Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs euro utknął przy 4,60, korona czeska nie spuszcza z tonu, forint i złoty z szansą na zwyżkę (komentarz z 10.11.2021)

10 lis 2021 9:56|Bartosz Sawicki

Na rynku walutowym trwa poszukiwanie nowego motywu przewodniego dla handlu. Kurs euro nie może odkleić się od okolic 4,60 zł. USD/PLN ostro zawrócił przy 4,00, ale nie sforsował 3,95. Podobnie: notowania franka nie zadomowiły się pod 4,35 zł.

Inflacja w całym regionie nie daje za wygraną. Ceny konsumenckie w październiku ostro podskoczyły nie tylko w Polsce. W Czechach roczna dynamika CPI przyspieszyła z 4,9 do 5,8 proc.

Woda na młyn korony i kłody leja

W rezultacie czeskie władze monetarne pozostaną wierne strategii radykalnej walki, której elementem są nie tylko ostre podwyżki stóp, ale mogą się nim stać również interwencje walutowe mające umocnić koronę. To woda na młyn korony, która jest najsilniejsza do euro od początku pandemii a do złotego od około dziesięciu lat.

Kursy walut: EUR/PLN, EUR/HUF i EUR/CZK; źródło: Bloomberg

Na drugim biegunie jest Rumunia, gdzie inflacja przyśpieszyła już prawie do 8 proc., ale bank centralny bardzo ostrożnie dawkuje podwyżki stóp. W tym kwartale zdecydowano się na dwa ruchy po 25 pkt bazowych. Koszt pieniądza doprowadziły one do 1,75 proc. Przypomnijmy, że jeszcze na początku roku stopy cięto, stawiając kropkę nad „i” w pandemicznym luzowaniu. Kurs EUR/RON pozostaje blisko 5,00, a problemem leja jest także napięta sytuacja na scenie politycznej. Spodziewamy się dalszego osłabienia rumuńskiej waluty.

Szansę na zwyżkę ma za to forint, ponieważ znacznie silniejszy skok inflacji (z 5,5 do 6,5 proc.) powinien w przyszłym tygodniu przełożyć się na bardziej zdecydowaną reakcję władz pieniężnych niż podwyżki po 15 pkt bazowych, po jakie ostatnio sięgano. Dość podobnie jawią się perspektywy złotego: mocna i trwała presja inflacyjna wymuszać będzie kolejne ruchy stóp, a wzrost kosztu pieniądza będzie sprzyjał odrabianiu przez złotego strat.

Dolar osłabiony spekulacjami o zmianach w Fed

Gorącym tematem na rynkach finansowych stała się potencjalna zmiana na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej. Kadencja Jerome’a Powella kończy się w lutym. Na rynku pojawiają się plotki, że jego ponowna nominacja staje się mniej prawdopodobna. Kontrkandydatką jest Lael Brainard, obecna członkini Rady Gubernatorów, która rzekomo odbyła w tej sprawie spotkanie w Białym Domu. Rynki postrzegają ją jako zdecydowaną zwolenniczkę łagodnej polityki – w obecnym składzie Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku bardziej „gołębie” nastawienie przypisuje się jedynie dwójce decydentów.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zmiana na stanowisku najważniejszego bankiera centralnego świata mogłaby oznaczać niższe prawdopodobieństwo, że spełnią się oczekiwania zakładające nawet dwie podwyżki stóp procentowych w 2022 roku. Rezultatem jest delikatny odwrót od dolara. W obliczu wyczekiwania na dzisiejszy odczyt inflacji, który niechybnie potwierdzi nowe cykliczne maksima dynamiki cen konsumenckich w USA, kwestia szans kojarzonego z obozem republikańskim Jerome’a Powella stała się nośnym tematem zastępczym.

W rzeczywistości poglądy rozpatrywanej dwójki decydentów na politykę pieniężną nie odbiegają od siebie w sposób zasadniczy. Nie można też zapominać, że wszelkie rozstrzygnięcia zapadają w drodze głosowania, a silny wpływ na układ sił mają wiceprezes Richard Clarida, a także reprezentant nowojorskiego oddziału Fed (obecnie John Williams). Podsumowując: w dużej mierze jest to medialna burza w szklance wody, która w szerszym horyzoncie nie powinna mieć decydującego wpływu na losy dolara. Spodziewamy się, że amerykańska waluta wyczerpała potencjał do umocnienia, ale pole do jej osłabienia również jest mocno ograniczone.

10 lis 2021 9:56|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 lis 2021 8:09

Kursy walut w korekcyjnych nastrojach, EUR/PLN pod 4,60, USD/PLN przy 3,95 (komentarz z 9.11.2021)

8 lis 2021 8:04

Kursy walut poszukają uspokojenia po burzliwym tygodniu, kurs euro krąży wokół 4,60 zł (komentarz z 8.11.2021)

5 lis 2021 9:42

Kursy walut korygują spadki, funt ostro przeceniony (komentarz z 5.11.2021)

4 lis 2021 8:09

Kursy walut pogłębiają spadki: euro na dwutygodniowych dołkach, dolar bez potencjału, funt słabnie (komentarz z 4.11.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację