Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Schłodzenie nastrojów na pomoc dolarowi (komentarz walutowy z 18.01.2021)

18 sty 2021 9:34|Bartosz Sawicki

Poniedziałek to dzień wolny dla amerykańskich inwestorów, którzy obchodzą dzień Martina Luthera Kinga. W przedłużony weekend dolar wchodził mocniejszy, ale za sprawą podwyższonej awersji do ryzyka, a nie (jak miało to miejsce wcześniej) podbicia dochodowości obligacji USA.

Uczestnicy odwrócili się od ryzykownych walut i aktywów, a perspektywa przedłużonego weekendu i obniżonej płynności dodatkowo napędziła to zjawisko. Kurs dolara lekko przekracza 3,75 zł. EUR/PLN jest w okolicy 4,54, czyli średniego poziomu z pierwszej połowy miesiąca. Ubiegłotygodniowa zwyżka została zahamowana przed 4,55 i zakładamy, że kurs będzie krążyć blisko tego poziomu. GBP/PLN jest blisko 5,10, a CHF/PLN próbuje się zadomowić powyżej 4,20.

Złotemu szkodzi nastawienie władz monetarnych, ponownie zaprezentowane przez prezesa Adama Glapińskiego w piątkowym nagraniu. W skrócie: RPP nie wyklucza cięcia stóp (naszym zdaniem do niego nie dojdzie), dopuszcza kolejne interwencje, ale nie zamierza wprowadzać minimalnego kursu EUR/PLN (na wzór rozwiązań czeskich i szwajcarskich obowiązujących w poprzednich latach).

Kolejne niepokojące informacje z USA

Dodajmy, że w ostatnim tygodniu główne światowe indeksy giełdowe osunęły się około 1,5-2 proc. W ostatnich kilku dniach podobna jest skala zniżek miedzi i ropy naftowej, najważniejszych surowców, na które popyt zależny jest od siły globalnej gospodarki i siły popytu na ryzyko. Wszystkie te aktywa pozostają jednak w bezpośredniej bliskości historycznych lub długoterminowych maksimów.

Awersja do ryzyka ma swoje korzenie w danych o sprzedaży detalicznej w USA. W grudniu wskaźnik pod wpływem pandemii i restrykcji obniżył się trzeci miesiąc z rzędu. Co więcej, dokonano bardzo niekorzystnej rewizji odczytu za listopad. Konsumpcja pozostaje słaba, co dobitnie pokazują dane nieuwzględniające wydatków na (drożejące) paliwa i żywność. Sytuacja nie poprawi się wyraźnie tak długo, jak będą obowiązywać restrykcje.

Ważne wydarzenia tygodnia

Przypomnijmy, że podobnie należy ocenić perspektywy rynku pracy i plany nowych transferów socjalnych: choć pomocne, na pewno nie wystarczą (szerzej oba tematy opisywaliśmy w komentarzu z 15 stycznia). Jednocześnie pokazuje to, że w kolejnych dniach w centrum uwagi pozostaną: światowa sytuacja epidemiczna oraz przebieg szczepień w najważniejszych gospodarkach.

Na froncie danych makro należy odnotować piątkowe odczyty barometrów koniunktury (PMI). Z kolei w czwartek, obok cotygodniowej porcji informacji z rynku pracy USA, ważne będą posiedzenia banków centralnych. O ile spotkanie EBC nie budzi emocji (po grudniowym poluzowaniu polityki), to istotne dla perspektyw korony może być stanowisko Norges Banku, który wydaje się pierwszy w kolejce do podwyżki stóp procentowych.

18 sty 2021 9:34|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 sty 2021 9:45

Biden rusza gospodarce z odsieczą (komentarz walutowy z 15.01.2021)

14 sty 2021 9:35

NBP rzuca złotemu kłody pod nogi (komentarz walutowy z 14.01.2021)

13 sty 2021 9:25

Funt odrabia straty, złoty czeka na RPP (komentarz walutowy z 13.01.2021)

12 sty 2021 9:20

Rynek długu wspiera amerykańską walutę (Komentarz walutowy z 12.01.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut