Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut bez trwałego trendu, dolar zawraca z półrocznego dna, EUR/PLN blisko 4,68 (komentarz z 29.11.2022)

29 lis 2022 10:52|Bartosz Sawicki

Kurs euro w relacji do dolara zbliżył się wczoraj do 1,05 i osiągnął najwyższe pułapy od końcówki pierwszego półrocza. Zepchnęło to notowania USD na kilka groszy poniżej bariery 4,50 zł, ale ponownie nie została ona trwale sforsowana. Poniedziałkowy rajd euro i odwrót od dolara okazały się jednak nietrwałe i zostały w pełni wymazane. Połączenie zapowiedzi dalszych podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną z niższymi odczytami inflacji dla Niemiec i Hiszpanii może ograniczać prawdopodobieństwo kolejnego ataku kursu EUR/USD na długoterminowe szczyty. We wtorek przed południem USD/PLN jest przy 4,52. EUR/PLN zadomawia się pod 4,70, ale kurs euro jest wciąż o ok. półtora grosza nad listopadowym dnem, które zamyka drogę do 4,65 zł. CHF/PLN zbliżył się do 4,75, a GBP/PLN do 5,40.

 Kurs dolara wsparty wypowiedziami członków Fed, źródło: Cinkciarz.pl

Z Fed napływają sygnały potwierdzające naszą opinię, że wycena docelowego poziomu dla stóp procentowych nie ma przestrzeni by dalej się obniżać poniżej pułapu 5 proc. John Williams, szef kluczowego oddziału Fed z Nowego Jorku zasugerował, że ze względu na mocny popyt na pracę i impet presji cenowej widzi konieczność dobrnięcia do wyższych stóp niż zakładał jeszcze dwa miesiące temu. Podobnie Thomas Barkin z Richmond Fed, który jednocześnie optuje za skromniejszymi ruchami kosztu pieniądza (ostatnie cztery podwyżki miały skalę 75 punktów bazowych). Co ważne obaj decydenci znani są raczej z wyważonych poglądów. Z kolei James Bullard, czyli obecnie naczelny jastrząb (zwolennik restrykcyjnej polityki pieniężnej) zasugerował, że inwestorzy nie doszacowują prawdopodobieństwa konieczności utrzymania przez władze monetarne agresywnego nastawienia także w 2023 roku. Zbliżone stanowisko jutro o 19:30 zaprezentować powinien również Jerome Powell, szef Fed.

Kursy walut, kurs dolara, wykres USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Z drugiej strony poranne odczyty inflacji w Hiszpanii, czy też poszczególnych niemieckich landach sugerują wygasanie presji cenowej. Np. w Nadrenii Westfalii, najludniejszym regionie Niemiec, dynamika CPI wyhamowała z 11,0 do 10,4 proc. rok do roku, a ceny konsumenckie okazały się o 0,8 proc. niższe niż w październiku. Może to wystawiać na próbę oczekiwania części rynku, że w połowie grudnia EBC powtórzy ruch stóp o 75 punktów bazowych. Na starcie tygodnia taki scenariusz był wyceniony mniej więcej z 50-procentowym prawdopodobieństwem.

Ceny energii, kurs ropy i gazu ziemnego; źródło: Bloomberg

W tym świetle oczekiwania odnośnie do zamiarów głównych banków centralnych mogą być większym balastem dla euro niż dla dolara. Podobnie, EUR jest bardziej eksponowany na niekorzystny rozwój sytuacji epidemicznej w Chinach. Choć pozostajemy sceptyczni odnośnie do kontynuacji wzrostów EUR/USD i głębokich spadków USD/PLN w końcówce roku, to nie sposób nie odnotować, że postrzeganie euro wyraźnie się poprawiło wraz z przerwaniem zapaści warunków prowadzenia handlu zagranicznego wynikającym ze spadku cen surowców energetycznych. Spodziewamy się, że w grudniu kurs EUR/USD będzie krążyć pomiędzy 1,01, a 1,05 i dopiero w przyszłym roku kontynuować będzie wspinaczkę na wyższe pułapy.

29 lis 2022 10:52|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 lis 2022 9:01

Kursy walut po okresie stabilizacji, kurs euro osuwa się pod 4,70 zł, kurs dolara odbijał od 4,50 zł (komentarz z 28.11.2022)

25 lis 2022 9:03

Kursy walut bez dużych obniżek na Black Friday, kurs euro najstabilniejszy od stycznia, kurs dolara traci impet przy 4,50 zł (komentarz z 25.11.2022)

24 lis 2022 7:58

Kursy walut w świątecznych nastrojach, kurs dolara wymazał skok, kurs euro uśpiony (komentarz z 24.11.2022)

23 lis 2022 10:37

Kursy walut obojętne na fatalne dane, kurs euro przyciągany przez 4,70 zł, kurs dolara przestał odbijać (komentarz z 23.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut