Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut po okresie stabilizacji, kurs euro osuwa się pod 4,70 zł, kurs dolara odbijał od 4,50 zł (komentarz z 28.11.2022)

28 lis 2022 9:01|Bartosz Sawicki

Inwestorom trudno jest powrócić do optymistycznych nastrojów z pierwszej części miesiąca, m.in. za sprawą doniesień z Chin. W Państwie Środka pogorszeniu sytuacji epidemicznej towarzyszą masowe protesty przeciwko rządowej strategii zerowej tolerancji dla COVID-19 przekładającej się na drakońskie restrykcje. Kurs euro nowy tydzień, który obfitować będzie w ważne dane ekonomiczne, rozpoczyna tuż pod 4,69 zł. Notowania dolara nie mogą sforsować 4,50 zł, a kurs franka ponownie próbuje zadomowić się poniżej 4,80 zł. W drugiej połowie listopada w gronie najistotniejszych walut od złotego (nieznacznie) mocniejszy jest jedynie funt. GBP/PLN jest w pobliżu 5,45.

 Kurs dolara traci spadkowy impet, USD/PLN odbija od 4,50, źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: EUR/PLN w stabilizacji
  2. Dolar: EUR/USD przed podwójnym testem

Złoty: EUR/PLN w stabilizacji

Miniony tydzień na rynku złotego był najspokojniejszy od agresji Rosji na Ukrainę. Obrazuje to najwęższy od stycznia przedział wahań kursu euro, który tylko minimalnie przekroczył trzy grosze. Kurs EUR/PLN krąży wokół 4,70 i w końcówce listopada status quo powinno zostać utrzymane pomimo ważnych publikacji makroekonomicznych. Listopadowe minima notowań (4,67 złotego za euro) zamykają wciąż drogę do letnich dołków kursu i zejścia EUR/PLN do 4,65.

Kursy walut, kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Środowy, wstępny odczyt inflacji wskazać powinien, że dynamika cen konsumenckich dobiła do 18 proc. rok do roku i tym samym ustanowiła nowy rekord. Szczyt presji cenowej wciąż przed nami, ale seria ostatnich danych sugerująca słabe wejście gospodarki w nowy kwartał przemawia za brakiem dalszych podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. W nadchodzących dniach dowiemy się również, co stało za skromniejszym od oczekiwań hamowaniem dynamiki PKB (z 5,8 do 3,5 proc. r/r) w III kw. br. Na starcie nowego miesiąca okaże się natomiast, czy podobnie jak w Europie Zachodniej poprawie uległy (odzwierciedlane przez indeks PMI) nastroje w sektorze przemysłowym.

Dolar: EUR/USD przed podwójnym testem

Na rynkach światowych największą uwagę powinny przykuć ostatnie przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego dane o inflacji konsumenckiej. Zaważą one na skali grudniowej podwyżki stóp procentowych. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają ruch o pół punktu procentowego, windujący stopę depozytową do 2 proc. Jeśli dynamika cen konsumenckich ostro wyhamuje z rekordowych 10,7 proc. r/r, a ceny bazowe będą o mniej niż 5 proc. wyższe niż rok wcześniej, to może to stawać się przesłanką do zwątpienia w trwałość zaostrzenia kursu przez europejskie władze monetarne, które coraz mocniej akcentować mogą potężne wyzwania dla wzrostu gospodarczego.

Kursy walut, kurs dolara, wykres USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

Jest to zagrożenie dla odbicia EUR/USD, które notowania USD/PLN zepchnęło w okolice 4,50. Impet zniżek wyraźnie gaśnie w tej okolicy wraz z ożywieniem popytu na USD pod wpływem schłodzenia apetytu na ryzyko na globalnych rynkach. Umocnieniu dolara po jego jesiennej przecenie sprzyjać może piątkowy raport z rynku pracy USA. Utrzymanie się tempa wzrostu zatrudnienia powyżej 200 tysięcy etatów (poza rolnictwem) przypominać mogłoby, że nie ma przestrzeni do redukcji wyceny docelowego poziomu dla stóp procentowych poniżej 5 proc.

28 lis 2022 9:01|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 lis 2022 9:03

Kursy walut bez dużych obniżek na Black Friday, kurs euro najstabilniejszy od stycznia, kurs dolara traci impet przy 4,50 zł (komentarz z 25.11.2022)

24 lis 2022 7:58

Kursy walut w świątecznych nastrojach, kurs dolara wymazał skok, kurs euro uśpiony (komentarz z 24.11.2022)

23 lis 2022 10:37

Kursy walut obojętne na fatalne dane, kurs euro przyciągany przez 4,70 zł, kurs dolara przestał odbijać (komentarz z 23.11.2022)

22 lis 2022 8:16

Kursy walut przed serią danych z Polski, kurs dolara utrzymał się pod 4,60 zł, EUR/PLN przyklejony do 4,70 (komentarz z 22.11.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut