Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro utrzymał się pod ważną barierą, kurs USD mocny przed Fed (komentarz z 18.09.2023)

18 wrz 2023 12:09|Bartosz Sawicki

W minionym tygodniu złoty poniósł straty, ale ich skala została ograniczona dzięki werbalnym interwencjom. EUR/PLN odbił się od 4,70 Kurs euro w poniedziałkowe przedpołudnie jest poniżej 4,65 zł. Dolar wyceniany jest na blisko 4,35 zł. Oznacza to, że EUR/USD nie jest w stanie odkleić się od dna z końcówki maja i powrócić ponad pułap 1,07. Kurs franka i kurs funta tegoroczne maksima mają w bezpośrednim zasięgu. Wspólnym mianownikiem CHF, GBP, ale także NOK i SEK są zaplanowane na czwartek posiedzenia władz monetarnych. W każdym przypadku dojdzie do podwyżki stóp procentowych. Uwaga rynku skupi się jednak na środowej decyzji FOMC. Rezerwa Federalna nie zamknie sobie drogi listopadowej podwyżki i powinna wykluczać szybkie rozpoczęcie obniżek. W rezultacie dolar powinien pozostać mocny, a nastroje na światowych rynkach niepewne.

 Kurs euro utrzymał się pod ważną barierą, kurs USD mocny przed Fed; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Kursy walut: frank, funt, korona norweska i szwedzka gotowe na podwyżki stóp
  2. Dolar: Rezerwa Federalna z pauzą, która nie zaszkodzi USD
  3. Złoty: powrót EUR/PLN pod 4,65 pierwszym dobrym prognostykiem

Kursy walut: frank, funt, korona norweska i szwedzka gotowe na podwyżki stóp

W rozpoczynającym się tygodniu zainagurowany przez Europejski Bank Centralny maraton decyzji władz monetarnych nabierze tempa. Ich kumulacja przypada na czwartek. W świecie gospodarek rozwiniętych stopy procentowe zostaną podwyższone w Szwajcarii, Szwecji, Norwegii i Wielkiej Brytanii. W każdym przypadku o 25 punktów bazowych i w każdym przypadku taki scenariusz jest na wskroś przetrawiony. W rezultacie niespodzianki mogą wstrząsnąć tylko notowaniami GBP, CHF, NOK i SEK. W tej grupie najpozytywniej postrzegamy koronę norweską, która po okrzepnięciu nastrojów na światowych rynkach powinna korzystać na wysokich, sięgających w przypadku Brent 95 dolarów, cenach ropy na światowych rynkach.

W świecie rynków wschodzących kolejny krok w ramach odchodzenia od nieortodoksyjnej polityki wykona turecki bank centralny, który jednotygodniową stopę podwyższy z 25 do 30 proc. W nocy ze środy na czwartek drugiej z rzędu obniżki o pół punktu procentowego dokonają z kolei brazylijskie władze monetarne. Real w tym roku należy do najsilniejszych walut emerging markets, do dolara zyskał około 9 proc. Znaczną rolę odegrały dodatnie realne stopy procentowe. Inflacja wyhamowała poniżej 5 proc. r/r, a obecnie koszt pieniądza wynosi wciąż 13,25 proc. Takie zestawienie dobitnie oddaje skalę restrykcyjności polityki i atrakcyjności odsetkowej waluty. Nieco paradoksalnie największe emocje budzą te posiedzenia, na których stopy procentowe nie ulegną zmianie.

Dolar: Rezerwa Federalna z pauzą, która nie zaszkodzi USD

W piątek Bank Japonii może ogłosić zmiany w zakresie oddziaływania na rynek obligacji skarbowych. Rynkowy gwóźdź programu przypada jednak na środę, gdy na drugą pauzę w cyklu powinien zdecydować się Fed. Obecna rynkowa wycena zakłada około 30-procentowe prawdopodobieństwo wznowienia podwyżek w listopadzie i zakończenia cyklu na z kosztem pieniądza w przedziale 5,50-5,75 proc. Uważamy, że na drodze takiemu finałowi zacieśniania amerykańskiej polityki pieniężnej stanąć może stopniowo hamująca koniunktura i postępująca dezinflacja.

Kursy walut, kurs euro, kurs dolara USD/PLN, i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Dla dolara kluczowe będą wnioski z nowych projekcji makroekonomicznych, szczególnie prognoz optymalnego poziomu stóp procentowych na koniec 2024 r. Powinny one potwierdzać, że Rezerwa Federalna nie zamierza w najbliższych kilkunastu miesiącach rozpoczynać obniżek stóp procentowych. Zamierzenia głównych banków centralnych są klarowne i przejrzyste. W tej sytuacji, by kurs USD wznawiał trend spadkowy, potrzebne będą oznaki zmiany koniunktury: wychodzenia wzrostu gospodarczego w Europie i Chinach z dołka i pogarszania się kondycji gospodarki USA.

Złoty: powrót EUR/PLN pod 4,65 pierwszym dobrym prognostykiem

Wydarzenia minionego tygodnia: decyzja EBC, dane o inflacji z USA czy publikacje z Chin nie przyniosły przełomu na globalnych rynkach i wykrystalizowania się silniejszego apetytu na ryzyko. Mimo to kursy walut w relacji do PLN przestały rosnąć. Złoty został wsparty werbalnymi interwencjami Pawła Borysa prezesa PFR i doradcy premiera. Za pierwszy pozytywny omen można uznawać zakończenie piątkowej sesji przez EUR/PLN poniżej ważnego pułapu 4,65. Aby kurs euro mógł w większym stopniu odrabiać kilkuprocentowy wrześniowy wystrzał, muszą zostać sforsowane okolice 4,60 zł.

Kursy walut, kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

W najbliższych dniach, zważywszy na atmosferę wyczekiwania na decyzje władz monetarnych i wiszące w powietrzu utrzymanie przez Fed utrzymanie ostrego kursu, może być o to trudno. Złotemu prawdopodobnie nie będą sprzyjać dane z krajowej gospodarki, która fatalnie weszła w nowy kwartał. Słabość nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki i należy przyjmować, że koniunktura w sierpniu nie otrząsnęła ze słabości. Środowe odczyty produkcji przemysłowej, zatrudnienia i wynagrodzeń czy czwartkowej publikacja sprzedaży detalicznej nie powstrzymają Rady Polityki Pieniężnej przez obniżką stopy referencyjnej z 6,0 do 5,75 na październikowym posiedzeniu.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
18 wrz 2023 12:09|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 wrz 2023 7:53

Kurs euro w relacji do dolara w newralgicznym punkcie, złoty ograniczył straty (komentarz z 15.09.2023)

14 wrz 2023 9:02

Kurs euro pod 4,65 zł, kurs dolara blisko 4,30 zł. Prezes PFR zawraca kursy walut (komentarz z 14.09.2023)

13 wrz 2023 9:35

Kurs euro i kurs dolara najwyżej od marca, frank i funt najdroższe w tym roku (komentarz z 13.09.2023)

12 wrz 2023 8:00

Kursy walut po kilkuprocentowym wystrzale. Kurs euro blisko 4,65 zł, kurs dolara może spadać (komentarz z 12.09.2023)