Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut w punkcie wyjścia, kurs dolara wsparty danymi o sprzedaży, kurs euro może utknąć przy 4,70 zł (komentarz z 17.11.2022)

17 lis 2022 8:26|Bartosz Sawicki

Wraz z błyskawicznym wygasaniem geopolitycznego napięcia po upadku rosyjskich rakiet na terytorium Polski złoty odzyskiwał w środę siłę, a kursy walut wyraźnie tąpnęły. Ostatecznie euro, dolar, funt i frank potaniały o ok. 1 proc. Zasadnicza faza odrabiania przez PLN strat zakończyła się jeszcze przed południem. Na światowych rynkach USD walczy o wyrwanie się ze spirali wyprzedaży, czemu sprzyjał mocny amerykański raport o sprzedaży detalicznej. Choć nie był on w stanie podbić rentowności obligacji, to istotnie przyczynił się do popsucia nastrojów na światowych parkietach akcji. W czwartek rano kurs EUR/PLN jest w okolicy 4,70, USD/PLN znajduje się przy 4,52. Frank wyceniany jest na nieco mniej niż 4,80 zł.

 Mocna sprzedaż detaliczna pomaga hamować słabość USD; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: straty błyskawicznie odrobione, o dalsze spadki EUR/PLN może być trudno
  2. Dolar: EUR/USD wyhamował przy 1,05, USD/PLN przy 4,50

Złoty: straty błyskawicznie odrobione, o dalsze spadki EUR/PLN może być trudno

Choć złoty błyskawicznie odrobił straty, to pole do dalszych spadków kursów walut może być w krótkim terminie ograniczone. W przypadku EUR/PLN drogę w kierunku 4,60 zamyka ubiegłotygodniowy dołek 4,67. Stabilizacja notowań przy bieżących, spójnych z przeciętną wartością kursu euro od napaści Rosji na Ukrainę, poziomach, jawi się jako najbardziej realny scenariusz na końcówkę tygodnia.

Kursy walut, kurs dolara i euro, wykres EUR/PLN i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Złotemu z jednej strony mniej sprzyja otoczenie globalne. Przecena dolara została zahamowana, podobnie jak rajd na rynkach akcji. Sezon grzewczy na Starym Kontynencie zaczyna nabierać tempa. W tym tygodniu zaczęły się kurczyć zapasy surowca, a kolejny ma przynieść niskie temperatury w Europie. Z drugiej strony za atut złotego trudno postrzegać niechęć RPP do dalszych podwyżek stóp procentowych, z całą mocą przypomniały o sobie ryzyka geopolityczne, a na rynek przestały napływać pozytywne informacje odnośnie do szans na przełamanie impasu wokół Krajowego Planu Odbudowy.

Dolar: EUR/USD wyhamował przy 1,05, USD/PLN przy 4,50

Osłabienie USD wytraciło impet po imponującym 8-procentowym odbiciu wartości euro w relacji do dolara z 20-letnich minimów. Kurs USD/PLN nie sforsował 4,50, a EUR/USD wyhamował zwyżkę w bardzo ważnej strefie wokół 1,04. W pierwszej połowie roku powstrzymywała ona kilkukrotnie wyprzedaż euro, a jej sforsowanie poprzedzało lawinowy spadek kursu euro w relacji do dolara. W poprzednim tygodniu w reakcji na niski odczyt inflacji rynek wymazał niemal 20 pkt bazowych z wyceny podwyżek stóp w USA w najbliższym półroczu. Pole do kontynuacji tej negatywnej dla USD tendencji jawi się nam jako bardzo ograniczone.

Sprzedaż detaliczna w USA; źródło: Bloomberg

Ocenę taką potwierdza środowy, bardzo mocny odczyt sprzedaży detalicznej sugerujący odporność popytu w największej światowej gospodarce. Każdy z czterech najważniejszych wskaźników sprzedaży detalicznej w październiku nie tylko mocno wzrósł, ale także swoją wartością mocno przewyższył oczekiwania. Najszerszy agregat podskoczył aż o 1,3 proc. (miesiąc do miesiąca), co jest najlepszym wynikiem od lutego br. Z kolei dane najpełniej odzwierciedlające konsumpcję w PKB drugi miesiąc z rzędu wykazały solidny, przekraczający 0,5 proc. wzrost. Trójgłos decydentów z Fed oddziałuje w podobnym kierunku i sugeruje, że choć piąta z rzędu podwyżka stóp o 75 punktów bazowych jest mało prawdopodobna, to do zakończenia cyklu droga jest jeszcze daleka.

DARMOWY WEBINAR
DARMOWY
E-BOOK
25 STRON

Przedświąteczny poradnik zakupowy za darmo!
Jak korzystnie i bezpiecznie płacić w internecie?

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o kolejnych e-bookach, webinarach, prognozach lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na e-book wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
17 lis 2022 8:26|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lis 2022 9:48

Kursy walut błyskawicznie otrząsają się po eksplozji rosyjskiej rakiety, euro tańsze niż we wtorek rano, kurs dolara cofa się o 10 groszy (komentarz z 16.11.2022)

15 lis 2022 8:02

Kursy walut po publikacji projekcji NBP, kurs euro podbił, kurs dolara na światowych rynkach przestał spadać (komentarz z 15.11.2022)

14 lis 2022 9:13

Kursy walut z potężną reakcją na hamowanie inflacji w USA, kurs dolara ostro spadł, kurs euro wraca pod 4,70 zł (komentarz z 14.11.2022)

10 lis 2022 7:59

Kursy walut rosną po decyzji RPP, kurs euro blisko 4,72 zł, kurs franka zawraca w kierunku 4,80 zł (komentarz z 10.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut