Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł (komentarz z 17.06.2024)

17 cze 2024 9:00|Bartosz Sawicki

Strach o rozwój sytuacji na scenie politycznej Francji nie daje za wygraną. Kurs euro nie wyhamował w okolicy 4,35 zł, co otworzyło drogę EUR/PLN do newralgicznej strefy 4,37. Znajduje się w niej szczyt z kwietnia oraz 200 – sesyjna średnia ruchoma. Dalsza niemoc PLN i brak szybkiego cofnięcia się notowań poniżej tych barier zagrażać będzie pogłębieniem przeceny i wzrostem notowań wspólnej waluty do 4,40, czyli tegorocznych maksimów ze stycznia. EUR/USD nie tylko wymazał cały skok po niskim odczycie inflacji z USA, ale wręcz narusza 1,07 i jest najniżej od początku maja. W rezultacie USD/PLN zbliża się do 4,10. Bardzo mocno drożeje frank, CHF/PLN w trzy tygodnie wymazał kilka miesięcy spadków i zagraża poziomowi 4,60. W dłuższym terminie złoty powinien odrabiać straty, podobnie jak miało to miejsce w minionych miesiącach, ale do francuskich wyborów (30 czerwca) nastroje mogą pozostawać minorowe.

Kurs euro najwyżej od stycznia. Kurs dolara dotyka 4,10, a kurs franka 4,60 zł; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Funt: Bank Anglii może przerwać wystrzał GBP/PLN
  2. Frank: druga obniżka SNB pod znakiem zapytania

Funt: Bank Anglii może przerwać wystrzał GBP/PLN

W najbliższych dniach uwaga nadal koncentrować będzie się na ryzyku politycznym w Europie. Kontynuowany będzie jednak także maraton posiedzeń banków centralnych. Rozpoczną go już w nocy australijskie władze monetarne. RBA może najpóźniej w gronie G-10 (oczywiście z wyłączeniem Banku Japonii) zacząć luzowanie, niezerowe jest wręcz prawdopodobieństwo wznowienia podwyżek. We wtorek decyzja o stopach zapadnie także na Węgrzech. Forint ostatnio znajdował się w podobnym położeniu jak złoty i jego słabość może przeważyć o zredukowaniu tempa cięć do 25 pb i obniżce kosztu pieniądza z 7,25 do 7 proc.

Kurs funta, kurs EUR/GBP i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

W czwartek podstawowa stopa zostanie utrzymana na poziomie 5,25 proc. przez Bank Anglii, a na pułapie 4,5 proc. przez Norges Bank. Norweskie władze są jedynymi, które mogą zacząć luzowanie po RBA. W przypadku BoE wycenionych na drugie półrocze jest 40 pb redukcji, a za najbardziej prawdopodobny termin pierwszego ruchu wygląda sierpniowe posiedzenie. W rezultacie w AUD i NOK upatrujemy kandydatów do miana najsilniejszych walut G-10 w drugim półroczu, a funt powinien stracić rezon. Zakładamy, że EUR/GBP wydźwignie się z długoterminowych dołków, a GBP/PLN przyciągany będzie przez 5,0.

Frank: druga obniżka SNB pod znakiem zapytania

Zdecydowanie najwięcej emocji budzić będzie decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego. Kondycja gospodarki jest lepsza od prognoz, a ostatnie dane o inflacji mogą sugerować, że postęp w wygaszaniu presji cenowej zahamował. Ostry ton lada moment ustępującego ze stanowiska prezesa Thomasa Jordana dodatkowo zasiał w uczestnikach rynku zwątpienie. W rezultacie dokładnie połowa prognoz zakłada kontynuację rozpoczętego w marcu cięcia i obniżkę z 1,5 do 1,25 proc., a reszta pauzę. Decyzja i towarzyszący jej komentarz będzie miał silny wpływ na kurs franka.

Kursy walut: euro, dolar i frank. EUR/PLN, CHF/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

EUR/CHF w kilkanaście sesji cofnął się o przeszło 4 proc. wymazując tym samym przeszło 60 proc. tegorocznej zwyżki. CHF/PLN od 27 maja z okolic 4,27 wystrzelił do 4,60. Frank jako defensywna waluta fundująca był też na fali ze względu na zamieszanie na rynkach wschodzących oraz – przede wszystkim – polityczny chaos we Francji. Wydaje się jednak, że siła CHF jest jednoznacznie niepożądana przez SNB, co sprawi, że w dalszej części szwajcarska waluta powróci do zniżki i będzie stopniowo zrównywać się z euro wartością.

17 cze 2024 9:00|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 cze 2024 10:04

Euro pogrążone przez ryzyko polityczne, kurs franka o 25 groszy nad majowym dnem (komentarz z 14.06.2024)

13 cze 2024 9:00

Niska inflacja w USA zawraca kurs dolara, złoty przestał tonąć (komentarz z 13.06.2024)

12 cze 2024 8:00

Kurs euro blisko 4,35, inflacja i Fed zagrożeniem dla USD (komentarz z 12.06.2024)

11 cze 2024 8:30

Złoty w opałach. Kurs dolara powyżej 4,0 zł, kurs franka dotknął 4,50 zł (komentarz z 11.06.2024)

Atrakcyjne kursy 27 walut