Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro stabilny, dolar lekko tanieje (komentarz walutowy z 20.01.2021)

20 sty 2021 9:36|Bartosz Sawicki

Amerykański rynek długu nie zareagował na przesłuchanie Janet Yellen przed Senatem, co zwykle poprzedza objęcie urzędu Sekretarza USA, wyprzedażą obligacji i wzrostem ich dochodowości. W rezultacie dolar lekko traci, oczywiście w obrębie ostatniego przedziału wahań.

Kurs USD/PLN zawrócił w poniedziałek z okolicy 3,77 i obniża się dziś pod 3,73. Oznacza to, że jedna czwarta wzrostu kursu od grudniowych dołków ustanowionych przed interwencjami NBP została wymazana. Kurs EUR/PLN pozostaje i nadal pozostawać powinien stabilny w okolicy 4,53. Podobnie notowania CHF/PLN, które nie mogą oderwać się od 4,20. Sprawia to, że notowania USD/PLN będą zależeć od dalszych perspektyw EUR/USD. (szerzej pisaliśmy o nich we wtorkowym komentarzu).

Zakładamy, że impet wyprzedaży dolara przygasł jedynie chwilowo a poniedziałkowe, lokalne maksima siły dolara mogą być trudne do sforsowania. Potencjał do spadku EUR/USD poniżej 1,20 oceniamy jako niski.

Yellen nie wywołuje wyprzedaży długu

Uważamy, że Rezerwa Federalna nie dopuści do trwałego i silnego wzrostu rentowności długu USA. Innymi słowy, polityka monetarna i fiskalna będą mocno skoordynowane. Nie zostanie popełniony błąd przedwczesnego zakomunikowania zamiaru wycofania się ze skupu aktywów, którego obecna skala to 120 mld na miesiąc.

Owszem wzrost dochodowości będzie postępował, ale w ślimaczym, niewywołującym dynamicznych przetasowań na innych rynkach tempie. Nowa, gigantyczna porcja wydatków fiskalnych ogłoszona przez Joe Bidena nie powinna zmieniać w sposób zasadniczy negatywnego, długoterminowego nastawienia do amerykańskiej waluty. Przeważyć powinien negatywny dla dolara efekt podsycenia apetytu na ryzykowne inwestycje w obliczu lepszych perspektyw gospodarczych oraz podbicia inflacji.

Druga z tych tendencji nie wywoła nerwowości w amerykańskich władzach monetarnych i będzie w pierwszym rzędzie skutkować pogłębieniem ujemnych realnych stóp procentowych, czyli dalszym podkopaniem atrakcyjności amerykańskiej waluty.

20 sty 2021 9:36|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 sty 2021 11:31

Optymizm nieśmiało powraca (komentarz walutowy z 19.01.2021)

18 sty 2021 9:34

Schłodzenie nastrojów na pomoc dolarowi (komentarz walutowy z 18.01.2021)

15 sty 2021 9:45

Biden rusza gospodarce z odsieczą (komentarz walutowy z 15.01.2021)

14 sty 2021 9:35

NBP rzuca złotemu kłody pod nogi (komentarz walutowy z 14.01.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut