Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rynek długu wspiera amerykańską walutę (Komentarz walutowy z 12.01.2021)

12 sty 2021 9:20|Bartosz Sawicki

Spadki EUR/PLN wyhamowały przed 4,50. Nerwowość przed środowym posiedzeniem RPP (nie można wykluczyć cięcia stóp), przygaśnięcie apetytu na ryzyko i korekcyjny skok dolara sugerują stabilizację ponad pułapem, którego przekroczenie może prowadzić do kolejnych interwencji NBP.

Tegoroczny wzrost wartości złotego jest wywołany czynnikami lokalnymi – odreagowaniem po grudniowych interwencjach (opisywaliśmy je szerzej w komentarzu 7 stycznia). Skutkuje to nieintuicyjną skalą umocnienia względem poszczególnych walut, biorąc pod uwagę ich profil ryzyka. W tym roku najwyraźniej potaniał funt, nieco mniej frank i euro, a dolar osłabił się o mniej niż 0,5 proc. W rezultacie GBP/PLN jest przy 5,04, CHF/PLN poniżej 4,20 a USD/PLN w okolicy 3,72.

Silne podbicie dochodowości

Od początku roku dochodowość amerykańskich dziesięcioletnich obligacji podniosła się o ok. 20 pkt bazowych. Obecnie osiąga 1,15 proc. i jest najwyższa od marcowego rynkowego krachu, który spotkał się z ostrą reakcją Rezerwy Federalnej (i innych banków centralnych). Tendencja ta staje się rynkową dominantą ostatnich dni – podreperowała postrzeganie atrakcyjności dolara i wywołała m.in. schłodzenie nastrojów na rynkach akcji i (w większym stopniu) cofnięcie w notowaniach metali szlachetnych. Ofiarą stał się również bitcoin, którego wystrzał ponad 40 tys. USD został brutalnie stłamszony.

Na rynku walutowym w gronie walut G-10 tradycyjnie na zmiany dochodowości szczególnie wrażliwy jest japoński jen. Kurs USD/JPY podbił ponad 104,00. EUR/USD cofnął się maksymalnie o ponad 1,5 proc. Względem ubiegłotygodniowych, długoterminowych szczytów, a obecnie kurs znajduje się w okolicy 1,2150. Przecena amerykańskich obligacji i umocnienie dolara nie powinny zostać przekute w trwałe tendencje. Choć pierwsza reakcja jest odmienna, to w szerszym horyzoncie im agresywniejsza będzie ekspansja fiskalna w USA, tym gorzej wróżyć będzie to dolarowi.

Fed i dane sprawdzą trwałość wyprzedaży

W najbliższych dniach czeka nas cały wysyp wystąpień publicznych przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Powinni dystansować się oni od spekulacji dotyczących opracowywania strategii wyjścia z agresywnego skupu aktywów w obliczu prognozowanego 5-procentowego wzrostu gospodarczego.

Przypomnijmy, że obecnie Fed skupuje instrumenty dłużne w tempie minimum 120 mld USD na miesiąc. Władze monetarne będą robić wszystko, by nie dopuścić do trwałego i znacznego podniesienia się dochodowości długu.

Najbliższe dane makroekonomiczne o dużym znaczeniu dla inwestorów, tj. indeks nastrojów gospodarstw domowych i sprzedaż detaliczna (obie publikacje w piątek) powinny pokazać dominujący wpływ restrykcji na konsumpcję. Przypomnienie inwestorom, że gospodarka zmierza do drugiego dna pandemicznej recesji, powinno zadziałać jak orzeźwiający prysznic i tama dla dalszego wzrostu rentowności.

Ważnym testem dla popytu na amerykańskie obligacje skarbowe w obliczu rosnących potrzeb pożyczkowych będą dzisiejsze i jutrzejsze aukcje papierów o dziesięcioletniej i trzydziestoletniej zapadalności. Rynek czeka także na czwartek, kiedy to prezydent elekt ma przedstawić szczegóły zapowiedzianego w ostatni piątek dodatkowego zwiększenia siły poluzowania fiskalnego.

12 sty 2021 9:20|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

11 sty 2021 9:31

Korekcyjne odbicie dolara (komentarz walutowy z 11.01.2021)

8 sty 2021 15:02

Złoty odrabia grudniowe załamanie (komentarz walutowy z 8.01.2021)

7 sty 2021 8:39

Dolar na łopatkach, złoty odrabia straty (komentarz walutowy z 7.01.2021)

24 gru 2020 10:07

Funt podskoczył obdarowany umową handlową (komentarz walutowy z 24.12.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut