Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut po publikacji projekcji NBP, kurs euro podbił, kurs dolara na światowych rynkach przestał spadać (komentarz z 15.11.2022)

15 lis 2022 8:02|Bartosz Sawicki

Listopadowa projekcja inflacyjna NBP ma pesymistyczny wydźwięk, zakłada m.in. stagnację konsumpcji gospodarstw domowych oraz znaczne podniesienie się stopy bezrobocia. Złoty nowy tydzień rozpoczyna od osłabienia. Kurs euro powraca nad 4,70 zł, a EUR/PLN rośnie w kierunku ubiegłotygodniowego szczytu. USD/PLN powrócił nad 4,55 nie tylko ze względu na spadkową korektę w notowaniach złotego, ale również przez wyhamowanie wyprzedaży dolara na światowych rynkach. Frank po raz pierwszy w listopadzie kosztuje więcej niż 4,80 zł, CHF/PLN jest o ok. 3 proc. wyżej niż przed tygodniem. Kurs funta jest stabilny, GBP/PLN krąży wokół 5,35.

 Dolar próbuje się stabilizować, złoty nieznacznie traci; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: osłabienie USD wytraciło impet, EUR/PLN powraca powyżej 4,70
  2. Złoty: pesymistyczna projekcja inflacyjna NBP

Dolar: osłabienie USD wytraciło impet, EUR/PLN powraca powyżej 4,70

Po ubiegłotygodniowej wyprzedaży dolar stanął nad krawędzią przepaści i próbuje się na niej ustabilizować. Oznacza to, że kurs USD w relacji do głównych walut wyhamował dynamiczne załamanie w bardzo istotnej strefie. EUR/USD wytracił wzrostowy impet przed 1,04, czyli w okolicy, która w pierwszej połowie roku hamowała wyprzedaż euro i powstrzymało osłabienie USD w sierpniu. W minionym tygodniu rynek wymazał niemal 20 punktów bazowych z wyceny podwyżek stóp w USA w najbliższym półroczu. Pole do kontynuacji tej negatywnej dla USD tendencji może być bardzo ograniczone.

Kursy walut, kurs euro, dolara i franka, wykres EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

W tym samym czasie złoty traci na wartości. Kurs EUR/PLN szuka krótkoterminowej równowagi w ubiegłotygodniowym przedziale wahań, tj. pomiędzy 4,67 a 4,7250. Choć kurs ma problemy z utrzymaniem się pod 4,70, to ubiegłotygodniowe maksimum notowań kursu euro wciąż pełni rolę bariery zamykającej drogę do głębszego osłabienia złotego. Jak na razie jesienna zwyżka wartości złotego spójna jest z podobnymi epizodami z drugiego i trzeciego kwartału. Wiosenna i letnia fala zniżek EUR/PLN również trwały mniej więcej miesiąc i miały około 4-procentową skalę. W kontekście końcówki roku znacznie wyraźniejsze umocnienie PLN i spadek notowań euro w kierunku 4,50 zł, czyli najniższych pułapów od agresji Rosji na Ukrainę ustanowionych w końcówce maja może okazać się zbyt ambitnym celem. Swoistym asem w rękawie złotego mogłoby stać się odblokowanie finansowania dla Krajowego Planu Odbudowy, inwestorzy za dobrą monetę przyjęli wznowienie negocjacji na tym polu.

Złoty: pesymistyczna projekcja inflacyjna NBP

Pełna treść listopadowej projekcji inflacyjnej zwiastuje poważne gospodarcze tarapaty. Sam kształt ścieżki inflacji zachował przebieg zbliżony do dotychczasowego, ale jej podniesienie się jest na tyle znaczące, że mogło sprzyjać decyzji o kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie z dokumentu bije słabość konsumpcji prywatnej. W latach 2023-2024 w żadnym kwartale jej dynamika bezrobocia w prognozach NBP wyraźnie podnosi się w kierunku 5 proc.

Prognozy wzrostu i inflacji, projekcja inflacyjna NBP; źródło: Bloomberg

W rezultacie luka popytowa w całym horyzoncie prognozy przyjmuje wartości ujemne, co oznacza, że gospodarka będzie rozwijać się w tempie poniżej potencjału. Rada Polityki Pieniężnej interpretuje taką kombinację jako wystarczającą do tego, żeby krajowe czynniki stopniowo wygasiły inflację. Gdyby proces ten został przyspieszony dalszymi zacieśnianiem monetarnym, to koszty, także społeczne, mogłyby w oczach władz monetarnych stawać się zbyt wysokie. Dziś o godz. 10:00 zostaną opublikowane dane o tempie wzrostu w III kwartale, dynamika PKB powinna wyhamować z 5,8 poniżej 3,5 proc. r/r.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY
E-BOOK
25 STRON

Przedświąteczny poradnik zakupowy za darmo!
Jak korzystnie i bezpiecznie płacić w internecie?

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych e-bookach, webinarach, prognozach lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na e-book wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
15 lis 2022 8:02|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 lis 2022 9:13

Kursy walut z potężną reakcją na hamowanie inflacji w USA, kurs dolara ostro spadł, kurs euro wraca pod 4,70 zł (komentarz z 14.11.2022)

10 lis 2022 7:59

Kursy walut rosną po decyzji RPP, kurs euro blisko 4,72 zł, kurs franka zawraca w kierunku 4,80 zł (komentarz z 10.11.2022)

9 lis 2022 8:39

Kursy walut przed posiedzeniem RPP, kurs euro wyhamował spadek, kurs dolara go pogłębił (komentarz z 9.11.2022)

8 lis 2022 9:08

Kursy walut dalej w dół przed wyborami w USA, dolar wart tyle co euro, EUR/PLN najniżej od sierpnia (komentarz z 8.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut