Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara najniżej od miesięcy, inflacja w USA ostro hamuje, kurs euro osunął się do 4,65 zł (komentarz z 13.04.2023)

13 kwi 2023 8:45|Bartosz Sawicki

W marcu ceny konsumenckie w Stanach Zjednoczonych były o 5,0 proc. wyższe niż rok wcześniej. To najsłabszy wzrost cen od wiosny 2021 r. Inflacja w lutym wyniosła 6,0 proc. r/r, a szczyt osiągnęła w czerwcu ubiegłego roku na pułapie 9,1 proc. r/r. Dolar cierpi na gwałtownej dezinflacji, a złoty korzysta. USD/PLN w środę pierwszy raz od czerwca 2022 r. znajduje się poniżej 4,25. Amerykańska waluta jest o ponad 15 proc. tańsza niż pół roku temu, gdy USD zaczynał osuwać się z historycznego szczytu powyżej 5,05 zł. EUR/USD dotknął wczoraj bariery 1,10. Kurs euro osunął się do 4,65 i w rezultacie EUR/PLN może mieć otwartą drogę, by spaść do strefy wokół 4,63. Kurs funta spada poniżej 5,30 zł, a notowania franka szwajcarskiego – choć stopniowo i mozolnie się osuwają – pozostają minimalnie nad 4,70 zł.

Kurs dolara spada po danych o inflacji.; źródło: Cinkciarz.pl

  1. Dolar: spadek kursu dolara przyspiesza po danych o inflacji
  2. Dolar: inflacja w USA szybko wygaśnie tylko w wypadku głębokiej recesji

Dolar: spadek kursu dolara przyspiesza po danych o inflacji

Za spadek tempa wzrostu cen w USA w znacznym stopniu odpowiadają (podobnie jak w Polsce) efekty statystyczne związane z ubiegłorocznymi szokami i skokowym wzrostem cen paliw po napaści Rosji na Ukrainę. Presja cenowa jest za to nieprzerwanie widoczna na poziomie inflacji bazowej. Wskaźnik ten w marcu przyspieszył po raz pierwszy od września i podskoczył z 5,5 do 5,6 proc. r/r. Wczorajsze dane wypadły powyżej rynkowych prognoz w przypadku inflacji konsumenckiej i okazały się zgodne z oczekiwaniami na poziomie inflacji bazowej. Odczyty za marzec nie przesądzają, że marcowa podwyżka stóp procentowych Fed była ostatnią.

Kursy walut, kurs euro i kurs dolara, EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Spodziewamy się, że na posiedzeniu 3 maja cykl podwyżek stóp procentowych w USA zostanie sfinalizowany ruchem o 25 pb i do przedziału 5,0-5,25 proc. Taki scenariusz jawi się jako najbardziej prawdopodobny także w świetle opublikowanego wczoraj protokołu z marcowego posiedzenia FOMC, na którym władze monetarne były ostrzegane, że w trzecim kwartale może rozpocząć się łagodna recesja. W przeszłości na przejście Rezerwy Federalnej do obniżek kosztu pieniądza przeciętnie nie trzeba było czekać dłużej niż kilka miesięcy. Inwestorzy obawiają się wyraźnego pogorszenia koniunktury w USA, którego ryzyko dodatkowo rośnie po pojawieniu się napięć w amerykańskim sektorze bankowym. W rezultacie obstawiają, że historia się powtórzy. W ich ocenie przed końcem roku stopy będą obniżane pod wpływem hamowania gospodarki. Na razie pozostaje ono pieśnią przyszłości, a faktem jest uporczywa inflacja bazowa.

Niezależnie od tego, czy Fed w najbliższych miesiącach ostatecznie przejdzie do luzowania polityki, nastawienie amerykańskich władz pieniężnych muszących brać mocniej pod uwagę zagrożenia dla stabilności finansowej, powinno być łagodniejsze od kursu obranego przez Europejski Bank Centralny. Niepewność dotycząca perspektyw amerykańskiego wzrostu gospodarczego połączona z bardziej optymistycznymi prognozami dla strefy euro to kolejna przesłanka za pogłębieniem słabości dolara. Prognozy Cinkciarz.pl dotyczące kursu dolara zakładają, że w tym roku USD/PLN osunie się w kierunku 4,0, wraz z zadomowieniem się EUR/USD powyżej bariery 1,10.

Dolar: inflacja w USA szybko wygaśnie tylko w wypadku głębokiej recesji

Prognozy rynkowe zakładają, że dezinflacja w USA będzie trwać w najbliższych kwartałach, ale wskaźniki cenowe do celu inflacyjnego zbliżą się dopiero w 2025 r. Ścieżka do szybszego wygaszenia wzrostu cen wiedzie jedynie przez głęboką recesję. Napięcia w globalnych łańcuchach dostaw wygasają, czego dowodem jest załamanie kosztów frachtu morskiego i jego powrót do przedpandemicznych poziomów. Obok słabnięcia szoku pod postacią raptownego skoku kursów surowców energetycznych jest to czynnik hamujący wzrost cen dóbr. W tej sytuacji kluczem do opanowania inflacji stają się usługi będące najwiarygodniejszym odzwierciedleniem siły konsumpcji i mocy rynku pracy.

Inflacja w  USA, dynamika cen bazowych i konsumenckich; źródło: Bloomberg

To, jak gwałtownie w kolejnych miesiącach wygaśnie inflacja, będzie zależeć w dużej mierze także od cen aut i czynszów (ujętych w bardzo istotnej kategorii „schronienie”). W pierwszym przypadku możliwe jest, że dobiegła do końca normalizacja po pandemicznym wystrzale, gdy notowane były chroniczne problemy z podażą nowych i używanych pojazdów. W drugim przypadku oczekuje się stopniowego spadku stawek, co miałoby nastąpić z opóźnieniem w stosunku do wywołanego przez podwyżki stóp Fed schłodzenia rynku nieruchomości. Już teraz obserwowane dynamiki są niższe niż w 2022 r.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Do dalszej dezinflacji w USA w najbliższych miesiącach powinny przyczyniać się ceny żywności. Mierzący je w ujęciu globalnym indeks FAO od roku nieprzerwanie się obniża i jest o przeszło 20 proc. poniżej szczytu z marca 2022 r. Po zapowiedziach cięcia wydobycia ropy przez OPEC+ jasne staje się, że producenci nie będą tolerować cen surowca poniżej 75 USD za baryłkę. W rezultacie ceny benzyny w USA nie powinny trwale i mocno spadać poniżej 4 dol. za galon. Przynajmniej do grudnia w każdym z miesięcy będą one niższe niż tym samym okresie 2022 r., ale jednocześnie słabną szanse, że paliwa przyczynią się do szybszego wygasania inflacji.

13 kwi 2023 8:45|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 kwi 2023 8:34

Kurs dolara przed podwójnym testem, kurs euro przy marcowych dołkach (komentarz z 12.04.2023)

11 kwi 2023 10:03

Kursy walut wychodzą z letargu, kurs dolara przed szansą na nowe otwarcie, złoty stabilny (komentarz z 11.04.2023)

6 kwi 2023 9:53

Kurs dolara i gospodarka USA rozpoczynają kwartał od falstartu, kurs euro przyciągany przez 4,70 zł (komentarz z 6.04.2023)

5 kwi 2023 9:09

Kurs dolara kontynuuje zniżkę, EUR/PLN stabilny przed posiedzeniem RPP (komentarz z 5.04.2023)