Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut błyskawicznie otrząsają się po eksplozji rosyjskiej rakiety, euro tańsze niż we wtorek rano, kurs dolara cofa się o 10 groszy (komentarz z 16.11.2022)

16 lis 2022 9:48|Bartosz Sawicki

Eksplozja rakiet rosyjskiej produkcji na terytorium Polski wywołała gwałtowne, ale przejściowe zawirowania na rynkach finansowych. Kurs EUR/PLN na sesji azjatyckiej w warunkach niskiej płynności rynku złotego rósł nawet do 4,7850. W środę rano kurs euro osuwa się poniżej 4,71 zł i jest wręcz o pół grosza poniżej poziomu z wtorkowego poranka. Dolar wyceniany jest na 4,52 zł, co oznacza 10-groszowy spadek kursu USD względem nocnego szczytu. Frank kosztuje 4,80 zł. Funt nie zareagował umocnieniem na najwyższy odczyt inflacji od 40 lat (11,1 proc. r/r) i GBP/PLN szybko runął pod 5,39, czyli średni poziom kursu w listopadzie.

 Złoty odrabia straty po eksplozji rosyjskiej rakiety; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: PLN, WIG20 i polskie obligacje odporne na szok
  2. Złoty: ryzyko geopolityczne znów o sobie przypomina

Złoty: PLN, WIG20 i polskie obligacje odporne na szok

Podobnie jak złoty, odporność wykazują polskie aktywa. WIG20 tuż po starcie sesji na GPW jest tylko nieco ponad 0,5 proc. na minusie. To minimalna skala przeceny, gdyż indeks największych spółek rósł właściwie nieprzerwanie od miesiąca i w tym czasie od dna bessy odbił na imponujące 30 proc. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych wtorkową sesję kończyła na pułapie 6,95 proc. W środę rano nadal nie przekracza 7 proc.

Kursy walut, kurs euro, , wykres EUR/PLN i WIG20; źródło: Bloomberg

Sytuacja na rynkach bazowych również uległa szybkiej normalizacji i po ok. 1,5-procentowym spadku indeksu S&P 500 czy niemal 1-procentowym podbiciu kursu złota, po 12 godzinach od informacji praktycznie nie było już śladu. Błyskawiczne rozchodzenie się rynkowych turbulencji po kościach wynika z tego, że wstępne ustalenia wskazują, że wybuch pod Hrubieszowem jest efektem działań ukraińskich sił przeciwlotniczych. Prezydent USA Joe Biden także potwierdził, że trajektoria lotu rakiety nie wskazuje na to, że została wystrzelona przez wojska rosyjskie w kierunku Polski.

Złoty: ryzyko geopolityczne znów o sobie przypomina

Sytuacja z wielką mocą przypomina jednak międzynarodowym inwestorom o ryzyku geopolitycznym wiszącym nad złotym, i polskimi akcjami oraz obligacjami. Przypomnijmy, że w końcówce września, gdy dolar i frank kosztowały wyraźnie ponad 5 złotych, a EUR/PLN rósł w okolice 4,90 jednym z istotnych powodów odwrotu od złotego stało się ogłoszenie mobilizacji w Rosji. Wówczas doszło do prawdziwej kumulacji niekorzystnych wydarzeń. Na tarapaty polskiej waluty złożyły się także zaostrzenie kursu przez Rezerwę Federalną, krach funta czy sabotaż gazociągów Nord Stream skutkujący chwilowym, ale potężnym podbiciem cen gazu w Europie.

Kursy walut, zmiany wartości złotego do głównych walut; źródło: Bloomberg

W tej chwili nastroje na światowych rynkach są znacznie korzystniejsze, co również sprzyja szybkiemu rozładowywaniu się napięcia. Światowe media finansowe żyją dziś tematem upadku rosyjskiej rakiety w Polsce. Choć złoty błyskawicznie otrząsnął się z szoku, to kwestia ta ogranicza potencjał do kontynuacji umocnienia polskiej waluty, która w relacji do euro, dolara i franka w tym kwartale zyskiwała po kilka procent.

Jesienna zwyżka wartości złotego bardzo przypomina podobne epizody z drugiego i trzeciego kwartału. Wiosenna i letnia fala spadków EUR/PLN również trwały mniej więcej miesiąc i miały ok. 4-procentową skalę. W kontekście końcówki roku znacznie wyraźniejsze umocnienie PLN i spadek notowań euro poniżej 4,60 zł, czyli najniższych pułapów od agresji Rosji na Ukrainę ustanowionych w końcówce maja może okazać się zbyt ambitnym celem.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY
E-BOOK
25 STRON

Przedświąteczny poradnik zakupowy za darmo!
Jak korzystnie i bezpiecznie płacić w internecie?

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych e-bookach, webinarach, prognozach lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na e-book wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
16 lis 2022 9:48|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 lis 2022 8:02

Kursy walut po publikacji projekcji NBP, kurs euro podbił, kurs dolara na światowych rynkach przestał spadać (komentarz z 15.11.2022)

14 lis 2022 9:13

Kursy walut z potężną reakcją na hamowanie inflacji w USA, kurs dolara ostro spadł, kurs euro wraca pod 4,70 zł (komentarz z 14.11.2022)

10 lis 2022 7:59

Kursy walut rosną po decyzji RPP, kurs euro blisko 4,72 zł, kurs franka zawraca w kierunku 4,80 zł (komentarz z 10.11.2022)

9 lis 2022 8:39

Kursy walut przed posiedzeniem RPP, kurs euro wyhamował spadek, kurs dolara go pogłębił (komentarz z 9.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut