Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs euro stabilny, dolar lekko tanieje (komentarz walutowy z 20.01.2021)

20 sty 2021 9:36|Bartosz Sawicki

Amerykański rynek długu nie zareagował na przesłuchanie Janet Yellen przed Senatem, co zwykle poprzedza objęcie urzędu Sekretarza USA, wyprzedażą obligacji i wzrostem ich dochodowości. W rezultacie dolar lekko traci, oczywiście w obrębie ostatniego przedziału wahań.

Kurs USD/PLN zawrócił w poniedziałek z okolicy 3,77 i obniża się dziś pod 3,73. Oznacza to, że jedna czwarta wzrostu kursu od grudniowych dołków ustanowionych przed interwencjami NBP została wymazana. Kurs EUR/PLN pozostaje i nadal pozostawać powinien stabilny w okolicy 4,53. Podobnie notowania CHF/PLN, które nie mogą oderwać się od 4,20. Sprawia to, że notowania USD/PLN będą zależeć od dalszych perspektyw EUR/USD. (szerzej pisaliśmy o nich we wtorkowym komentarzu).

Zakładamy, że impet wyprzedaży dolara przygasł jedynie chwilowo a poniedziałkowe, lokalne maksima siły dolara mogą być trudne do sforsowania. Potencjał do spadku EUR/USD poniżej 1,20 oceniamy jako niski.

Yellen nie wywołuje wyprzedaży długu

Uważamy, że Rezerwa Federalna nie dopuści do trwałego i silnego wzrostu rentowności długu USA. Innymi słowy, polityka monetarna i fiskalna będą mocno skoordynowane. Nie zostanie popełniony błąd przedwczesnego zakomunikowania zamiaru wycofania się ze skupu aktywów, którego obecna skala to 120 mld na miesiąc.

Owszem wzrost dochodowości będzie postępował, ale w ślimaczym, niewywołującym dynamicznych przetasowań na innych rynkach tempie. Nowa, gigantyczna porcja wydatków fiskalnych ogłoszona przez Joe Bidena nie powinna zmieniać w sposób zasadniczy negatywnego, długoterminowego nastawienia do amerykańskiej waluty. Przeważyć powinien negatywny dla dolara efekt podsycenia apetytu na ryzykowne inwestycje w obliczu lepszych perspektyw gospodarczych oraz podbicia inflacji.

Druga z tych tendencji nie wywoła nerwowości w amerykańskich władzach monetarnych i będzie w pierwszym rzędzie skutkować pogłębieniem ujemnych realnych stóp procentowych, czyli dalszym podkopaniem atrakcyjności amerykańskiej waluty.

20 sty 2021 9:36|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 sty 2021 11:31

Optymizm nieśmiało powraca (komentarz walutowy z 19.01.2021)

18 sty 2021 9:34

Schłodzenie nastrojów na pomoc dolarowi (komentarz walutowy z 18.01.2021)

15 sty 2021 9:45

Biden rusza gospodarce z odsieczą (komentarz walutowy z 15.01.2021)

14 sty 2021 9:35

NBP rzuca złotemu kłody pod nogi (komentarz walutowy z 14.01.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację