Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut wychodzą z letargu, kurs dolara przed szansą na nowe otwarcie, złoty stabilny (komentarz z 11.04.2023)

11 kwi 2023 10:03|Bartosz Sawicki

Kursy walut być może dopiero teraz, po okresie wielkanocnym, rozpoczną kwartał na dobre. Dolar może przejściowo na tym skorzystać, ponieważ piątkowy raport z rynku pracy w USA nie okazał się tak pesymistyczny, jak mogły sugerować inne publikowane na początku kwietnia dane makroekonomiczne. Z drugiej strony nastawienie do amerykańskiej waluty było ostatnio skrajnie negatywne i część inwestorów może chcieć powrócić do poprzednich strategii rynkowych. USD/PLN we wtorek rano jest w okolicy 4,30. Kurs euro znajduje się nieprzerwanie w wąskim przedziale wahań blisko 4,70 zł. Frank wyceniany jest na 4,75 zł, a funt kosztuje 5,35 zł. W pierwszej części miesiąca CHF i GBP były najmocniejszymi z głównych walut, w relacji do PLN zyskały ok. 0,5 proc.

Kurs dolara odbija po danych z rynku pracy, EUR/PLN stabilny blisko 4,70.; źródło: Cinkciarz.pl

W marcu w sektorze pozarolniczym amerykańskiej gospodarki przybyło 236 tysięcy miejsc pracy. To mniej niż w minionych dwóch miesiącach, gdy notowano przyrost etatów wynoszący odpowiednio 326 i 474 tysięcy. Mimo to odczyt można przyjmować pozytywnie, gdyż na starcie miesiąca rozczarował cały szereg istotnych wskaźników, z indeksami ISM na czele. Stopa bezrobocia obniżyła się do z 3,6 do 3,5 proc. Wynagrodzenia przyspieszyły o dość wysokie 0,3 proc. m/m, ale ich dynamika rok do roku kontynuuje wygasanie i przybrała najniższą od kilkunastu miesięcy wartość 4,2 proc. Taka kombinacja skutkuje odrodzeniem się przekonania inwestorów, że Fed w pierwszych dniach maja dokona ostatniej w cyklu podwyżki stóp o 25 punktów bazowych, do przedziału 5,00-5,25 proc. W tej chwili prawdopodobieństwo takiego ruchu to ponad 70 proc., a jeszcze kilka dni temu można było je szacować na mniej połowę.

Rynek pracy USA, zmiana zatrudnienia; źródło: Bloomberg

Kurs EUR/USD na początku miesiąca zbliżał się do 1,10, czyli lutowego maksimum, przy którym nastąpił ostry zwrot notowań, a dolar odzyskał rezon. Obecnie EUR/USD cofnął się do 1,0850. Ten pułap może okazać się środkiem nowego, tymczasowego przedziału wahań kursu euro w relacji do dolara. Innymi słowy, kurs mógł w połowie marca zamienić zakres zmian 1,05-1,0750 na 1,0750-1,10. Powrotowi stabilnego trendu stopniowego osłabienia dolara na razie nie będzie sprzyjać niepewność odnośnie do perspektyw polityki pieniężnej Fed w obliczu zawirowań w sektorze bankowym i rosnącego ryzyka recesji. W środę wieczorem opublikowany zostanie zapis marcowego posiedzenia FOMC. Odpowie to na pytanie, jak mocne było poparcie dla kontynuacji podwyżek stóp w USA.

Kursy walut, kurs euro i kurs dolara, EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Co się odwlecze, to nie uciecze i bariera 1,10 w notowaniach EUR/USD w końcu powinna zostać przebita. Przyjmujemy, że europejskie władze monetarne będą dłużej utrzymywać ostry kurs polityki pieniężnej niż Rezerwa Federalna. Obok pozytywnych dla euro tendencji w bilansie płatniczym będzie to kluczowy czynnik windujący euro w relacji do dolara i spychający kurs dolara w kierunku 4 zł. Spodziewamy się również, że złoty w dalszej części roku umocni się także w relacji do franka, funta i euro. EUR/PLN na razie zakotwiczył w pobliżu 4,70 i podlega nieznacznym wahaniom.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
11 kwi 2023 10:03|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 kwi 2023 9:53

Kurs dolara i gospodarka USA rozpoczynają kwartał od falstartu, kurs euro przyciągany przez 4,70 zł (komentarz z 6.04.2023)

5 kwi 2023 9:09

Kurs dolara kontynuuje zniżkę, EUR/PLN stabilny przed posiedzeniem RPP (komentarz z 5.04.2023)

4 kwi 2023 9:47

Kursy walut wierne mozolnym spadkom, dolar wrażliwy na słabe dane, a nie na wyższe ceny ropy (komentarz z 4.04.2023)

3 kwi 2023 12:31

Kursy walut reagują na rosnące ceny ropy, korona norweska zyskuje, dolar szybko traci grunt (komentarz z 3.04.2023)

Atrakcyjne kursy 27 walut