Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kursy walut lekko spadają, EUR/PLN ponownie przy 4,50, a kurs dolara poniżej 3,80 zł (komentarz walutowy z 6.07.2021)

6 lip 2021 8:09|Bartosz Sawicki

Złoty delikatnie zyskuje w aurze letniego uspokojenia. Kurs euro osunął się 4,50 zł, a USD/PLN cofnął poniżej 3,80.

Polska waluta (i inni przedstawiciele koszyka emerging markets) złapała drugi oddech, gdy dane z rynku pracy USA, pomimo najszybszej zmiany zatrudnienia od lata ubiegłego roku nie zdołały podsycić apetytu na dolara.

Kursy walut, EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN; źródło: Bloomberg

Choć do złotego w szerszym ujęciu podchodzimy pozytywnie, a czerwcowy skok wartości dolara postrzegamy jako korektę, nie zaś zmianę trendu, to ostrzegamy, że z poniedziałkowego umocnienia złotego nie należy wyciągać zbyt pochopnych wniosków. W końcu poniedziałek był dniem wolnym na Wall Street, a przed nami ważne informacje z dziedziny polityki pieniężnej: w czwartek posiedzenie RPP, a jutro wieczorem poznamy protokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Korona norweska korzysta na sporze producentów ropy

Fiaskiem zakończyło się spotkanie producentów ropy naftowej. Państwa kartelu OPEC i jego sojusznicy nie były w stanie ustalić limitów wydobycia, które miałyby obowiązywać od sierpnia. Rozmowy zostały zerwane, ponieważ Zjednoczone Emiraty Arabskie nie chciały przystać na forsowane przez Arabię Saudyjską zwiększenie dostaw surowca na światowe rynki. W rezultacie kurs baryłki na giełdzie w Londynie podniósł się w okolice 77 dolarów i osiągał pułapy nienotowane od jesieni 2018 r. Drożejąca ropa naftowa od wielu tygodni sprzyja koronie norweskiej, dolarowi kanadyjskiemu, a także rublowi, ale konflikt na łonie jej eksporterów, który stał się pretekstem do ostatniej odsłony zwyżek może zadziałać jak obosieczny miecz.

Kurs ropy brent i korony norweskiej; źródło: Bloomberg

Brak porozumienia na papierze oznacza, że obowiązywać będą dotychczasowe limity. Innymi słowy, produkcja nie wzrośnie. W praktyce spór może oznaczać, że wydobycie będzie podnoszone przez poszczególne państwa chcące zrekompensować sobie okres niskich cen i słabego popytu na własną rękę, bez koordynacji na poziomie całego kartelu. Co więcej, należy mieć z tyłu głowy, ubiegłoroczną wojnę cenową, rozpoczętą w pierwszej fazie pandemii w wyniku braku zgody pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją odnośnie do strategii OPEC+. Jednocześnie w ostatnich miesiącach w notowaniach surowca panował skrajny optymizm, przez palce patrzy się na zagrożenia i wycenia bardzo silny popyt. Rzeczywistość może okazać się mniej korzystna, zwłaszcza w przypadku powrotu części restrykcji i ograniczeń mobilności.

Dodatkowo niepokoić mogą wartości barometrów koniunktury w Chinach i Indiach, czyli gospodarkach będących istotnymi konsumentami ropy. Do dalszych wzrostów kursu baryłki podchodzimy sceptycznie. W naszych prognozach walutowych zakładamy, że korona norweska i dolar kanadyjski, które w tym roku są wraz z funtem w trójce najsilniejszych walut G-10, pozostaną silne względem euro i dolara, ale w szerszym horyzoncie mają mniejszą przestrzeń do umocnienia niż złoty.

6 lip 2021 8:09|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 lip 2021 8:41

Kursy walut zawsze mają na co czekać, kurs euro w letniej stabilizacji, dolar obojętny na dane (komentarz walutowy z 5.07.2021)

2 lip 2021 8:19

Frank, funt i euro stoją w miejscu, dolar drożeje (komentarz walutowy z 2.07.2021)

1 lip 2021 8:08

Dolar ma swoje pięć minut, kursy walut szukają motywu na nowy kwartał (komentarz walutowy z 1.07.2021)

30 cze 2021 10:55

Kursy walut stabilne pomimo hamowania inflacji, euro wraca do 4,52 zł, frank stabilny, dolar czeka na dane, funt w ogonie stawki (komentarz walutowy z 30.06.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację