Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro niżej, frank najtańszy w tym roku po sugestii braku obniżek. Złoty silniejszy niż forint i korona czeska (komentarz z 9.02.2024)

9 lut 2024 10:05|Bartosz Sawicki

Prezes NBP Adam Glapiński rozprawił się z oczekiwaniami na szybkie wznowienie przez RPP obniżek stóp procentowych w Polsce. Złoty jest mocny, zwłaszcza na tle walut regionu, ale kurs euro nie spadł poniżej 4,30 zł. Oznacza to, że choć atuty polskiej waluty wychodzą na światło dzienne, to średnioterminowe status quo w notowaniach EUR/PLN, czyli szeroki przedział wahań notowań wokół pułapu 4,35, nadal utrzymuje się. Kurs dolara wymazał poniedziałkowy skok. USD/PLN wrócił do 4,0, w czym rolę odgrywa również oddalenie się EUR/USD od grudniowego dołka 1,07. W przypadku głównej pary walutowej zniżka napotkała na ważną przeszkodę, przy której traci impet, lecz pozytywny dla USD krótkoterminowy trend jeszcze się nie załamał w definitywny sposób. Kurs franka po raz pierwszy w tym roku spada do 4,58 zł. Relatywnie silniejszy jest funt, GBP/PLN nie sforsował 5,05.

Kurs euro niżej, frank najtańszy w tym roku po sugestii braku obniżek. Złoty silniejszy niż forint i korona czeska; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: brak obniżek przyczyni się do zniżek EUR/PLN
  2. Waluty CEE3: złoty wyraźnie mocniejszy niż forint i korona czeska

Złoty: brak obniżek przyczyni się do zniżek EUR/PLN

Konferencja po posiedzeniu RPP rozwiewa nadzieje na szybkie obniżki stóp procentowych w Polsce. Przede wszystkim, prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że jego zdaniem przy obecnych tendencjach w gospodarce w tym roku wniosek o obniżkę stóp procentowych najprawdopodobniej nie zyska wystarczającego poparcia. Taki scenariusz jest bliski prognozom Cinkciarz.pl, które zakładały co najwyżej symboliczną przestrzeń do luzowania (pod koniec roku). Jednocześnie to jeden z argumentów za utrzymaniem siły przez złotego i - w szerszym horyzoncie - pogłębieniem ubiegłorocznego spadku EUR/PLN do 4,25.

Stopy procentowe w regionie CEE3; źródło: Bloomberg

Prezes NBP kolejny raz przez wszystkie przypadki odmieniał słowo „niepewność.” Stwierdził także, że przejściowy spadek inflacji do 2,5 proc. r/r w marcu będzie sukcesem, ale nie zakończy definitywnie walki z inflacją. Celem banku centralnego jest trwałe przywrócenie stabilności cen, a w kolejnych miesiącach dynamika CPI wzrośnie, nawet przy pełnym utrzymaniu obowiązujących działań osłonowych w zakresie żywności i energii. Skala przyspieszenia presji cenowej będzie w dużej mierze zależna od przyszłości tarcz, ale także siły koniunktury. Oczekiwana przez część rynku marcowa obniżka stopy referencyjnej staje się skrajnie mało prawdopodobna, niezależnie od treści projekcji inflacyjnej. Potencjalnego wznowienia cięć można spodziewać się najwcześniej w czwartym kwartale, gdy przejściowe przyspieszenie wzrostu cen wyhamuje.

Waluty CEE3: złoty wyraźnie mocniejszy niż forint i korona czeska

Rozwiewanie się nadziei na luzowanie będzie pozytywne dla złotego, zwłaszcza jeśli wzrost dynamiki CPI będzie na tyle umiarkowany, by w Polsce utrzymywały się dodatnie realne stopy procentowe. Urealnienie wyceny przyszłych kroków RPP oznacza sporą korektę oczekiwań, gdyż na początku tygodnia rynek wyceniał obniżkę na kolejnym posiedzeniu i łącznie 3-4 cięcia po 25 pb w tym roku. Polityka pieniężna NBP będzie szczególnie mocno wyróżniać się, gdy Fed i EBC rozpoczną na wiosnę obniżki stóp procentowych.

Kursy walut regionu, złoty, korona czeska, forint, kurs EURPLN, EURCZK i EURHUF; źródło: Bloomberg

Choć EUR/PLN nie spadł poniżej 4,30, to siłę PLN widać na tle innych walut regionu. W mijającym tygodniu złoty zyskał ok. 1 proc. w relacji do HUF i CZK, a kluczowym czynnikiem jest właśnie polityka pieniężna. Kontrast na tym polu jest ewidentny. Czeski bank centralny ściął wczoraj główną stopę procentową z 6,75 do 6,25 proc., podczas gdy większość uczestników rynku spodziewała się skromniejszego ruchu. W rezultacie EUR/CZK został wypchnięty ponad 25,00. Korona czeska niemal równo 12 miesięcy temu była rekordowo droga, ale od tego czasu CZK/PLN runął aż o 15 proc. Z kolei w piątek rano EUR/HUF zbliża się do bariery 390 po silniejszym od prognoz spadku inflacji, który podsyca oczekiwania dotyczące skali przyszłych obniżek z obecnego poziomu 10 proc. Forint tradycyjnie boryka się także z balastem ryzyka politycznego i konfliktu Węgier z UE, który sprawia, że HUF jest najbardziej chimeryczną i wrażliwą na zmiany globalnych nastrojów walutą z naszego najbliższego otoczenia.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
9 lut 2024 10:05|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 lut 2024 8:00

Kurs dolara osuwa się ze szczytu, kurs euro pod 4,35 zł. Złoty może skorzystać na polityce NBP (komentarz z 8.02.2024)

7 lut 2024 9:29

Decyzja RPP bez potencjału, by wstrząsnąć kursem euro, kurs dolara wyhamował dzięki zwrotowi EUR/USD (komentarz z 7.02.2024)

6 lut 2024 8:57

Dolar przedłużył styczniowy skok, złoty i euro mogą skorzystać na odbiciu chińskich rynków akcji

1 lut 2024 7:48

Dolar królem stycznia, kurs euro kończy miesiąc pod 4,35 zł