Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów (komentarz z 16.05.2024)

16 maj 2024 8:08|Bartosz Sawicki

Kurs dolara pikuje po kolejnych danych przybliżających obniżki stóp procentowych Fed. Inflacja w USA wyhamowała w kwietniu z 3,5 do 3,4 proc. r/r. Ceny konsumenckie podniosły się w porównaniu z marcem minimalnie słabiej od prognoz, o 0,3 proc. Szczególnie istotny dla polityki pieniężnej Fed i kursów walut wskaźnik z wyłączeniem energii i żywności podskoczył o 0,3 proc. m/m, a jego roczna dynamika obniżyła się z 3,8 do 3,6 proc. r/r. Wczorajszy odczyt jest pierwszym drobnym krokiem w kierunku powrotu dezinflacji. Jednoznacznie zawiodły odczyty sprzedaży detalicznej, przedłużając serię rozczarowujących informacji z amerykańskiej gospodarki. W rezultacie inwestorzy widzą dwa razy większe szanse na cięcie stóp Fed we wrześniu, niż widzieli na początku miesiąca. Złoty znalazł się w bezpośredniej bliskości wiosennych szczytów. Dolar potaniał do 3,92 zł, a kurs euro osunął się w kierunku 4,26. Frank wyceniany jest na 4,35 zł, a kurs funta od początku tygodnia próbuje zadomowić się poniżej 5 zł.

Kurs dolara pod presją danych, złoty o krok od szczytów; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: dane mocno ciążą USD
  2. Dolar: wycena wrześniowej obniżki Fed rośnie do 60 proc.
  3. Złoty: słodko-gorzkie dane o PKB

Dolar: dane mocno ciążą USD

W każdym z trzech pierwszych miesięcy tego roku inflacja bazowa wynosiła 0,4 proc. m/m. Oznacza to, że presja cenowa była mniej więcej dwa razy za silna, by w średnim horyzoncie możliwe było osiągnięcie 2-procentowego celu Fed. W rezultacie nieprzerwanie oddalała się perspektywa obniżek stóp procentowych w USA, których rozpoczęcia rynki początkowo spodziewały się już w marcu. Z wyceny na 2024 r. w cztery miesiące wyparowało aż pięć obniżek o łącznie 125 pb. Tak silne przetasowania w postrzeganiu perspektyw polityki pieniężnej rezonowały z oznakami siły amerykańskiej koniunktury, przedłużając falę umocnienia dolara, który w relacji do głównych walut podrożał maksymalnie o nieco ponad 5,5 proc. USD/PLN w kwietniu chwilowo przekroczył 4,10, co oznacza, że dolar był niemal o 25 groszy droższy niż w dołku z końcówki 2023 r.

Inflacja bazowa w USA; źródło: Bloomberg

Fed wywiesił białą flagę, przyznając, że zbyt mocny wzrost cen na starcie roku odsuwa obniżki i wymagać będzie utrzymywania kosztu pieniądza w najwyższym od przeszło dwóch dekad przedziale 5,25-5,50 proc. Obniżki będą możliwe dopiero, gdy FOMC odzyska pewność odnośnie do trwałego opanowania inflacji, a do tego wciąż bardzo daleka droga. Mimo to pozostajemy negatywne dla dolara, który prawdopodobnie wyczerpał potencjał do umocnienia. Najpierw wygasł popyt na USD wynikający z niepewnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, teraz szkodzą dane makroekonomiczne, a obniżki Fed mogą być bliższe, niż ostatnio zakładano.

Dolar: wycena wrześniowej obniżki Fed rośnie do 60 proc.

Ostatnie wskaźniki makroekonomiczne z USA wypadają na tle oczekiwań najgorzej od prawie dwóch lat, sugerując, że amerykańska gospodarka w końcu zaczyna łapać zadyszkę. Kolejnym rozczarowaniem stał się wczorajszy odczyt sprzedaży detalicznej, która w kwietniu nie wzrosła, a w kategoriach najwierniej odzwierciedlających konsumpcję obniżyła się wręcz o 0,3 proc. m/m. W rezultacie dolar w maju wyraźnie tanieje. Jednocześnie pojawiają się długo wyczekiwane zwiastuny poprawy koniunktury na Starym Kontynencie. Podtrzymanie tych tendencji sprzyjałoby dalszej zwyżce notowań EUR/USD, które od kwietniowych minimów 1,06 oddaliły się już na ok. 2,8 proc.

