ciszy medialnej podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat ewolucji sytuacji gospodarczej i warunków finansowych. W nowym tygodniu napływać będą przede wszystkim dane z nieruchomości, ale w piątek zostanie opublikowany ważny barometr koniunktury w przemyśle, czyli indeks ISM. Spodziewane jest częściowe odreagowanie jego październikowego spadku z 49 do 46,7 pkt.

Kursy walut; zmiana wartości EUR, USD, CHF, GBP i innych walut G-10 do PLN; źródło: Bloomberg

Na Starym Kontynencie w centrum będą dane o inflacji. Wzrost cen konsumenckich w strefie euro rok temu osiągał wartości dwucyfrowe, a w listopadzie obniżył się zapewne do 2,7 proc. r/r. Widzimy ryzyko, że w Polsce dynamika CPI przyspieszy z 6,6 do 6,7 proc. r/r, notując pierwszy wzrost od lutego. Koniunktura w kraju zaczęła się poprawiać, co powinien odzwierciedlić także trzeci kolejny wzrost indeksu PMI, który byłby zgodny z tendencjami obserwowanymi w Niemczech, czyli u naszego głównego partnera handlowego. Konsensus zakłada najwyższy od maja odczyt na poziomie 45,7 pkt.

27 lis 2023 9:40|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 lis 2023 11:22

Kurs dolara ze świąteczną korektą, kurs euro stracił impet przy 4,35 zł

21 lis 2023 10:15

Kurs franka najniżej od sądnego czerwca 2022 r., kurs dolara coraz bliżej letniego dna

20 lis 2023 8:47

Kurs dolara blisko 4,0 zł, złoty wciąż deklasuje pozostałe waluty

17 lis 2023 8:16

Kursy walut pogłębiają zjazd, dolar od wyborów potaniał o 7 proc.