Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara przed podwójnym testem, kurs euro przy marcowych dołkach (komentarz z 12.04.2023)

12 kwi 2023 8:34|Bartosz Sawicki

Złoty błyskawicznie odrobił poniedziałkową, świąteczną słabość i EUR/PLN obniżył się w kierunku marcowego dna. Kurs euro w pierwszej części marca poruszał się wokół 4,70 i krążył pomiędzy 4,67 a 4,72. Na minionych kilkunastu sesjach zakres zmian zawęził się mniej więcej o połowę, a notowania wspólnej waluty nie przekraczały 4,70. Uważamy, że stabilizacja notowań wokół tego pułapu to swoisty przystanek, po którym złoty wznowi umocnienie wspierany przez minięcie szczytu inflacji i dołka wzrostu gospodarczego. Definitywne przebicie przez kurs euro 4,67 zł powinno otwierać EUR/PLN przestrzeń do zniżki w kierunku 4,63. Kurs dolara zszedł poniżej 4,30 zł, franka pod 4,75 zł, a GBP/PLN oddala się od 5,35.

Kurs dolara powraca do zniżki, kurs euro spada i EUR/PLN narusza 4,70.; źródło: Cinkciarz.pl

Przyzwoite dane z rynku pracy USA stały się ważnym argumentem na rzecz podwyższenia przez Fed stóp procentowych w maju, lecz nie dają wytchnienia dolarowi. Ruch o 25 pb i finał cyklu ze stopami w przedziale 5-5,25 proc. może zostać przypieczętowany przez dzisiejsze dane o inflacji w marcu (14:30). Dynamika CPI ma ostro wyhamować z 6,0 w kierunku 5,0 proc. r/r, a prognozy zakładają, że ceny konsumenckie były 0,2 proc. wyższe niż w lutym. Jednocześnie inflacja bazowa ma z miesiąca ma podnieść się o 0,4 proc. m/m (w tym lub nieco wyższym tempie ceny z wyłączeniem energii i żywności rosną od grudnia). W rezultacie roczna dynamika tego kluczowego dla polityki pieniężnej wskaźnika powinna przyspieszyć z 5,4 do 5,5 proc. r/r.

Kursy walut, kurs euro i kurs dolara, EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Taki obraz tendencji cenowych w amerykańskiej gospodarce powinien przesądzić, że Fed na finiszu cyklu jeszcze raz podniesie koszt pieniądza. W tej chwili taki scenariusz jest wyceniony w niemal 75 proc. Wystąpienia publiczne członków Fed sugerują, że również w oczach przeważającej liczby decydentów strategia zakładająca zatrzymanie cyklu po posiedzeniu 2 maja jest optymalną strategią. Wczoraj w tym tonie wypowiedzieli się znani raczej z wyważonego stanowiska Patrick Harker i John Williams reprezentujący Fed z Filadelfii i Nowego Jorku.

Ważną wskazówką będzie także zapis marcowego posiedzenia FOMC, na którym podwyżka mogła wisieć na włosku. Im mocniej w protokole zaakcentowane zostanie zaniepokojenie stabilnością finansową gospodarki po upadku Silicon Valley Bank, tym gorzej dla kursu dolara. Spodziewamy się, że wyjście EUR/USD ponad 1,10 spychające USD/PLN poniżej 4,25 jest kwestią czasu. Obawy o negatywny wpływ kondycji regionalnych banków na koniunkturę i rosnące ryzyko recesji będą odpychać od USD. Euro powinno stawać się beneficjentem bardziej restrykcyjnego nastawienia EBC, preferowania przez inwestorów europejskich aktywów i poprawy sytuacji w bilansie płatniczym.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
12 kwi 2023 8:34|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 kwi 2023 10:03

Kursy walut wychodzą z letargu, kurs dolara przed szansą na nowe otwarcie, złoty stabilny (komentarz z 11.04.2023)

6 kwi 2023 9:53

Kurs dolara i gospodarka USA rozpoczynają kwartał od falstartu, kurs euro przyciągany przez 4,70 zł (komentarz z 6.04.2023)

5 kwi 2023 9:09

Kurs dolara kontynuuje zniżkę, EUR/PLN stabilny przed posiedzeniem RPP (komentarz z 5.04.2023)

4 kwi 2023 9:47

Kursy walut wierne mozolnym spadkom, dolar wrażliwy na słabe dane, a nie na wyższe ceny ropy (komentarz z 4.04.2023)