Wycena stóp Fed i dane z USA; źródło: Bloomberg

Obecnie inwestorzy przypisują rozpoczęciu przez Fed cięć we wrześniu ok. 60-procentowe prawdopodobieństwo, dwa razy wyższe niż na starcie miesiąca. Dla porównania redukcja przez EBC 6 czerwca przetrawiona jest w 96 proc. Euro jest zatem znacznie bardziej oswojone z perspektywą obniżek od dolara. Odradzająca się wiara w zbliżanie się luzowania w Stanach Zjednoczonych będzie korzystna dla rynków wschodzących, zwłaszcza jeśli aktualny pozostanie scenariusz uniknięcia recesji i tzw. miękkiego lądowania. W tym samym czasie RPP będzie niezmiennie działać na korzyść złotego, utrzymując stopę referencyjną NBP na poziomie 5,75 proc., w czasie gdy coraz liczniejsze banki centralne decydować będą się na obniżki. Nasze prognozy EUR/PLN zakładają, że kurs wspólnej waluty zakotwiczy i odnajdzie równowagę w okolicach 4,25 zł. Z kolei notowania dolara w dalszej części roku powinny spadać do 3,85 zł wraz ze zwyżką EUR/USD do 1,10 notowania dolara w dalszej części roku powinny spadać do 3,85 zł wraz ze zwyżką EUR/USD do 1,10.

Złoty: słodko-gorzkie dane o PKB

Tempo wzrostu gospodarczego w I kw. br. przyspieszyło z 1,0 proc. do 1,9 proc. r/r. PKB Polski wzrosło o 0,4 proc. kw./kw. Wstępny odczyt dynamiki PKB ma słodko-gorzki smak. Dane wypadły minimalnie powyżej krótkoterminowych prognoz na poziomie 1,8 proc. r/r. Gospodarka rozpędza się jednak nieco wolniej, niż zakładała to marcowa projekcja NBP. Jeszcze kilkanaście tygodni temu rynek szacował, że tempo wzrostu już teraz może przekroczyć 2,5 proc. r/r. Zimnym prysznicem okazała się seria słabych odczytów obrazujących koniunkturę na finiszu kwartału, zwłaszcza w budownictwie i przemyśle, borykającym się z anemiczną kondycją gospodarek naszych partnerów handlowych. Produkcja w obu sektorach była niższa niż w tym samym okresie 2023 r.

Kursy głównych walut w maju, EUR/PLN przy 4,26, USD/PLN blisko 3,92; źródło: Bloomberg

Szczegóły dotyczące struktury wzrostu GUS przedstawi dopiero 3 czerwca. Ocena, że motorem poprawy koniunktury jest dźwigająca się z zapaści konsumpcja, nie powinna jednak budzić większych kontrowersji. Blado mogły za to wypaść inwestycje. W pierwszym kwartale sprzedaż detaliczna była o ok. 5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2023 r. W rezultacie konsumpcja prywatna prawdopodobnie osiągnęła najwyższą od połowy 2022 r. dynamikę 3 proc. r/r. Jej odbicie wspierane jest przez luzowanie fiskalne i rozgrzany rynek pracy. Podwyżki w sferze budżetowej i dwucyfrowa dynamika realnych wynagrodzeń przekładają się na wyraźny wzrost dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Czynniki te sprawiają, że prognozy zakładające 3-procentową dynamikę PKB w całym 2024 r. zdecydowanie nie powinny być spisywane na straty. Silny wzrost gospodarczy obok sytuacji w bilansie płatniczym i nastawienia RPP będzie atutem PLN.

16 maj 2024 8:08|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 maj 2024 8:00

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie (komentarz z 15.05.2024)

13 maj 2024 10:25

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

9 maj 2024 7:48

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian (komentarz z 9.05.2024)