Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kurs walut oddają gasnący optymizm wokół Chin, kurs euro stabilny, kurs dolara wyraźnie rośnie (komentarz z 21.11.2022)

21 lis 2022 9:36|Bartosz Sawicki

Niepokojące informacje z Chin dotyczące sytuacje epidemicznej psują nastroje inwestycyjne. W poniedziałek rano kursy głównych walut rosną, najmocniej o niemal 1 proc. drożeją frank i dolar. USD/PLN podnosi się w kierunku 4,60, a CHF/PLN jest w okolicy 4,80. Kurs euro dryfuje do 4,71 zł. W zaburzonym przez Święto Dziękczynienia rynkowym tygodniu, uwaga skupi się na nastrojach w europejskich usługach i przemyśle. Ważne będą również krajowe dane z rynku pracy oraz informacje o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

 Złoty traci, kursy walut rosną pod wpływem informacji z Chin; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: powody przeceny USD pod znakiem zapytania
  2. Złoty: kursy walut rosną na starcie tygodnia

Dolar: powody przeceny USD pod znakiem zapytania

W minionych dniach entuzjazm inwestorów przekładający się m.in. na umocnienie złotego, odwrót od dolara i odbicie indeksów giełdowych mocno przygasł. Głównym źródłami optymizmu w pierwszej części listopada były: ożywające nadzieje, że Rezerwa Federalna zacznie łagodzić kurs pod wpływem niskiego odczytu inflacji oraz zapowiedzi, że Chiny zaczną odchodzić od drakońskich i hamujących wzrost gospodarczy restrykcji w walce z pandemią.

Kursy walut, kurs euro i kurs dolara; źródło: Bloomberg

Pierwsza z tych tendencji obrazowana przez korektę wyceny przyszłych kroków Fed mogła dotrzeć do ściany. Inwestorzy przed tygodniem zakładali, że w najbliższym półroczu stopy procentowe w USA zostaną podwyższone o nieco ponad jeden punkt procentowy. Podobne stanowisko w weekend przedstawił Raphael Bostic, członek Fed z Atlanty. Szkopuł w tym, że jest on znany z najłagodniejszych poglądów na politykę pieniężną w amerykańskich władzach monetarnych. Jeśli Bostic zakłada, że stopy mogą docelowo dobrnąć do przedziału 4,75-5,00 proc., to zdecydowana większość decydentów optować powinna za zakończeniem cyklu na znacznie wyższym pułapie.

Złoty: kursy walut rosną na starcie tygodnia

Na starcie nowego tygodnia uwaga skupiona jest natomiast na informacjach podważających drugi z przyczynków do listopadowej poprawy nastrojów inwestycyjnych. Nadzieje na odejście od polityki zerowej tolerancji dla COVID-19 na trudną próbę wystawia pogorszenie się sytuacji epidemicznej. W Pekinie po raz pierwszy od pół roku odnotowano przypadki śmiertelne, a na koronawirusa zachorował m.in. John Lee, główny sekretarz administracji Hongkongu. Informacje te stają się przyczynkiem do spadków na azjatyckich giełdach, tanieje ropa naftowa, a zyskuje dolar.

Kursy walut, kurs euro, kurs funta, kurs franka, kurs dolara i innych walut na tle PLN; źródło: Bloomberg

W takich niesprzyjających warunkach złoty traci. W poniedziałkowy poranek bez wyjątku rosną kursy głównych walut. Stawce przewodzą dolar oraz frank, a euro oraz waluty skandynawskie (NOK, SEK) dzielą los z PLN i są pod umiarkowaną presją. Choć przebieg notowań wpisuje się w krótkoterminowe prognozy Cinkciarz.pl zakładające, że w końcówce roku złoty może mieć problem z utrzymaniem się na wzrostowej ścieżce, to jednocześnie nie spodziewamy się gwałtownej przeceny PLN. Kurs euro powinien w najbliższych dniach pozostawać poniżej 4,74 zł.

Produkcja przemysłowa w Polsce; źródło: Bloomberg

Rozpoczynający się rynkowy tydzień będzie pod wpływem Święta Dziękczynienia w USA, co tradycyjnie ogranicza rynkową zmienność. Danymi makroekonomicznymi o najwyższym znaczeniu będą środowe, wstępne odczyty indeksów PMI, które odpowiedzą na pytanie, w jakim tempie Europa zmierza ku recesji. W Polsce wzrost PKB w minionym kwartale wyhamował słabiej niż można było się spodziewać (z 5,8 do 3,5 proc. rok do roku). We wtorek i w środę poznamy dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Pokażą one, jak kształtuje się koniunktura w nowym kwartale. Ciekawe będą też jutrzejsze informacje z rynku pracy, zwłaszcza dynamika wynagrodzeń, która powinna wyhamować do 14,0 proc. rok do roku, coraz mocniej odstając od tempa wzrostu cen.

21 lis 2022 9:36|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 lis 2022 9:37

Kursy walut wyżej na koniec tygodnia, kurs dolara odbija od 4,50 zł, kurs euro bez sił przy 4,70 zł (komentarz z 18.11.2022)

17 lis 2022 8:26

Kursy walut w punkcie wyjścia, kurs dolara wsparty danymi o sprzedaży, kurs euro może utknąć przy 4,70 zł (komentarz z 17.11.2022)

16 lis 2022 9:48

Kursy walut błyskawicznie otrząsają się po eksplozji rosyjskiej rakiety, euro tańsze niż we wtorek rano, kurs dolara cofa się o 10 groszy (komentarz z 16.11.2022)

15 lis 2022 8:02

Kursy walut po publikacji projekcji NBP, kurs euro podbił, kurs dolara na światowych rynkach przestał spadać (komentarz z 15.11.2022)

Atrakcyjne kursy 28 walut