Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Optymizm nieśmiało powraca (komentarz walutowy z 19.01.2021)

19 sty 2021 11:31|Bartosz Sawicki

Silne trendy z końcówki ubiegłego roku, czyli m.in. odwrót od dolara i wzrosty cen akcji i surowców, bazowały na wręcz euforycznej ocenie siły odbicia wzrostu po upowszechnieniu się szczepień. W nowym roku straciły one impet. Kurs EUR/PLN utknął blisko 4,55, USD/PLN podskoczył do 3,75 a CHF/PLN wyszedł nad 4,20.

Chwilowe podbicie dochodowości długu USA po nieoczekiwanym uzyskaniu większości przez Demokratów w Senacie USA i obwieszczeniu przez prezydenta elekta Joe Bidena zamiaru sięgnięcia po dodatkowy, potężny bodziec fiskalny (plany te opisywaliśmy w piątkowym komentarzu) zbiło inwestorów z pantałyku. Zastosowane zostały dominujące tendencje, m.in. uczestnicy rynku stanęli przed koniecznością refleksji nad zasadnością skali osłabienia dolara w poprzednich miesiącach.

Trend osłabienia dolara zahamowany

Dynamiczny wzrost rentowności został szybko stłumiony przez Rezerwę Federalną, która zapewnia, że nie popełni błędu przedwczesnego wycofania się z ratunkowej, pandemicznej i skrajnie agresywnej polityki. Nie ma jednak bezpośredniego i łatwego powrotu do poprzednich trendów. Tarapaty najważniejszych gospodarek i uświadomienie sobie przez inwestorów, że zniesienie restrykcji w pierwszym kwartale jest mało realne, nie pozwalają wrócić jak gdyby nigdy nic do poprzedniego sposobu działania.

W 2020 r. silny wzrost kursu EUR/USD był napędzany zarówno przez odwrót od dolara, jak i bardziej konstruktywne spojrzenie na perspektywy wspólnej waluty, chociażby po przełomowej decyzji o uwspólnotowieniu ryzka kredytowego i ogłoszeniu planów powołania Funduszu Odbudowy UE. Ostatnia korekta w notowaniach, która kurs sprowadziła pod 1,21, czyli na ponad 2 proc. od długoterminowych szczytów, również jest pokłosiem nie tylko zahamowania wyprzedaży amerykańskiej waluty, ale także bardziej krytycznego spojrzenia na sytuację gospodarczą Starego Kontynentu, a euro nie pomaga też kolejny kryzys na włoskiej scenie politycznej: premier Giuseppe Conte stoi przed koniecznością zdobycia wotum zaufania w Senacie. Z drugiej strony opublikowany dziś przed południem indeks ZEW obrazujący tendencje i nastroje wskazuje, że niemiecki biznes pozostaje wierny optymistycznym oczekiwaniom i na razie jest odporny na pogorszenie perspektyw koniunktury.

W poszukiwaniu nowego motywu przewodniego

Wyprzedaż dolara straciła siłę i inwestorzy oczekują na nowe bodźce i wykrystalizowanie się kierunku w notowaniach. Należy przy tym zastrzec, że sprzyjające dolarowi, ubiegłopiątkowe zaognienie się awersji do ryzykownych walut i aktywów w dużej mierze było pochodną uciekania z rynku przed długim weekendem w USA. Powrót kapitału w nowym tygodniu sprzyja odwracaniu wspomnianego ruchu, co oznacza lekkie osłabienie dolara i ostrożny optymizm na rynku akcji i surowców. Jest to zapewne element trendu bocznego w notowaniach dolara, który powinien przynosić rwane i szarpane ruchy kursów w oczekiwaniu na motyw przewodni dla notowań. Najbliższymi wydarzeniami, na które spoglądają inwestorzy, są dzisiejsze, senackie przesłuchanie Janet Yellen, która zostanie Sekretarzem Skarbu USA i jutrzejsza inauguracja Joe Bidena.

Na ostatniej zmianie nastrojów korzysta złoty, który we wtorek nieśmiało zyskuje. EUR/PLN jest przy 4,53, USD/PLN osuwa się pod 3,75, a frank kosztuje tylko nieznacznie ponad 4,20 zł. Nastawienie RPP, które szerzej opisywaliśmy m.in. w komentarzu z 14 stycznia, ogranicza jednak potencjał do silniejszych spadków. Zresztą w obecnym, niepewnym otoczeniu inwestorzy nie tłoczą się w kierunku rynków wschodzących, które w wielu przypadkach borykają się z własnymi problemami. W rezultacie nie widać zakusów do przetestowania skłonności NBP do ponownych interwencji.

19 sty 2021 11:31|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 sty 2021 9:34

Schłodzenie nastrojów na pomoc dolarowi (komentarz walutowy z 18.01.2021)

15 sty 2021 9:45

Biden rusza gospodarce z odsieczą (komentarz walutowy z 15.01.2021)

14 sty 2021 9:35

NBP rzuca złotemu kłody pod nogi (komentarz walutowy z 14.01.2021)

13 sty 2021 9:25

Funt odrabia straty, złoty czeka na RPP (komentarz walutowy z 13.01.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut