Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro najwyższy od trzech tygodni (komentarz walutowy z 26.01.2021)

26 sty 2021 10:06|Bartosz Sawicki

Optymizm z początku tygodnia prysł, a dolar zyskuje do głównych walut. Schłodzenie nastrojów jest rezultatem problemów logistycznych, które najpewniej nie pozwolą zrealizować planu szczepień Komisji Europejskiej, ale przede wszystkim informacjom dotyczącym pakietu fiskalnego w USA.

Kurs EUR/PLN podnosi się w kierunku 4,55, a USD/PLN rośnie ponad 3,55. Przypomnijmy, że ubiegłotygodniowe szczyty usytuowane są minimalnie powyżej 3,77.

Potencjał do dalszych wzrostów kursów w kolejnych godzinach jest ograniczony, m.in. ze względu na jutrzejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej. Kurs funta jest stabilny, ponieważ brytyjska waluta jest jedną z wrażliwszych na wygasanie apetytu na ryzyko ze względu na skomplikowaną sytuację fundamentalną. Więcej na ten temat pisaliśmy w piątkowym komentarzu.

Ostra korekta ma miejsce w notowaniach korony norweskiej. Odpowiadają za nią nowe restrykcje w rejonie Oslo oraz zniżki cen ropy naftowej, która jest surowcem skrajnie wrażliwym na oddalenie się perspektywy zniesienia globalnych restrykcji. Zawirowania te należy postrzegać w kategoriach odreagowania siły norweskiej waluty, nie zaś zmiany trendu – korona ma mocne fundamenty.

Przebieg szczepień martwi rynki

Inwestorzy zaczynają coraz poważniej obawiać się o tempo szczepień, zwłaszcza na Starym Kontynencie. Cel Komisji Europejskiej, by zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej do końca lata, wydaje się mało realny.

AstraZeneca ostrzega, że w pierwszym kwartale dostarczy 31 mln dawek, czyli ok. 60 proc. mniej niż zakładały pierwotne plany. Co gorsze, spekuluje się, że specyfik tego producenta, który ma w piątek zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków, może zostać uznany za nieodpowiedni dla ludzi powyżej 65. roku życia. Biorąc pod uwagę, że w końcówce poprzedniego roku inwestorzy nastawili się na szybkie odbicie wzrostu w 2021 r., wyhamowanie tempa szczepień i wolniejsze wychodzenie z drugiego dołka covidowego krachu są głównymi zagrożeniami dla ryzykownych walut i aktywów.

Uczestnicy rynku mogli nie tylko nie doszacować problemów natury logistycznej, ale także potencjalnej skuteczności pierwszych szczepionek na nowe odmiany koronawirusa. Jest to katalog czynników, który sprawia, że w najbliższych tygodniach nie powinna się wykrystalizować nowa, silna odsłona wyprzedaży dolara i umocnienia walut gospodarek wschodzących.

Pakiet wspólny, ale później

Prezydent Joe Biden zapowiada, że w sprawie dodatkowego pakietu wsparcia fiskalnego amerykańskiej gospodarki będzie chciał szukać porozumienia z Republikanami. Ma to zagwarantować, że bodziec będzie potężny, swoją wartością sięgający 1,9 biliona dolarów, czyli ok. 9 proc. PKB Stanów Zjednoczonych.

Dla zmagającej się z drugą falą pandemii i restrykcjami gospodarki liczy się jednak także czas. Nowe podejście administracji, sprzeczne z weekendowymi doniesieniami, sprawia, że impuls fiskalny zostanie zaaplikowany najwcześniej w marcu. Oznacza to, że później przełoży się on na wyraźne przyspieszenie gospodarki, która maksymalnego wsparcia potrzebuje tu i teraz.

26 sty 2021 10:06|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 sty 2021 9:06

Kursy walut nadal stabilne (komentarz walutowy z 25.01.2021)

22 sty 2021 11:51

Dobre informacje dla euro, fatalne dla funta (komentarz walutowy z 22.01.2021)

21 sty 2021 9:41

Złoty znów na bocznym torze (komentarz walutowy z 21.01.2021)

20 sty 2021 9:36

Kurs euro stabilny, dolar lekko tanieje (komentarz walutowy z 20.01.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut