Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara poszybował o 5 groszy, euro w newralgicznym położeniu przed EBC (komentarz z 11.04.2024)

11 kwi 2024 9:00|Bartosz Sawicki

Inflacja w USA trzeci raz z rzędu zanotowała skok silniejszy od rynkowych prognoz. W rezultacie rynkowa sielanka z pierwszej części tygodnia została brutalnie przerwana. Indeks dolarowy wystrzelił na nowe tegoroczne szczyty, EUR/USD kurczowo trzyma się strefy minimów z minionych miesięcy, a USD/PLN dynamicznie podskoczył do 3,97. EUR/PLN wytracił spadkowy impet, ale złoty jest stabilny. Kurs euro utrzymał się pod 4,27 zł. Podobnie CHF/PLN nie wzrósł ponad 4,35, a GBP/PLN pozostał pod 5,0. Uwaga inwestorów przenosi się na posiedzenie EBC, którego wydźwięk przesądzić może o trwałości skoku USD.

Kurs dolara poszybował o 5 groszy, euro w newralgicznym położeniu przed EBC; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: inflacja w USA burzy nadzieje na szybkie cięcia Fed
  2. Dolar: kurs USD z mocnym odbiciem, ale EUR/USD bez nowych minimów

Dolar: inflacja w USA burzy nadzieje na szybkie cięcia Fed

W marcu ceny konsumenckie i bazowe podniosły się w USA o 0,4 proc. m/m. Skok obu wskaźników był identyczny jak w lutym i ponownie silniejszy od rynkowych prognoz. Dynamika CPI podniosła się do najwyższego od września ub.r. poziomu 3,5 proc. r/r. Inflacja bazowa utrzymała wartość 3,8 proc. r/r. Środowe dane zdecydowanie nie ugruntują w Fed przekonania, że niebawem będzie można bezpiecznie przystąpić do obniżek stóp procentowych pozostających od lipca ub.r. w najwyższym od przeszło dwóch dekad przedziale 5,25-5,50 proc. Miesięczne skoki cen są w tym roku dwa razy silniejsze niż wzrosty cen, przy których w średnim terminie osiągany jest cel inflacyjny.

Inflacja w USA (proc; r/r); źródło: Bloomberg

Furtka do obniżek w pierwszej połowie roku coraz wyraźniej się zamyka. W każdym z miesięcy pierwszego kwartału presja cenowa w USA była wyższa od prognoz. Zwątpienie w postęp dezinflacji na ostatniej prostej w drodze do celu trafia na podatny grunt. Rezonuje z siłą rynku pracy, uwiarygodniając dążenie Fed, by inwestorzy porzucili przesadny optymizm odnośnie do terminu rozpoczęcia i tempa luzowania polityki pieniężnej. Na koniec grudnia rynki oczekiwały cięcia już w marcu. Tymczasem obecnie szanse pierwszej redukcji na posiedzeniu 12 czerwca szacować można już tylko na 16 proc.

Dolar: kurs USD z mocnym odbiciem, ale EUR/USD bez nowych minimów

W reakcji na dane amerykańskie obligacje skarbowe zaliczyły najostrzejszą wyprzedaż od 2022 r. Dolar w relacji do głównych walut zyskał ponad 1 proc., najwięcej od przeszło roku, a indeks USD poszybował na długoterminowe maksima. W rezultacie USD/PLN ostro zawrócił z okolic marcowego minimum. Dolar podrożał wczoraj o przeszło pięć groszy. Warto jednak zauważyć, że EUR/USD nie przebił z marszu strefy dołków z minionych kilku miesięcy usytuowanej w okolicy 1,07. Oznacza to, że droga do dalszego umocnienia amerykańskiej waluty wciąż nie została otwarta.

Kursy walut, złoty, kurs dolara i euro, EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Furtkę uchylić może co prawda prezeska Christine Lagarde na konferencji po decyzji EBC (14:45), ale rynek nie oczekuje fajerwerków. W świetle najnowszych wypowiedzi decydentów, także tych uznawanych za tzw. jastrzębi, cięcie w strefie euro wydaje się przesądzone w kontekście posiedzenia zaplanowanego na 6 czerwca. Biorąc pod uwagę, że EUR/USD jest newralgicznym położeniu, przesądzić mogą niuanse. Będzie to zarazem ważny test rynkowych nastrojów i postrzegania dolara. Zakończenie przez główną parę walutową tygodnia pod 1,07 będzie zwiększać szanse na przedłużenie odbicia USD i wypchnięcie USD/PLN ponad 4,0.

Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych; źródło: Bloomberg

Mimo ostatnich przetasowań długoterminowe perspektywy dolara postrzegamy negatywnie, oczekując kilkuprocentowego spadku jego wartości w relacji do euro w pozostałej części roku. W minionych tygodniach postrzeganie prawdopodobieństwa czerwcowej obniżki Fed spadło z ponad 65 do mniej niż 20 proc. W tym czasie z wyceny cięć na rok 2024 odjęto dwa ruchy o 25 pb każdy. Rynki oczekują obecnie, że EBC w najbliższych 12 miesiącach zetnie koszt pieniądza o 45 pb mocniej niż Rezerwa Federalna. Takie ostre zmiany na polu postrzegania relatywnych zamierzeń banków centralnych nie wystarczyły, by EUR/USD osiągał nowe minima. Obniżanie się dochodu do dyspozycji amerykańskich gospodarstw domowych i przegryzanie się przez wskaźniki inflacyjne niższych kosztów najmu domów powinny w pewnym momencie oddziaływać w kierunku słabnięcia presji na ceny. Przy obecnej wycenie ścieżek stóp Fed i EBC to dolar wydaje się bardziej zagrożony.

11 kwi 2024 9:00|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 kwi 2024 10:06

Kurs euro o włos od 4,25 zł, kurs dolara bez mocy przed kluczowym odczytem inflacji (komentarz z 10.04.2024)

8 kwi 2024 11:17

Kurs dolara z krótkim wzrostem po dobrych danych, kurs euro przy marcowym dnie (komentarz z 8.04.2024)

5 kwi 2024 9:25

Korona norweska zyskuje, kurs dolara czeka na raport NFP, złoty uśpiony (komentarz z 5.04.2024)

4 kwi 2024 8:35

Kurs dolara zawrócił, kurs euro zawieszony pod 4,30 (komentarz z 4.04.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut