Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro po raz trzeci narusza dołki, kurs dolara traci rezon po odczycie ISM (komentarz z 6.06.2023)

6 cze 2023 7:55|Bartosz Sawicki

EUR/PLN po odbiciu się od bardzo ważnej strefy wokół 4,55 po raz trzeci w minionych czterech tygodniach runął na dwuletnie dołki. Kurs euro po raz trzeci narusza 4,48 zł. Na początku czerwca wspólna europejska waluty i frank potaniały o niecały 1 proc. CHF/PLN pozostaje jednak nad 4,60, szwajcarska waluta jest w tym kwartale najodporniejsza na siłę złotego. Od końca maja zgodnie o 1,4 proc. potaniały funt szterling i dolar amerykański. W minionym tygodniu prysły nadzieje, że Fed podniesie stopy procentowe w czerwcu. Po wczorajszym odczycie ISM dla usług, kluczowego barometru nastrojów w amerykańskiej gospodarce, obniżają się również szanse na podwyżkę w lipcu, przez co USD traci impet. Wskaźnik ISM spadł z 51,9 do 50,3 pkt przy zakładanym niewielkim wzroście, a co więcej rozczarowały kluczowe składowe obrazujące: ceny, zatrudnienie i nowe zamówienia. EUR/USD powrócił ponad 1,07, co przy mocniejszym złotym zepchnęło USD/PLN w kierunku 4,18. Wydarzeniem dnia jest decyzja RPP, ale głównym zagrożeniem dla polskiej waluty może być okres niskiej płynności notowań związany z Bożym Ciałem i tzw. długim weekendem.

Kurs euro ponownie spada na dwuletnie dołki, EUR/PLN narusza 4,48. Kurs dolara wraca do spadków; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: polityka pieniężna nie zagraża spadkom kursów walut
  2. Złoty: RPP nie zmieni komunikacji, cykl podwyżek oficjalnie trwa

Złoty: polityka pieniężna nie zagraża spadkom kursów walut

W weekend na oficjalnej stronie NBP omyłkowo opublikowany został testowy wpis, w którym informowano o obniżce stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Nic takiego się jednak nie wydarzy, w każdym razie na pewno nie dziś. Największą zmianą jest przesunięcie decyzji RPP na wtorek, a konferencji prezesa NBP na środę. W maju stopy pozostaną utrzymane na pułapie 6,75 proc. Większych korekt nie powinno być także w treści komunikatu towarzyszącemu decyzji. Mimo to rośnie prawdopodobieństwo rozpoczęcia obniżek w IV kw. br. Złoty powinien być odporny na taki scenariusz, gdyż jest on w pełni wyceniony.

Koniunktura w USA, indeksy ISM dla usług i przemysłu; źródło: Bloomberg

Cięcie stóp przez RPP w sytuacji, gdy naszym zdaniem redukcja kosztu pieniądza w USA jest nieunikniona i pozostaje kwestią czasu, nie powinny mocno razić. Tym bardziej że atrakcyjność waluty odzwierciedlana przez realne stopy procentowe będzie przecież dyktowana głównie przez tempo dezinflacji, które ze względu na potężne efekty bazy w jej pierwszej fazie jest najgwałtowniejsze. Podtrzymujemy opinię, że majowa zadyszka złotego i skok wartości dolara miały charakter korekt w ramach długoterminowych trendów. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają niezmiennie, że na koniec roku EUR/PLN znajdzie się w okolicach 4,40, a kurs dolara przebije barierę 4 zł. Wydaje się, że może krystalizować się sprzyjające walutom rynków wschodzących środowisko, w którym Fed nie będzie kontynuować podwyżek, pod koniec roku zacznie szykować się do luzowania, ale amerykańska gospodarka uniknie zapaści. W krótkim terminie nie można jednak wykluczyć kolejnego, kilkugroszowego podbicia kursów walut.

Złoty: RPP nie zmieni komunikacji, cykl podwyżek oficjalnie trwa

We wrześniu 2022 r., po podniesieniu stopy referencyjnej o 25 pb, do 6,75 proc., cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce został zawieszony. Była to jedenasta podwyżka z rzędu, co oznacza, że pauza trwa już niemal tyle, ile Radzie Polityki Pieniężnej zajęło wywindowanie kosztu pieniądza do najwyższego do dwóch dekad pułapu. Najświeższe informacje z polskiej gospodarki na pierwszy rzut oka mogłyby być postrzegane jako argument za złagodzeniem nastawienia. Przed miesiącem prezes NBP Adam Glapiński na tradycyjnej konferencji prasowej stwierdził jednak wyraźnie, że dyskusje na temat terminu pierwszego cięcia stóp „są zdecydowanie przedwczesne”, a „bardziej uzasadnione są (…) pytania o podwyżki stóp niż o obniżki”. W świetle tak jednoznacznego postawienia sprawy nie liczymy na przełom w dotychczasowej komunikacji i oficjalne zamknięcie cyklu. Być może okazja ku temu pojawi w lipcu, gdy Rada, podejmując decyzję, będzie dysponować treścią nowej projekcji inflacyjnej.

Kursy walut, kurs euro, kurs franka i kurs dolara, wykres EUR/PLN, CHF/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Niezależnie od momentu zmiany nastawienia polskich władz monetarnych rozwój sytuacji ekonomicznej sprzyja ocenie, że jeszcze w tym roku rozpoczną się obniżki. W maju ceny konsumenckie w porównaniu z kwietniem nie wzrosły. Wyłączając luty 2022 r., gdy rozszerzono tzw. tarczę antyinflacyjną, to pierwszy taki przypadek od sierpnia 2020 r. Inflacja wyhamowała trzeci miesiąc z rzędu i wyniosła 13,0 proc. r/r. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że we wrześniu br. wzrost cen osiągnie wartości jednocyfrowe. Pojawiło się także pierwsze światełko w tunelu zwiastujące poprawę struktury inflacji. Pierwszy mocny spadek zaliczyła bowiem dotąd uporczywa inflacja bazowa, której dynamika zapewne mocno spadła z bliskich rekordu 12,2 proc. w kierunku 11,5 proc. r/r. Choć polska gospodarka w I kw. br. zanotowała znacznie lepszy wynik od oczekiwań i skurczyła się o zaledwie 0,3 proc. r/r, to słabością raziła konsumpcja, wywierając tym samym słabszą presję na ceny. Okazało się także, że Niemcy ostatecznie nie uniknęły technicznej recesji. Niepokojem zaczynają napawać informacje dotyczące nie tylko kondycji przemysłu w Europie, ale w maju mocno rozczarowała także seria danych z Chin. W tym kontekście ważną próbą dla rynków wschodzących będą jutrzejsze informacje o handlu zagranicznym.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
6 cze 2023 7:55|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 cze 2023 9:39

Kurs euro wrócił pod 4,50 zł, kurs dolara przyklejony do 4,20 zł po danych z rynku pracy USA (komentarz z 5.06.2023)

2 cze 2023 8:56

Kurs euro oddala się od ważnej bariery, kurs dolara runął ze szczytu (komentarz z 2.06.2023)

1 cze 2023 11:08

Kurs dolara blisko 4,25 zł po zawieszeniu limitu zadłużenia USA, kurs euro trzyma się pod majowym szczytem (komentarz z 1.06.2023)

31 maj 2023 11:35

Kurs euro blisko 4,55 zł po danych o inflacji i PKB. Dolar, frank i funt w maju podrożały (komentarz z 31.05.2023)