Kurs euro najwyższy od trzech tygodni (komentarz walutowy z 26.01.2021)

26 sty 2021 10:06|Bartosz Sawicki

Optymizm z początku tygodnia prysł, a dolar zyskuje do głównych walut. Schłodzenie nastrojów jest rezultatem problemów logistycznych, które najpewniej nie pozwolą zrealizować planu szczepień Komisji Europejskiej, ale przede wszystkim informacjom dotyczącym pakietu fiskalnego w USA.

Kurs EUR/PLN podnosi się w kierunku 4,55, a USD/PLN rośnie ponad 3,55. Przypomnijmy, że ubiegłotygodniowe szczyty usytuowane są minimalnie powyżej 3,77.

Potencjał do dalszych wzrostów kursów w kolejnych godzinach jest ograniczony, m.in. ze względu na jutrzejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej. Kurs funta jest stabilny, ponieważ brytyjska waluta jest jedną z wrażliwszych na wygasanie apetytu na ryzyko ze względu na skomplikowaną sytuację fundamentalną. Więcej na ten temat pisaliśmy w piątkowym komentarzu.

Ostra korekta ma miejsce w notowaniach korony norweskiej. Odpowiadają za nią nowe restrykcje w rejonie Oslo oraz zniżki cen ropy naftowej, która jest surowcem skrajnie wrażliwym na oddalenie się perspektywy zniesienia globalnych restrykcji. Zawirowania te należy postrzegać w kategoriach odreagowania siły norweskiej waluty, nie zaś zmiany trendu – korona ma mocne fundamenty.

Przebieg szczepień martwi rynki

Inwestorzy zaczynają coraz poważniej obawiać się o tempo szczepień, zwłaszcza na Starym Kontynencie. Cel Komisji Europejskiej, by zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej do końca lata, wydaje się mało realny.

AstraZeneca ostrzega, że w pierwszym kwartale dostarczy 31 mln dawek, czyli ok. 60 proc. mniej niż zakładały pierwotne plany. Co gorsze, spekuluje się, że specyfik tego producenta, który ma w piątek zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków, może zostać uznany za nieodpowiedni dla ludzi powyżej 65. roku życia. Biorąc pod uwagę, że w końcówce poprzedniego roku inwestorzy nastawili się na szybkie odbicie wzrostu w 2021 r., wyhamowanie tempa szczepień i wolniejsze wychodzenie z drugiego dołka covidowego krachu są głównymi zagrożeniami dla ryzykownych walut i aktywów.

Uczestnicy rynku mogli nie tylko nie doszacować problemów natury logistycznej, ale także potencjalnej skuteczności pierwszych szczepionek na nowe odmiany koronawirusa. Jest to katalog czynników, który sprawia, że w najbliższych tygodniach nie powinna się wykrystalizować nowa, silna odsłona wyprzedaży dolara i umocnienia walut gospodarek wschodzących.

Pakiet wspólny, ale później

Prezydent Joe Biden zapowiada, że w sprawie dodatkowego pakietu wsparcia fiskalnego amerykańskiej gospodarki będzie chciał szukać porozumienia z Republikanami. Ma to zagwarantować, że bodziec będzie potężny, swoją wartością sięgający 1,9 biliona dolarów, czyli ok. 9 proc. PKB Stanów Zjednoczonych.

Dla zmagającej się z drugą falą pandemii i restrykcjami gospodarki liczy się jednak także czas. Nowe podejście administracji, sprzeczne z weekendowymi doniesieniami, sprawia, że impuls fiskalny zostanie zaaplikowany najwcześniej w marcu. Oznacza to, że później przełoży się on na wyraźne przyspieszenie gospodarki, która maksymalnego wsparcia potrzebuje tu i teraz.

26 sty 2021 10:06|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 sty 2021 9:06

Kursy walut nadal stabilne (komentarz walutowy z 25.01.2021)

22 sty 2021 11:51

Dobre informacje dla euro, fatalne dla funta (komentarz walutowy z 22.01.2021)

21 sty 2021 9:41

Złoty znów na bocznym torze (komentarz walutowy z 21.01.2021)

20 sty 2021 9:36

Kurs euro stabilny, dolar lekko tanieje (komentarz walutowy z 20.01.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat