Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Kursy walut poszukają uspokojenia po burzliwym tygodniu, kurs euro krąży wokół 4,60 zł (komentarz z 8.11.2021)

8 lis 2021 8:04|Bartosz Sawicki

Od początku miesiąca kurs euro krąży wokół 4,60 zł, wahając się pomiędzy 4,57 a 4,62 zł. Oczekujemy, że utrzyma się w tym przedziale także w najbliższych dniach.

Uspokojenie sytuacji na światowych rynkach obligacji i opadanie kurzu po tygodniu pełnym emocji związanych z decyzjami banków centralnych powinny pomóc w wygaszeniu zmienności i sprzyjać w powrocie złotego na wzrostową (lecz krętą i wyboistą ścieżkę). Na starcie tygodnia nadal słaby jest funt, w którego ciosem był brak podwyżki stóp procentowych. GBP/PLN zaliczył jeden z kilku najsilniejszych tygodniowych spadków i cofnął się w kierunku 5,35. Mocny pozostaje frank, który wciąż kosztuje ponad 4,35 zł, ale z czasem powinien tracić rezon.

Kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

W piątek dodatkowo pogłębiona została niepewność dotycząca zamierzeń władz monetarnych. Na rynek dotarła wypowiedź prezesa Adama Glapińskiego na antenie TVN24. Prezes NBP zasugerował, że inflacja zacznie spadać i nie ma potrzeby podnosić stóp. Konfliktowała ona ze stanowiskiem zaprezentowanym na środowej konferencji, gdzie padły deklaracje, że NBP zrobi wszystko, co w jego mocy, by zwalczyć inflację oraz sugestia, że w grudniu podwyżka jest bardziej prawdopodobna niż jej brak. Efektem był skok kursu EUR/PLN do 4,62, ale szybko został on wymazany, gdy okazało się, że chodzi o dalszy horyzont i przyszły rok. Realna staje się perspektywa kilku mocnych, skumulowanych w czasie podwyżek. Fakt, że strategia działania nie została jasno zarysowana, potęguje wyprzedaż polskich obligacji i nie pozwala złotemu przekuć podwyżek w trwałe umocnienie. Wyższe stopy będą jednak na złotego działać korzystnie.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Rynek pracy USA potwierdza kurs Fed

Spadek liczby zachorowań na Covid-19 przełożył się na przyspieszenie odbudowy amerykańskiego rynku pracy w październiku. Widać to szczególnie po przyroście liczby pracowników restauracji. Łącznie przybyło ponad pół miliona etatów, a stopa bezrobocia obniżyła się do 4,6 proc. Jakby tego było mał,o zrewidowano wzrost zatrudnienia w dwóch poprzednich miesiącach. Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie redukcja zatrudnienia w administracji. Najnowszy raport utwierdza rynek w przekonaniu, że poza finalizacją właśnie ogłoszonego procesu wygaszania skupu aktywów (tzw. tapering) w przyszłym roku ze strony Rezerwy Federalnej można spodziewać się podwyżki stóp procentowych.

Rynek pracy USA: liczba etatów; źródło: Bloomberg

Dolar ma za sobą przyspieszającą w końcówce roku koniunkturę, niezależność energetyczną i bank centralny skłonny do normalizacji polityki. Wszystkie te atuty są piętami achillesowymi euro, które w obecnym otoczeniu należy do najmniej pożądanych walut. Bezpośrednio w reakcji na dane z rynku pracy kurs EUR/USD zanurkował na nowe tegoroczne minima, ale bardzo szybko z nich odbił. Wpisuje się to w ocenę, że choć dolar wyczerpał paliwo do umocnienia, to do wzrostów notowań spychających USD/PLN na dalszy dystans od 4,00 (czyli bariery naruszonej w ostatni piątek) potrzebna jest zmiana postrzegania perspektyw wspólnej waluty. A na to w najbliższych tygodniach się nie zanosi.

Inflacja i ceny energii zdominują tydzień

W tym tygodniu inwestorzy skupią się na danych o inflacji. Zostaną one opublikowane przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale także w Czechach i na Węgrzech. Dziś przed południem światło dzienne ujrzy pełny raport o inflacji NBP, którego treść znana jest po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. We wtorek cenną wskazówką odnośnie do siły wzrostu na Starym Kontynencie będzie odczyt ważnego barometru koniunktury – indeksu ZEW.

Treść listopadowej projekcji inflacyjnej NBP; źródło: NBP

Tydzień zwieńczy wstępny szacunek krajowej dynamiki PKB wypracowanej w trzecim kwartale. Zakładane jest wyhamowanie z rekordowych 11,2 proc. r/r do około 5 proc. r/r. To wynik zarówno spójny z tempem wzrostu osiąganym w całym roku, jak i najbardziej prawdopodobna prognoza na rok kolejny. W najbliższych dniach bardzo ważne dla rynków walut i obligacji będą echa ubiegłotygodniowego szczytu OPEC+, na którym powstrzymano się od dodatkowego przyśpieszenia zwiększenia wydobycia, co spotkało się z ostrą reakcją Białego Domu. Kurs ropy na giełdzie w Londynie obniżał się przez kilka dni, ale nie sforsował pułapu 80 dolarów za baryłkę. Ceny surowca odbijają w kierunku 84 dolarów – widmo kryzysu energetycznego nadal straszy.

8 lis 2021 8:04|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 lis 2021 9:42

Kursy walut korygują spadki, funt ostro przeceniony (komentarz z 5.11.2021)

4 lis 2021 8:09

Kursy walut pogłębiają spadki: euro na dwutygodniowych dołkach, dolar bez potencjału, funt słabnie (komentarz z 4.11.2021)

3 lis 2021 16:38

Stopy procentowe ostro do góry, EUR/PLN mocno w dół – komentarz po decyzji RPP

3 lis 2021 7:53

Kursy walut nieco niższe, RPP zatrzęsie rynkiem złotego (komentarz z 3.11.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację