Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut nadal stabilne (komentarz walutowy z 25.01.2021)

25 sty 2021 9:06|Bartosz Sawicki

Interwencje walutowe NBP stłumiły zmienność złotego. Ostrożny optymizm na rynkach globalnych to za mało, by skłonić inwestorów do przetestowania determinacji banku centralnego. EUR/PLN tkwi przy 4,54, USD/PLN jest w połowie drogi między 3,70 a 3,75. Funt kosztuje nieco ponad 5,10 zł, a frank 4,20 zł.

Tydzień na globalnych rynkach rozpoczyna się w dobrych nastrojach, ponieważ w USA Demokraci podsycają nadzieje na szybkie zaaplikowanie zmagającej się z pandemicznymi restrykcjami gospodarce potężnego bodźca fiskalnego. W tym tonie wypowiadał się m.in. Bernie Sanders, który stać będzie na czele Senackiej Komisji Budżetowej. Napływające informacje szkodzą dolarowi i wspierają rynki akcji. W takim otoczeniu drożeją waluty ryzykowne, m.in. otrząsające się z piątkowego załamania funt szterling i korona norweska.

Rezerwa Federalna nie pomoże dolarowi

Seria ostatnich wystąpień publicznych kluczowych przedstawicieli władz monetarnych nie pozostawia złudzeń, że polityka Rezerwy Federalnej będzie balastem dla dolara i zneutralizuje potencjalnie pozytywny wpływ zwiększenia wydatków fiskalnych. Przeważyć powinien rynkowy optymizm oraz efekt niekorzystnej (przy braku reakcji ze strony Fed) wyższej inflacji pogłębiającej realne, ujemne stopy procentowe i uderzającej w atrakcyjność dolara.

Za złagodzeniem komunikacji na kończącym się w środę posiedzeniu przemawia też oczywiście słabość ostatnich twardych danych makroekonomicznych: rynek pracy znajduje się pod presją, a wydatki konsumentów słabną. W rezultacie trudno oczekiwać, żeby posiedzenie Rezerwy Federalnej mogło wesprzeć dolara.

Dane potwierdzą fundamenty złotego

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej z Polski będą ostatnią wskazówką sugerującą, o ile skurczyła się gospodarka w pandemicznym 2020 r. Piątkowe dane o sprzedaży detalicznej wypadły pozytywnie na tle oczekiwań (więcej w komentarzu z 22 stycznia), po dzisiejszym odczycie należy oczekiwać potwierdzenia siły przemysłu, który suchą nogą przechodzi przez drugą falę pandemii. Niemal 10-procentowa dynamika wskaźnika w ujęciu rok do roku powinna zagwarantować, że dynamika PKB była wyższa niż -3 proc. rok do roku. Dokładny termin publikacji nie jest jeszcze znany. Płytsze załamanie wzrostu niż w innych gospodarkach oraz perspektywa ok. 5-procentowego odbicia w tym roku są jednymi z najważniejszych argumentów przemawiających za silniejszym złotym.

25 sty 2021 9:06|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 sty 2021 11:51

Dobre informacje dla euro, fatalne dla funta (komentarz walutowy z 22.01.2021)

21 sty 2021 9:41

Złoty znów na bocznym torze (komentarz walutowy z 21.01.2021)

20 sty 2021 9:36

Kurs euro stabilny, dolar lekko tanieje (komentarz walutowy z 20.01.2021)

19 sty 2021 11:31

Optymizm nieśmiało powraca (komentarz walutowy z 19.01.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut