Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut bez dużych obniżek na Black Friday, kurs euro najstabilniejszy od stycznia, kurs dolara traci impet przy 4,50 zł (komentarz z 25.11.2022)

25 lis 2022 9:03|Bartosz Sawicki

Kurs euro zmierza do zamknięcia tygodnia na identycznym pułapie, na którym go rozpoczynał. EUR/PLN ma za sobą najspokojniejsze dni w całym 2022 roku i utknął przy 4,70. Dolar na wartości zyskiwał tylko do poniedziałkowego południa. Później skok USD/PLN nad 4,60 został całkowicie wymazany i notowania zbliżają się do listopadowych dołków. USD tydzień kończy tym samym niemal 1 proc. pod kreską. W końcówce listopada stabilny jest frank, CHF/PLN krąży wokół 4,80. Walutowej stawce na kilku ostatnich sesjach przewodziły waluty skandynawskie (SEK i NOK). Stosunkowo mocny był też funt, co GBP/PLN wypchnęło ponad 5,45.

 Kursy walut bez obniżek na Black Friday, źródło: Cinkciarz.pl

Kurs euro w minionych dniach przywarł do 4,70 zł, czyli do poziomu zbieżnego z przeciętną wartością EUR/PLN od agresji Rosji na Ukrainę. Zwyżki notowań wygaszane były w okolicy 4,72 a tygodniowy zakres wahań kursu euro nie przekracza trzech groszy. W efekcie wszystko wskazuje, że może to być najspokojniejszy tydzień na rynku złotego w tym roku. Poprzedni raz w porównywalnie wąskim przedziale notowania zamknięte były w styczniu. Oczywiście do wygaszenia zmienności walnie przyczyniło się wczorajsze Święto Dziękczynienia w USA (oraz być może mundial), ale trudno oprzeć się wrażeniu, że EUR/PLN przy obecnych pułapach odnalazł krótkoterminową równowagę.

Kursy walut, zmiana wartości EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN i innych walut; źródło: Bloomberg

Tydzień na rynku dolara rozpoczął się od umocnienia USD pod wpływem zaniepokojenia sytuacją epidemiczną w Chinach. Nowy rekord liczby zachorowań na Covid-19 pod znakiem zapytania stawia plany łagodzenia pętających wzrost gospodarczy restrykcji. Awersja do ryzyka stopniowo wygasała jednak przed długim weekendem w USA. Wraz z powrotem kursu euro w relacji do dolara ponad 1,04, USD/PLN z pułapów przekraczających 4,60 notowanych w poniedziałkowe południe osunął się w kierunku 4,50. Inwestorzy oswoili się już z perspektywami polityki Fed i zepchniętemu ze szczytów dolarowi wyraźnie brakuje nowych bodźców do umocnienia.

Kursy walut: dolar euro i złoty, wykres EUR/PLN, EUR/USD; źródło: Bloomberg

Mogą one przyjść ze strony tarapatów innych walut, przede wszystkim euro. Kolejny cios w chiński wzrost gospodarczy byłby zagrożeniem dla euro, ale poważniejsze ryzyko stanowią potencjalnie głęboka recesja i wyzwania rozpoczynającego się na dobre sezonu grzewczego. Zapis ostatniego posiedzenia EBC sugeruje, że w grudniu stopy wzrosną o pół punktu procentowego, co wywinduje stopę depozytową do pułapu 2 proc. Jeśli czarne scenariusze dla Europy będą się potwierdzać, to władze monetarne mogą nie być w stanie sprostać wycenie zakładającej na pierwszą połowę 2023 roku wzrost stóp o kolejne 100 punktów bazowych. Po potężnym odbiciu EUR/USD z minionych dwóch miesięcy część inwestorów może z większą ostrożnością podchodzić do postrzegania euro.

25 lis 2022 9:03|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 lis 2022 7:58

Kursy walut w świątecznych nastrojach, kurs dolara wymazał skok, kurs euro uśpiony (komentarz z 24.11.2022)

23 lis 2022 10:37

Kursy walut obojętne na fatalne dane, kurs euro przyciągany przez 4,70 zł, kurs dolara przestał odbijać (komentarz z 23.11.2022)

22 lis 2022 8:16

Kursy walut przed serią danych z Polski, kurs dolara utrzymał się pod 4,60 zł, EUR/PLN przyklejony do 4,70 (komentarz z 22.11.2022)

21 lis 2022 9:36

Kurs walut oddają gasnący optymizm wokół Chin, kurs euro stabilny, kurs dolara wyraźnie rośnie (komentarz z 21.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut